Polska

20 Najlepszych Atrakcji w Okolicach Wrocławia 2024

Okolice Wrocławia to wielkie leśne obszary, ogromne tafle Stawów Milickich i Polodowcowe Wzgórze Trzebnickie, a także ciemny masyw Ślęży – świętej góry pogańskich Słowian, wyrastający z bezleśnej równiny. W miastach czekają liczne zabytki klasy europejskiej i różnorodne atrakcje. Można też się zaszyć na głębokiej prowincji, by odetchnąć atmosferą dziewiczej przyrody. Wcześniej pisaliśmy o tym, co zobaczyć we Wrocławiu oraz o najlepszych atrakcjach dla dzieci we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na atrakcje w okolicach Wrocławia. Kilka miejsc zwiedzić trzeba koniecznie.

1. Szczyt Ślęża

Szczyt Ślęża
Adam Dziura / Wikipedia

Najwyższy szczyt Masywu Ślęży przyciąga nieustannie wielu turystów. Trasa na niego jest dość łatwa, dlatego można ją pokonać praktycznie o każdej porze roku. Niektóre szlaki turystyczne zostały tak wytyczone, że bez problemu można wybrać się z dzieckiem w wózku. Niezależnie od trasy, którą wybierzemy, czekają nas niesamowite widoki i przyjemny podgórski klimat. Ze Ślężą związanych jest wiele legend i tajemnic. Kiedyś zamieszkiwali ją druidzi, potem mnisi i zbuntowani innowiercy. Za to teraz to pełne magii miejsce jest oblegane przez turystów. Na samym szczycie zachował się kościół Nawiedzenia najświętszej Maryi Panny, wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. W świątyni odprawiane są msze, a ze szczytu wieży można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

2. Kaplica czaszek w Kudowie Czermnej

Obiekt bardzo ciekawy, aczkolwiek przeznaczony dla mniej wrażliwych turystów. Kaplicę wybudował w 1776 roku miejscowy proboszcz. Później z okolicznych pól zebrano kości poległych w czasie wojen w XVII i XVIII wieku oraz zmarłych w czasie zarazy cholery. Ściany kaplicy wyłożono około 3 tysiącami czaszek i piszczeli. Resztę szczątków zgromadzono w krypcie.

3. Zamek Książ

Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Jego historia jest niezwykle barwna i burzliwa. W czasie II wojny światowej zamek został zajęty przez Niemców. W tym też czasie w skale, na której został zbudowany, wydrążonych zostało wiele komór i korytarzy. Do dzisiaj nie wiadomo czemu miały służyć. Jedna z hipotez zakłada, że miały tam powstać zakłady zbrojeniowe. Inni twierdzą, że to właśnie w podziemiach zamku Książ czeka na odkrycie Bursztynowa Komnata. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń. Obecnie działa w nim muzeum, hotel, luksusowa restauracja i sklep, w którym można kupić pamiątki.

4. Wieża Widokowa w Kotowicach

Zaledwie 20 km od Wrocławia znajduje się bardzo ciekawy obiekt turystyczny – wieża widokowa. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Po pokonaniu wielu schodów możemy z wysokości 40 metrów podziwiać panoramę gmin Siechnice i Czernica. Przy dobrej widoczności zobaczymy Wrocław i rozległą część Dolnego Śląska z Masywem Ślęży i zarysem Sudetów.

5. Zalew Mietkowski

Jest to największy zbiornik wodny w rejonie Dolnego Śląska. Zajmuje obszar prawie 9,5 km2. Dla miłośników sportów wodnych to prawdziwy raj. Duża plaża zapewnia miejsce do odpoczynku, a wypożyczalnie sprzętu pływającego oferują wszystko to, co w takim miejscu może się przydać. Liczne przystanie i punkty małej gastronomi dbają, aby nikt nie był głodny.

