Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Okolicach Krakowa

Lanckorona

Kraków jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miast Polski. Praktycznie każdy Polak był kiedyś na Wawelu, spacerował bulwarami Wiślanymi i był na krakowskim rynku. Okolice tego miasta również są bardzo interesujące i warte uwagi, choć często są pomijane. Co warto zobaczyć w okolicach Krakowa?

1. Kopalnia soli Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce jest wpisana na listę UNESCO od 1978 roku. Obecne są tutaj trzy trasy: turystyczna, solankowa i górnicza. Podczas zwiedzania można obejrzeć solne groty, rzeźby oraz budzące podziw konstrukcje ciesielskie. Przewodnik zapoznaje turystów z legendą o księżnej Kindze, a także prowadzi do jej majestatycznej kaplicy. Trasa solankowa jest dedykowana w szczególności dla osób z chorobami dróg oddechowych. Spacer jest traktowany jako forma terapii wziewnej. Trasa górnicza pozwala na zapoznanie z ciężką pracą górników. Jest ona w całości przemierzana w górniczym stroju.

2. Obóz koncentracyjny Oświęcim

Miejsce to jest symbolem holokaustu. Podczas zwiedzania zobaczyć można większość obiektów z byłego obozu zagłady. W sali kinowej jest dodatkowo wyświetlany film obrazujący pierwsze 15 minut po wyzwoleniu obozu.

3. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. Zostało wpisane w 1999 roku na listę UNESCO. Miejsce to powstało w XVII wieku. Obecna tu jest barokowa bazylika z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, kaplice związane z tajemnicami życia Matki Boskiej oraz Męką Pańską. Sanktuarium jest wierną kopią Kalwarii jerozolimskiej.

4. Lanckorona

To bardzo urokliwa miejscowość w województwie małopolskim. Zwane jest magicznym miastem aniołów. Warto zobaczyć rynek z XIX wiecznymi kamienicami, często budowanymi jeszcze z drewna. Kolejnym ciekawym miejscem jest kościół parafialny Jana Chrzciciela z XIV wieku oraz ruiny zamku. Całe miasto jest położone na zboczu góry. Z silnie pochylonego rynku roztacza się panorama na doliny i bardziej odległe miejscowości.

5. Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek został wzniesiony na skalistym wzgórzu na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwotnie zamek był obiektem administracji książęcej, z czasem został przekształcony w więzienie. Przebywał tu m. in. Jan Garbaty oraz jeńcy krzyżaccy. Z wieży zamku roztacza się panorama na Chęciny oraz góry świętokrzyskie. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, spędzenie nocy na zamku, a nawet organizacja zaręczyn w królewskim stylu.

6. Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia powstała w 1248 roku i jest obecna na liście UNESCO. Zwiedzać można imponujące komory solne, rzeźby, kaplice wykute w soli. Część trasy może być pokonana łodzią lub kolejką. Dzięki prezentacji multimedialnej wyprawa ma charakter podróży w czasie. Rozpoczyna się ona w czasach św. Kingi i jest opowiadana kolejno przez żupników, polskich królów oraz ducha kopalni.

7. Ogrody Zmysłów w Muszynie

Celem istnienia ogrodu jest pobudzenie wszystkich zmysłów zwiedzających. W strefie smaku występują owocujące gatunki roślin, zaś w strefie słuchu obecny tu żwir chrzęści pod stopami.
Każdy występujący tu klomb ma swoją funkcję. Najważniejszym elementem ogrodu jest wieża widokowa, z której można obserwować wspaniały widok na całą Muszynę oraz Tatry.

8. Stare Miasto w Tarnowie

To dobre miejsce na spacer średniowiecznymi uliczkami, pośród licznych kamienic z czasu renesansu i średniowiecza. Najciekawszym elementem Starego Miasta jest ulokowany w jego sercu ratusz zachowany w renesansowym stylu. Ten 18 metrowy budynek posiada 30 metrową wieżę, która oczarowuje swoim wyglądem. W budynku ratusza mieści się muzeum Tarnowa. Teren Starego Miasta obfituje w klimatyczne kawiarenki i restauracje.

9. Ojcowski Park Narodowy

Park powstał w 1956 roku i jest położony na obszarze środkowej części Doliny Prądnika oraz doliny Sąspowskiej. Obszar parku jest bogaty w wapienie, co na przestrzeni lat sprzyjało powstawaniu obecnych tu jaskiń. Najdłuższe z nich to Jaskinia Ciemna oraz Łokietka. Flora parku jest bardzo bogata. Podziwiać tu można około 950 gatunków roślin naczyniowych, 1200 odmian grzybów, 200 rodzajów porostów oraz 230 gatunków wątrobowców i mchów. Spotkać tu możemy 84 gatunki roślin chronionych m. in. brzoza ojcowska, róża alpejska, gnidosz rozesłany, rokitnik zwyczajny. Fauna również jest bardzo bogata. Żyje tu około 11 tysięcy gatunków zwierząt. Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego są nietoperze. Spotkać tu można aż 17 ich gatunków. Oprócz tego występują tu ssaki np. borsuk, bóbr europejski, sarna, zając szarak, ptaki np. zimorodek, puszczyk, bocian czarny, płazy np. traszka zwyczajna, ropucha szara, kumak nizinny oraz gady np. padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty.

10. Jaskinia Wierzchowska

Jaskinia jest położona na wyżynie krakowsko-częstochowskiej w miejscowości Wierzchowie. To najdłuższa, przystosowana do zwiedzania jaskinia w Polsce. Zwiedzanie odbywa się wraz z wykwalifikowanym przewodnikiem przeprowadzającym przez profesjonalnie oświetloną sieć korytarzy.