10 najlepszych atrakcji w okolicach Wrocławia 2022

Okolice Wrocławia to wielkie leśne obszary, ogromne tafle Stawów Milickich i Polodowcowe Wzgórze Trzebnickie a także ciemny masyw Ślęży – świętej góry pogańskich Słowian, wyrastający z bezleśnej równiny. W miastach czekają liczne zabytki klasy europejskiej i różnorodne atrakcje. Można też się zaszyć na głębokiej prowincji, by odetchnąć atmosferą dziewiczej przyrody. Wcześniej pisaliśmy o tym co zobaczyć we Wrocławiu oraz o najlepszych atrakcjach dla dzieci we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na atrakcje w okolicach w Wrocławia. Kilka miejsc zwiedzić trzeba koniecznie.

1. Szczyt Ślęża

Szczyt Ślęża
Adam Dziura / Wikipedia

Najwyższy szczyt Masywu Ślęży przyciąga nieustannie wielu turystów. Trasa na niego jest dość łatwa, dlatego można ją pokonać praktycznie o każdej porze roku. Niektóre szlaki turystyczne zostały tak wytyczone, że bez problemu można wybrać się z dzieckiem w wózku. Niezależnie od trasy, którą wybierzemy czekają nas niesamowite widoki i przyjemny podgórski klimat. Ze Ślężą związanych jest wiele legend i tajemnic. Kiedyś zamieszkiwali ją druidzi, potem mnisi i zbuntowani innowiercy. Za to teraz to pełne magii miejsce jest oblegane przez turystów. Na samym szczycie zachował się kościół Nawiedzenia najświętszej Maryi Panny, wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. W świątyni odprawiane są msze a ze szczytu wieży można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

2. Kaplica czaszek w Kudowie Czermnej

Obiekt bardzo ciekawy aczkolwiek przeznaczony dla mniej wrażliwych turystów. Kaplicę wybudował w 1776 roku miejscowy proboszcz. Później z okolicznych pól zebrano kości poległych w czasie wojen w XVII i XVIII wieku oraz zmarłych w czasie zarazy cholery. Ściany kaplicy wyłożono około 3 tysiącami czaszek i piszczeli. Resztę szczątków zgromadzono w krypcie.

3. Zamek Książ

Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Jego historia jest niezwykle barwna i burzliwa. W czasie II wojny światowej zamek został zajęty przez Niemców. W tym też czasie w skale na której został zbudowany wydrążonych zostało wiele komór i korytarzy. Do dzisiaj nie wiadomo czemu miały służyć. Jedna z hipotez zakłada, że miały tam powstać zakłady zbrojeniowe. Inni twierdzą, że to właśnie w podziemiach zamku Książ czeka na odkrycie Bursztynowa Komnata. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń. Obecnie działa w nim muzeum, hotel, luksusowa restauracja i sklep, w którym można kupić pamiątki.

4. Wieża Widokowa w Kotowicach

Zaledwie 20 km od Wrocławia znajduje się bardzo ciekawy obiekt turystyczny – wieża widokowa. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Po pokonaniu wielu schodów możemy z wysokości 40 metrów podziwiać panoramę gmin Siechnice i Czernica. Przy dobrej widoczności zobaczymy Wrocław i rozległą część Dolnego Śląska z Masywem Ślęży i zarysem Sudetów

5. Zalew Mietkowski

Jest to największy zbiornik wodny w rejonie Dolnego Śląska. Zajmuje obszar prawie 9, 5 km2. Dla miłośników sportów wodnych to prawdziwy raj. Duża plaża zapewnia miejsce do odpoczynku a wypożyczalnie sprzętu pływającego oferują wszystko to co w takim miejscu może się przydać. Liczne przystanie i punkty małej gastronomi dbają aby nikt nie był głodny.

6. Stawy Milickie

Ogromne obszary zalane wodą, kanały i akweny z przepustami i niezwykła przyroda sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe. Niektóre gatunki ptaków czy roślin, można spotkać tylko tam. Jest to miejsce polecane szczególnie tym, którzy od miejskiego gwaru wolą obcowanie z naturą i świeże powietrze. Na terenie Milickich Stawów działa Muzeum Tradycji Rybactwa, jest też bezpieczny plac zabaw dla dzieci i mały zwierzyniec. Dla dzieci na co dzień mieszkających w mieście to idealna forma na poznanie domowych zwierząt.

7. Zamek na wodzie

W Wojnowicach, niespełna 25 kilometrów od Wrocławia znajduje się kolejny zamek. Jest o tyle ciekawy, że stoi na wodzie. Wewnątrz działa hotel, restauracja i kawiarnia. Otoczony z wszystkich stron wodą wygląda naprawdę niesamowicie.

8. Dolina rzeki Bystrzycy

Przepiękna okolica, park krajobrazowy, liczne ścieżki spacerowe a nawet pałac – to wszystko przyciąga turystów jak magnes. Specyficzny mikroklimat jaki tworzą podmokłe tereny sprawia, że szczególnie latem jest tam bardzo przyjemnie.

9. Arboretum w Wojsławicach

Znajdziemy tu ogromną kolekcję przepięknych roślin. Niespotykane gatunki i odmiany, których nie zobaczymy nigdzie więcej. Co roku, dzięki wciąż ocieplającemu się klimatowi w arboretum pojawiają się nowe okazy z odległych krajów. Jest to wspaniałe miejsce na wycieczkę i odpoczynek z całą rodziną. Organizowane są tu kiermasze i pokazy, na których można zakupić sadzonki młodych roślin i dowiedzieć się jak je pielęgnować i uprawiać.

10. Podziemne Miasto Osówka

Jest częścią projektu Riese w Górach Sowich. Pod koniec II wojny światowej miała tu powstać główna kwatera Hitlera. Mnóstwo podziemnych tuneli, korytarzy, pomieszczeń i wielkich hal dzisiaj można zwiedzać, jednocześnie poznając historię.

Dolny Śląsk to region pełen tajemnic. Część z nich pewnie wciąż czeka na odkrycie.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje na Dolnym Śląsku

4.5/5 - (liczba ocen: 24)2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 6 sierpnia 2020 o 10:27

    1 zdjęcie na 10 atrakcji to trochę mało …

    Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2020 o 15:42

    Szczególnie zaintrygowała mnie „Kaplica czaszek” w Kudowie Czermnej. Na pewno o nią zahaczę będąc we Wrocławiu, no i oczywiście o zamek Książ.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.