6. Opactwo Cystersów

Opactwo Cystersów w Lubiążu to jedna z największych perełek architektonicznych w Polsce. Cysterski zespół klasztorny jest jednym z największych tego typu zabytków w Europie, a jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Znane jako arcydzieło śląskiego baroku, budynki klasztoru zachwycają swoją monumentalnością i pięknem detali architektonicznych.

7. Stawy Milickie

Ogromne obszary zalane wodą, kanały i akweny z przepustami i niezwykła przyroda sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe. Niektóre gatunki ptaków czy roślin, można spotkać tylko tam. Jest to miejsce polecane szczególnie tym, którzy od miejskiego gwaru wolą obcowanie z naturą i świeże powietrze. Na terenie Milickich Stawów działa Muzeum Tradycji Rybactwa, jest też bezpieczny plac zabaw dla dzieci i mały zwierzyniec. Dla dzieci na co dzień mieszkających w mieście to idealna forma na poznanie domowych zwierząt.

8. Zamek na wodzie

W Wojnowicach niespełna 25 kilometrów od Wrocławia znajduje się kolejny zamek. Jest o tyle ciekawy, że stoi na wodzie. Wewnątrz działa hotel, restauracja i kawiarnia. Otoczony z wszystkich stron wodą wygląda naprawdę niesamowicie.

9. Dolina rzeki Bystrzycy

Przepiękna okolica, park krajobrazowy, liczne ścieżki spacerowe, a nawet pałac – to wszystko przyciąga turystów jak magnes. Specyficzny mikroklimat, jaki tworzą podmokłe tereny sprawia, że szczególnie latem jest tam bardzo przyjemnie.

10. Zamek w Brzegu

To zabytkowa warownia, której historia sięga średniowiecza. Pierwsze informacje o istnieniu zamku pochodzą z 1235 roku, kiedy to namiestnik książęcy miał tam swoją siedzibę. Zamek był także miejscem postojowym w czasie podróży dla książąt wrocławskich. Około 1300 roku wzniesiona została kwadratowa, ceglana wieża, która została nazwana Wieżą Lwów, ze względu na kamienne lwy umieszczone na jej zwieńczeniu.

11. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to zabytkowa fortyfikacja, która znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie w województwie dolnośląskim. Została wzniesiona w latach 1765-1777, a jej głównym celem była ochrona granicy Prus z Czechami. Twierdza Srebrna Góra leży między miastami Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Bielawa i Nowa Ruda, co czyni ją dobrym punktem wypadowym dla osób, które chcą zwiedzić Kotlinę Kłodzką oraz Góry Stołowe.

12. Arboretum w Wojsławicach

Znajdziemy tu ogromną kolekcję przepięknych roślin. Niespotykane gatunki i odmiany, których nie zobaczymy nigdzie więcej. Co roku, dzięki wciąż ocieplającemu się klimatowi w arboretum pojawiają się nowe okazy z odległych krajów. Jest to wspaniałe miejsce na wycieczkę i odpoczynek z całą rodziną. Organizowane są tu kiermasze i pokazy, na których można zakupić sadzonki młodych roślin i dowiedzieć się jak je pielęgnować i uprawiać.

13. Podziemne Miasto Osówka

Jest częścią projektu Riese w Górach Sowich. Pod koniec II wojny światowej miała tu powstać główna kwatera Hitlera. Mnóstwo podziemnych tuneli, korytarzy, pomieszczeń i wielkich hal dzisiaj można zwiedzać, jednocześnie poznając historię. Dolny Śląsk to region pełen tajemnic. Część z nich pewnie wciąż czeka na odkrycie.

14. Cicho-Sza

Cicho-Sza Gospodarstwo Agroturystyczne to urokliwe miejsce, które znajduje się wśród lasów w pięknej części Wielkopolski. Goście są tam przyjmowani w duchu staropolskiego zwyczaju „czym chata bogata”. Gospodarstwo oferuje szeroką gamę atrakcji dla całej rodziny, m.in. jazdę konną, wizytę w zwierzyńcu, czy wędkowanie. Cicho-Sza posiada również miejsca noclegowe, gdzie można wypocząć w ciszy i spokoju, z dala od miejskiego zgiełku. Na terenie gospodarstwa znajduje się także klimatyczna restauracja, gdzie podawane są dania z produktów pochodzących z lokalnej hodowli oraz warzywniak.

