10 najlepszych atrakcji w okolicach Wrocławia 2021
Okolice Wrocławia to wielkie leśne obszary, ogromne tafle Stawów Milickich i Polodowcowe Wzgórze Trzebnickie a także ciemny masyw Ślęży – świętej góry pogańskich Słowian, wyrastający z bezleśnej równiny. W miastach czekają liczne zabytki klasy europejskiej i różnorodne atrakcje. Można też się zaszyć na głębokiej prowincji, by odetchnąć atmosferą dziewiczej przyrody. Kilka miejsc zwiedzić trzeba koniecznie.
1. Szczyt Ślęża

Najwyższy szczyt Masywu Ślęży przyciąga nieustannie wielu turystów. Trasa na niego jest dość łatwa, dlatego można ją pokonać praktycznie o każdej porze roku. Niektóre szlaki turystyczne zostały tak wytyczone, że bez problemu można wybrać się z dzieckiem w wózku. Niezależnie od trasy, którą wybierzemy czekają nas niesamowite widoki i przyjemny podgórski klimat. Ze Ślężą związanych jest wiele legend i tajemnic. Kiedyś zamieszkiwali ją druidzi, potem mnisi i zbuntowani innowiercy. Za to teraz to pełne magii miejsce jest oblegane przez turystów. Na samym szczycie zachował się kościół Nawiedzenia najświętszej Maryi Panny, wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. W świątyni odprawiane są msze a ze szczytu wieży można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.
2. Kaplica czaszek w Kudowie Czermnej
Obiekt bardzo ciekawy aczkolwiek przeznaczony dla mniej wrażliwych turystów. Kaplicę wybudował w 1776 roku miejscowy proboszcz. Później z okolicznych pól zebrano kości poległych w czasie wojen w XVII i XVIII wieku oraz zmarłych w czasie zarazy cholery. Ściany kaplicy wyłożono około 3 tysiącami czaszek i piszczeli. Resztę szczątków zgromadzono w krypcie.
3. Zamek Książ
Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Jego historia jest niezwykle barwna i burzliwa. W czasie II wojny światowej zamek został zajęty przez Niemców. W tym też czasie w skale na której został zbudowany wydrążonych zostało wiele komór i korytarzy. Do dzisiaj nie wiadomo czemu miały służyć. Jedna z hipotez zakłada, że miały tam powstać zakłady zbrojeniowe. Inni twierdzą, że to właśnie w podziemiach zamku Książ czeka na odkrycie Bursztynowa Komnata. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń. Obecnie działa w nim muzeum, hotel, luksusowa restauracja i sklep, w którym można kupić pamiątki.
4. Wieża Widokowa w Kotowicach
Zaledwie 20 km od Wrocławia znajduje się bardzo ciekawy obiekt turystyczny – wieża widokowa. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Po pokonaniu wielu schodów możemy z wysokości 40 metrów podziwiać panoramę gmin Siechnice i Czernica. Przy dobrej widoczności zobaczymy Wrocław i rozległą część Dolnego Śląska z Masywem Ślęży i zarysem Sudetów
5. Zalew Mietkowski
Jest to największy zbiornik wodny w rejonie Dolnego Śląska. Zajmuje obszar prawie 9, 5 km2. Dla miłośników sportów wodnych to prawdziwy raj. Duża plaża zapewnia miejsce do odpoczynku a wypożyczalnie sprzętu pływającego oferują wszystko to co w takim miejscu może się przydać. Liczne przystanie i punkty małej gastronomi dbają aby nikt nie był głodny.
6. Stawy Milickie
Ogromne obszary zalane wodą, kanały i akweny z przepustami i niezwykła przyroda sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe. Niektóre gatunki ptaków czy roślin, można spotkać tylko tam. Jest to miejsce polecane szczególnie tym, którzy od miejskiego gwaru wolą obcowanie z naturą i świeże powietrze. Na terenie Milickich Stawów działa Muzeum Tradycji Rybactwa, jest też bezpieczny plac zabaw dla dzieci i mały zwierzyniec. Dla dzieci na co dzień mieszkających w mieście to idealna forma na poznanie domowych zwierząt.
7. Zamek na wodzie
W Wojnowicach, niespełna 25 kilometrów od Wrocławia znajduje się kolejny zamek. Jest o tyle ciekawy, że stoi na wodzie. Wewnątrz działa hotel, restauracja i kawiarnia. Otoczony z wszystkich stron wodą wygląda naprawdę niesamowicie.
8. Dolina rzeki Bystrzycy
Przepiękna okolica, park krajobrazowy, liczne ścieżki spacerowe a nawet pałac – to wszystko przyciąga turystów jak magnes. Specyficzny mikroklimat jaki tworzą podmokłe tereny sprawia, że szczególnie latem jest tam bardzo przyjemnie.
9. Arboretum w Wojsławicach
Znajdziemy tu ogromną kolekcję przepięknych roślin. Niespotykane gatunki i odmiany, których nie zobaczymy nigdzie więcej. Co roku, dzięki wciąż ocieplającemu się klimatowi w arboretum pojawiają się nowe okazy z odległych krajów. Jest to wspaniałe miejsce na wycieczkę i odpoczynek z całą rodziną. Organizowane są tu kiermasze i pokazy, na których można zakupić sadzonki młodych roślin i dowiedzieć się jak je pielęgnować i uprawiać.
10. Podziemne Miasto Osówka
Jest częścią projektu Riese w Górach Sowich. Pod koniec II wojny światowej miała tu powstać główna kwatera Hitlera. Mnóstwo podziemnych tuneli, korytarzy, pomieszczeń i wielkich hal dzisiaj można zwiedzać, jednocześnie poznając historię.
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic. Część z nich pewnie wciąż czeka na odkrycie.
1 zdjęcie na 10 atrakcji to trochę mało …
Szczególnie zaintrygowała mnie „Kaplica czaszek” w Kudowie Czermnej. Na pewno o nią zahaczę będąc we Wrocławiu, no i oczywiście o zamek Książ.