Polska

Co Warto Zobaczyć w Olsztynie w 2024

1. Stare Miasto

Olsztyńskie Stare Miasto pochodzi z XIV wieku. Niestety w 1945 roku zostało prawie doszczętnie spalone przez radzieckich żołnierzy. Ocalała jednak Wysoka Brama, która stanowi wrota na Stare Miasto. Pierwotnie była ona częścią murów obronnych. Następnie odgrywała rolę zbrojowni, więzienia i komisariatu policji. W 2003 roku została odrestaurowana, dodatkowo umieszczono na niej podarowany przez Jana Pawła II wizerunek Matki Boskiej. Będąc na Starym Mieście warto także zwiedzić budynek będący wierną rekonstrukcją siedziby „Gazety Olsztyńskiej”. Obecne jest w nim Muzeum historii Olsztyna. Interesującym obiektem jest również katedra św. Jakuba pochodząca z XIV wieku. W środku obecne są zabytki z czasów renesansu i gotyku.

2. Plaża miejska

Plaża miejska jest położona nad brzegiem jeziora Ukiel. Dojechać można komunikacją miejską. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów wodnych, łodzi, kajaków oraz żaglówek. Dodatkowo jest tutaj 6 boisk do siatkówki, mała gastronomia, boisko do piłki plażowej oraz boisko do koszykówki. W sezonie letnim są organizowane również spacerowe rejsy po jeziorze. Dodatkową atrakcją jest również molo.

3. Jezioro Długie

Jezioro jest położone praktycznie w centrum miasta. Jego zbiornik rozciąga się na ponad 1, 5km. Wokół jeziora jest obecna 5, 5km trasa piesza i rowerowa. Po drodze wkomponowane są liczne ławeczki, leżaki, siedziska i pomosty, na których spotkać można wielu wędkarzy. Nieopodal trasy spacerowej dostępna jest ścieżka zdrowia.

4. Zwierzyniec Warmiński

Na terenie Zwierzyńca obcować można z kangurami, jeleniami, danielami, świnkami wietnamskimi. Po Zwierzyńcu oprowadza sam właściciel będący wielkim pasjonatem przyrody i tego miejsca.

5. Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie

Obserwatorium mieści się w budynku po dawnej wieży ciśnień, który pochodzi z 1899 roku. Planetarium działa w tym miejscu od 1976 roku i pełni funkcję edukacyjną oraz popularyzatorską.
W poniedziałki, środy i piątki są tu organizowane teleskopowe pokazy nocnego nieba.

6. Ławeczka Mikołaja Kopernika

Pomnik znajduje się w centrum Starego Miasta, nieopodal ewangelickiego kościoła Chrystusa Króla i grobli prowadzącej na zamek. Kopernik był najznamienitszym lokatorem Olsztyna. Pomnik został odsłonięty w 2003 roku, co zbiegło się z 650-leciem miasta i 530 urodzinami Mikołaja Kopernika. Rzeźba przedstawia Kopernika trzymającego w jednej ręce zwój pergaminu, a w drugiej astrolabium. Miejsce obok słynnego astronoma pozostawiono dla chętnych do fotografii turystów. Na pomnik jest skierowana kamera, a transmisję z niej można oglądać przez 24 godziny na dobę w internecie.

7. Park Centralny

Park jest zaprojektowany w stylu angielskim. Jego powierzchnia wynosi 13ha. Obecne są tutaj trasy rowerowe oraz piesze. Zaaranżowano również przestrzeń dla dzieci, budując bezpieczny plac zabaw. Zaprojektowano także mały plac amfiteatralny, przystań kajakową oraz obecną w centrum parku eliptyczną fontannę wyposażoną w oświetlenie. Zamontowano w niej półkule symbolizujące układ słoneczny, co ma nawiązywać do prac Mikołaja Kopernika.

8. Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum to zostało założone w 1945 roku. Prezentuje ono zabytki z działu archeologii, numizmatyki, historii, sztuki, kultury ludowej, piśmiennictwa. Przeważają zbiory właściwe dla tego regionu.
Wnętrza muzeum służyły pierwotnie administratorowi dóbr kapituły warmińskiej. Na ścianie obecna jest tablica doświadczalna samego Mikołaja Kopernika z 1517 roku. Zachował się tutaj również jedyny w Polsce inkunabuł medyczny, który pochodził z biblioteki najsłynniejszego polskiego astronoma. Cennym eksponatem jest również XVIII- wieczny atlas świata Johanna Baptisty Homanna.

9. Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Historia tego miejsca sięga 1989 roku. Przy współpracy z naukowcami powstało założenie utworzenia terenu, który umożliwi ochronę licznych gatunków roślin. Pierwsze krzewy i drzewa zostały tutaj zasadzone w 1990 roku. Był to dar Arboretum SGGW w Rogowie. Miejsce to jest podzielone na działy: Dział flory polskiej, w którym spotkać można około 300 gatunków najpiękniejszych drzew i krzewów występujących w Polsce. W części kolekcyjnej obecne jest ponad 700 gatunków drzew i krzewów. Są tu bogate kolekcje klonów, jałowców, róż dziko żyjących, suchodrzewów, świerków, jodeł i innych. Innym działem jest „Las naturalny”. Ta część uznawana jest za najciekawszą. Mieści się tutaj fragment lasu z drzewami pomnikowymi. Najnowszym elementem jest „Lapidarium geologiczne”, gdzie podziwiać można kolekcję głazów i kamieni pochodzących z terenów Mazur i Warmii.

10. Aquasfera

To nowoczesny kompleks dla osób lubiących wodny wypoczynek. Obiekt jest podzielony na: basen rozgrzewkowy, basen olimpijski, część rekreacyjną, klub fitness, restaurację oraz sklep sportowy.
W części sportowej działa jeden z najnowocześniejszych w Europie basen olimpijski z widownią do 1500 osób, a także trybunę dla zawodników do 140 osób. W basenie rekreacyjnym została zamontowana sztuczna rzeka, leżanki, bicze wodne, kaskada wodna, masaże podwodne. Doskonale będą się bawić tutaj też najmłodsi. Zamontowano tu brodzik oraz dwie zakręcone zjeżdżalnie.