15. Zalew Mietkowski

Zalew Mietkowski, znany również jako Jezioro Mietkowskie lub Jezioro Domanickie, to największe zbiornik wodny na Dolnym Śląsku. Powstał dzięki wybudowaniu zapory na rzece Bystrzycy w Mietkowie, około 25 km na południowy zachód od granic Wrocławia. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w okolicy, ze względu na czystą wodę, piaszczystą plażę oraz malowniczy widok na górę Ślężę.

16. Kościół Pokoju w Świdnicy

To jeden z trzech Kościołów Pokoju wybudowanych na terenie dziedzicznych księstw Habsburgów na Śląsku w XVII wieku, na które zezwolił katolicki cesarz Ferdynand III pod naciskiem Szwecji. Kościół w Świdnicy jest największą drewnianą budowlą barokową na świecie, a od 1657 roku odbywają się w nim nieprzerwanie nabożeństwa ewangelickie.

17. Zamek Bolków

Zwany również Bolkoburg, jest położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu. Budowla ta zajmuje 7600 m² i jest zamkiem wyżynnym. Zamek został wzniesiony w XIII wieku przez Bolesława II Rogatkę, zwanego Łysym. Zamek został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, a następnie stał się własnością klasztoru Grüssau w 1703 roku. Obecnie Muzeum Zamek Bolków jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, a na zamku znajduje się część wystawiennicza muzeum.

18. Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy

Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy to dwa związane ze sobą miejsca, które znajdują się w pobliżu ulicy Leśnej i Aquaparku. W przeszłości, na przełomie XIX i XX wieku, Trzebnica była znanym uzdrowiskiem, a przyjeżdżający tu kuracjusze korzystali z dobrodziejstw tutejszego klimatu, z wód mineralnych i kąpieli borowinowych. Obecnie odrestaurowana dzielnica uzdrowiskowa z placami zabaw i stawami sąsiaduje z położonym na wzgórzach Lasem Bukowym, który kryje w sobie m.in. kalwaryjskie kapliczki. Las Bukowy dawniej pełnił funkcję parku zdrojowego, a przez jego obszar wiodły liczne szlaki spacerowe. W okolicy można zjeść smacznie w jednej z kilku restauracji, a nawet posłuchać koncertów muzycznych. Jednakże należy zwrócić uwagę, że las jest niewielki i otoczony drogami, toteż w wielu miejscach słychać samochody.

19. Zamek Topacz

Zamek Topacz to czterogwiazdkowy obiekt położony na terenie kompleksu sześciu budynków, otoczony 50-hektarową posiadłością z ogrodem i stawem. W głównym budynku, czyli zamku, znajduje się Art SPA z krytym basenem, suchą i parową sauną oraz 5 salonami spa, oferującymi zabiegi. Obiekt oferuje klimatyzowane pokoje z telewizorem LCD z dostępem do kanałów satelitarnych oraz bezpłatnym WiFi. Restauracja Zamek Topacz to miejsce, w którym szef kuchni stawia na pasję i doświadczenie, aby zapewnić gościom wyśmienite jedzenie o najwyższej jakości i elegancji. W Zamek Topacz można także zorganizować spotkania biznesowe oraz imprezy okolicznościowe.

20. Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze to zabytkowy drewniany kościół ewangelicki zbudowany w XVII wieku na mocy porozumień pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią. Jest to największa drewniana budowla o funkcjach religijnych na świecie. Kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. Budowla ma 43,5 metra długości, 14 metrów szerokości i 15,7 metra wysokości, a mieści 6000 osób. Można go zwiedzać codziennie od kwietnia do października, a godziny otwarcia różnią się w zależności od dnia. Oprócz historii i architektury, kościół słynie również z corocznych Jaworskich Koncertów Pokoju oraz pięknych organów.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje na Dolnym Śląsku