Ciekawostki

26 Najlepszych ciekawostek o uniwersytecie Oksfordzkim

Oxford uniwersytet

Uniwersytet w Oxfordzie jest drugim najstarszym na świecie uniwersytetem. Na tym uniwersytecie kształciło się 27 brytyjskich premierów. Oto ciekawostki i fakty o uniwersytecie Oksfordzkim.

1. Uniwersytet Oksfordzki jest po raz pierwszy wymieniony w 12-wiecznych zapisach. Z setek domów, które powstały w całym mieście, zachowała się tylko St Edmund Hall (ok. 1225 r.).

2. W bibliotece Uniwersytetu Oksfordzkiego znajduje się dzwonek, który nie przestaje dzwonić o wyznaczonych godzinach od ponad 175 lat.

3. Kobiety zostały po raz pierwszy przyjęte na Uniwersytet Oksfordzki w 1875 roku do oddzielnych żeńskich szkół wyższych. Obecnie stanowią one około 45 procent studentów, a wszystkie szkoły wyższe w Oksfordzie są koedukacyjne.

4. Mimo że Oxford jest uważany za dużą instytucję w Wielkiej Brytanii, jest prywatnym uniwersytetem.

5. Roger Bannister, który był studentem medycyny w Oxfordzie, był pierwszą osobą, która przebiegła milę w mniej niż cztery minuty. Jego czas wynosił 3 minuty 59,4 sekundy.

6. Motto Oxfordu brzmi „fortis est veritas”, co oznacza „prawda jest silna”.

7. Oksford służył jako miejsce kręcenia filmów dla Harryego Pottera, a aktorka Emma Watson chodziła tu do szkoły.

8. Badania prowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki wykazały, że ateiści i wysoce religijni ludzie są tymi, którzy najmniej boją się śmierci.

9. Theresa May jest dwudziestym siódmym mieszkańcem 10 Downing Street, który uzyskał stopień na Oksfordzie. Tak samo jak jedyna brytyjska premier, Margaret Thatcher.

10. Epidemia w 1517 roku była szczególnie niszcząca dla Oxfordu i Cambridge, gdzie zabiła połowę ludności obu miast, w tym wielu studentów.

11. Słowo „snob” pochodzi z Oksfordu.

12. Oxford, podobnie jak Cambridge, jest bardzo popularny, ale jest tylko ograniczona liczba miejsc dla studentów. Dlatego też studentom jest trudniej dostać się na te uczelnie. Uczelnie te poszukują studentów z najlepszymi wynikami w nauce.

13. Podczas wojny domowej w latach 1642-1646, Oxford był stolicą Anglii.

14. Rowan atkinson znany jako Jaś Fasola studiował na uniwersytecie w Oksfordzie.

15. W roku 1209 seria gwałtownych sporów pomiędzy mieszkańcami miasta a Uniwersytetem Oksfordzkim doprowadziła do powstania uniwersytetu w Cambridge. Nadal trwa silna, ale przyjazna rywalizacja pomiędzy tymi dwoma uniwersytetami.

16. Uczelnia zazwyczaj oferuje studentom zakwaterowanie przez pierwsze i ostatnie lata ich pobytu na uniwersytecie. Wiele z nich oferuje również zakwaterowanie na inne lata.

17. Męczennicy oksfordzcy zostali osądzeni za herezję w 1555 roku, a następnie spaleni na stosie, na dzisiejszej Broad Street, za swoje przekonania i nauki religijne. Trzej męczennicy to biskupi Hugh Latimer i Nicholas Ridley, oraz arcybiskup Thomas Cranmer. Pomnik Męczenników stoi w pobliżu, za rogiem na północ od St. Giles.

18. Każdego roku 1 maja o 6:00 rano chór Magdalen College śpiewa po łacinie z Magdalen Tower, aby uczcić początek wiosny.

19. Biblioteka Bodleian jest główną biblioteką naukową Uniwersytetu w Oksfordzie. Wielkość jej zbiorów jest jedną z największych w Wielkiej Brytanii.

20. W Oksfordzie jest 38 szkół wyższych.

21. Pierwsze uczelnie w Oxfordzie zostały otwarte w XIII wieku, jednak do 1878 roku kobietom nie wolno było uczestniczyć na zajęciach.

22. Było mnóstwo szalonych pomysłów i lekarstw, by odpędzić Czarną Śmierć. W XVI wieku pewien lekarz z Christ Church College przepisał skórki ziemniaków jako środek zapobiegawczy.

23. Ogród botaniczny w Oxfordzie jest najstarszym na świecie. Założono go w 1621 roku.

24. Od 1478 roku w Oxfordzie drukowane są książki.

25. Uniwersytet Oksfordzki jest ulubionym miejscem na jednodniową wycieczkę z Londynu, często w drodze do Stratford-upon-Avon lub Blenheim Palace, miejsca narodzin Winstona Churchilla. Przystanek w Oksfordzie zwykle obejmuje wycieczkę pieszą i wizytę w jednym z college’ów, takich jak Brasenose czy Christchurch.

26. Uniwersytet Oksfordzki ma ponad 1000 butelek wina, które są starsze niż 200 lat.