31 ciekawostek o Olsztynie
Olsztyn to miasto położone nad rzeką Łyną w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto jest stolicą województwa i głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym całego regionu, a także głównym węzłem drogowym oraz kolejowym.
1. Olsztyn jest głównym miastem aglomeracji olsztyńskiej.
2. W mieście żyje obecnie 173 125 mieszkańców.
3. Olsztyn sąsiaduje od południowej strony z Puszczą Napiwodzko-Ramucką.
4. Olsztyn leży 131 kilometrów od Kaliningradu i 408 kilometrów od stolicy Litwy, czyli Wilna.
5. Odległość miasta od stolicy Polski to 212 kilometrów.
6. Olsztyn podzielony jest na 23 osiedla.
7. Miasto położone jest w paśmie moren czołowych, powstałych podczas ostatniego zlodowacenia.
8. Najwyższy punkt miasta znajduje się na wysokości 157 metrów n. p.m, a najniższy na 88 metrach n. p.m.
9. Miasto położone jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego.
10. Przez Olsztyn przepływają 4 rzeki: Łyna, Kortówka, Skanda i Wadąg.
11. W przeszłości miasto miało w swoich granicach wiele jezior, jednakże inwestorzy, którzy przejęli te tereny w drugiej połowie XIX wieku systematycznie osuszali jeziora.
12. Na obszarze miasta funkcjonuje 5 oficjalnych kąpielisk.
13. Niemiecka nazwa miasta, to Allenstein (pol. Kamień nad Łyną). Polacy nazwali miejscowość Holstin, następnie nazwa zmieniła się na Olstyn, którego nazwę wymawiało się tak jak dziś, czyli Olsztyn.
14. Pierwsza historyczna wzmianka o Olsztynie pochodzi z 1334 roku.
15. W czasie wojny polsko-krzyżackiej Olsztyn, tak jak cała Warmia włączony był w krzyżacki system obronny. Co ciekawe podczas bitwy pod Grunwaldem, Olsztyn wystawił całą chorągiew zbrojnych, by wesprzeć Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Po klęsce krzyżaków pod Grunwaldem miasto poddało się królowi Władysławowi Jagielle.
16. Od 1466 roku Olsztyn wraz z całą Warmią przeszedł pod zwierzchnictwo króla Władysława Jagiełły.
17. 3 lutego 1807 w Olsztynie zatrzymał się sam Napoleon Bonaparte.
18. W czasie wojen napoleońskich miasto zostało dotkliwie złupione.
19. Kolej została doprowadzona do Olszyna pod koniec XIX wieku. Wtedy też miasto zaczęło rozwijać się w kierunku dworca kolejowego, który położony był wówczas na obrzeżach miasta.
20. Rok 1907, był dla Olsztyna rokiem przełomowym, ponieważ wprowadzono wtedy do miasto elektryczność. Był to szczyt rozwoju technologicznego miasta, który toczył się już od niemalże 20 lat, ponieważ w 1890 roku położono w Olsztynie instalację gazową, dwa lata później zadzwonił pierwszy telefon, a 6 lat po tym poprowadzono nowoczesny wodociąg wraz z kanalizacją.
21. Po I wojnie światowej obył się plebiscyt, którego wynik jednogłośnie wskazywał na to, że ludność pragnie zostać przy Niemczech. Za taką decyzją opowiedziało się aż 97, 8% głosujących.
22. W roku 1939, przed wybuchem II wojny światowej, miasto liczyło aż 50 tysięcy mieszkańców.
23. Po zakończeniu światowego konfliktu radzieccy żołnierze podpalili miasto. Poważnym zniszczeniom uległo wtedy ponad 40 % zabudowy miasta.
24. Olsztyn jest członkiem Federacji Miast Kopernikowskich. Jest to związek miast, które związane są z życiem najważniejszego astronoma w naszym kraju, czyli Mikołaja Kopernika.
25. Olsztyn jest największym ośrodkiem edukacyjnym województwa warmińsko-mazurskiego, ponieważ w obszarze miasta funkcjonują aż 43 przedszkoli, 30 szkół podstawowych i aż 28 liceów ogólnokształcących. W mieście znajduje się także aż 7 szkół wyższych.
26. Miasto jest bardzo muzyczne. Wywodzą się z niego takie topowe zespoły i muzycy jak Afromental, Vader, Norbi czy Enej.
27. Miasto ma własne planetarium astronomiczne. Otwarte zostało 19 lutego 1973 roku w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Olsztyńskie planetarium jest drugie w Polsce co do wielkości. Planetarium jest siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich. Miasto ma również własne obserwatorium astronomiczne otwarte w roku 1979. Podczas bezchmurnych nocy obserwatorium prowadzi niesamowite pokazy astronomiczne. Z tarasu budynku rozciąga się piękny widok na panoramę Olsztyna.
28. Miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym. Spowodowane jest to położeniem wśród malowniczych lasów oraz jezior. Olsztyn położony jest na Europejskim Szlaku Gotyku Centralnego, czy choćby Szlaku Kopernikowskim.
29. Miasto posiada także własny port lotniczy. W styczniu 2016 roku zostało otworzony port lotniczy Olsztyn-Mazury i jest on oddalony od centrum miasta o 55 kilometrów. Z portu lotniczego można polecieć do wielu europejskich miast. Do lotniska można dojechać z Olsztyna szynobusem. Czas takiej podróży sięga zazwyczaj około 1 godziny.
30. W Olsztynie czynnie funkcjonuje około 10 galerii sztuki.
31. Pierwsza projekcja filmowa odbyła się w Olsztynie prawdopodobnie już w 1897. Odbyło się to za sprawą wędrownego kina Welt – Biographie. Wiadomo to z anonsu reklamowego, który został umieszczony w lokalnej gazecie w 1907 i mówił o 20 letniej tradycji wyświetlania filmów w mieście. Anons reklamowy pojawił się w gazecie Allensteiner Volksblatt.