Polska

10 najlepszych atrakcji w okolicach Krakowa

kopalnia soli
Wieliczka

Okolice Krakowa kryją w sobie wiele turystycznych perełek, które mogą stać się ciekawym celem zarówno jednodniowych, weekendowych, jak i dłuższych wyjazdów. Odwiedzając Kraków warto zahaczyć także o niektóre z nich – z pewnością nie będzie to czas stracony.

Które miejsca zasługują na szczególną uwagę? Poniżej opisano 10 zasługujących na odwiedziny kierunków, spośród których każdy znaleźć powinien coś odpowiedniego dla siebie.

1. WIELICZKA jest jednym z najpopularniejszych kierunków na jednodniowe wycieczki z Krakowa. Znajduje się tam słynna Kopalnia Soli, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jednym z rankingów miejsce to uznane zostało za jeden z siedmiu cudów Polski. Wewnątrz podziwiać można między innymi piękną kaplicę Św. Kingi, a także liczne rzeźby i figury wykonane z soli. Niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju przeżycie.

2. TYNIEC co prawda obecnie stanowi część Krakowa, jednak jeszcze na początku lat 70 ubiegłego wieku była to samodzielna wieś. Miejsce to znane jest przede wszystkim z warownego Opactwa Benedyktynów, które położone jest na niezwykle urokliwej wapiennej nadwiślańskiej skale i stanowi jedno z najcenniejszych sakralnych zabytków w Polsce. Miejsce to słynie także z niezwykle malowniczego położenia, któremu zawdzięcza włączenie do Bielańsko Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

3. NIEPOŁOMICE to miasto położone 25 kilometrów na wschód od Krakowa. Znajduje się tam przepiękny XIV wieczny zamek, który wybudowany został przez Kazimierza Wielkiego. Zamek ten często nazywany był drugim Wawelem. Ponadto warty zobaczenia jest także gotycki kościół parafialny pw. Dziesięciu Tysięcy Męczeników.

4. DOLINA PRĄDNIKA jest niezwykle urokliwym miejscem, na terenie którego znajduje się między innymi Ojcowski Park Narodowy, Kaplica Na Wodzie, Maczuga Herkulesa i inne ciekawe skalne formacje, jaskinia Łokietka, gdzie według legendy ukrywał się polski król uciekający przed wojskami Wacława II oraz dwa wchodzące w skład Szlaku Orlich Gniazd Zamki – Zamek w Pieskowej Skale oraz Zamek w Ojcowie. To jednak tylko nieliczne z naprawdę wielu atrakcji. Miejsce idealne zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy wypoczynek – baza turystyczna jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta.

5. LANCKORONA to niewielka, niezwykle malowniczo położona miejscowość, która zachwycić może każdego swą doskonale zachowaną zabudową, na którą składają się między innymi XIX wieczne drewniane domki kryte gontem. Warte odwiedzenia są także: ruiny starego zamku, Muzeum im Antoniego Krajewskiego oraz kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

6. KALWARIA ZEBRZYDOWSKA to miejsce, które słynie głównie z klasztoru Bernardynów oraz bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Kompleks ten, nazywany często „Polską Jerozolimą”, uznawany jest za pomnik historii Polski, wpisany też został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego historia sięga roku 1600. Poza sanktuarium warte zobaczenia są także obelisk Konfederatów Barskich, kompleks 12 kaplic Drogi Krzyżowej oraz szereg niewielkich budynków sakralnych – Kaplica Weselących się Patriarchów, Pustelnia św. Heleny, Pustelnia św. Marii Magdaleny, Kaplica Płaczących Niewiast, Kaplicę II Upadku czy Pałac Heroda.

7. WADOWICE to miejsce, w którym na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, jeden z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych Polaków. W mieście zwiedzić można między innymi papieskie muzeum, znajdujące się w domu rodzinnym Wojtyłów, zwiedzić Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a także zjeść bardzo popularną wadowicką kremówkę.

8. TARNÓW to niewielkie, liczące około 100 tys. mieszkańców miasto, jednak pod względem atrakcji turystycznych bijące na głowę niejedną dużą metropolię. Do najpopularniejszych miejsc zalicza się: kameralny Rynek, ruiny zamku Tarnowskich, stary cmentarz, mauzoleum Józefa Bema czy bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas wizyty w Tarnowie warto także odwiedzić bardzo popularną kawiarnię mieszczącą się w wagonie tramwajowym.

9. KRZESZOWICE to znane z wykorzystywanych od XVII w. do leczenia wielu schorzeń leczniczych wód mineralnych siarczanowo-wapniowo-magnezowo-siarkowych uzdrowisko. Położone jest ono 25 kilometrów na zachód od centrum Krakowa. Miejsce to przyciąga turystów nie tylko ze względu na lecznicze właściwości wód, ale także liczne atrakcje takie jak: wybudowany w stylu renesansowym Pałac Potockich, stary dworzec kolejowy, Park Miejski z kilkoma pomnikami przyrody, stare synagogi oraz oczywiście dawną zabudowę kompleksu uzdrowiskowego (w skład której wchodzi: dom zdrojowy Vauxhall, Łazienki Zofia, Główny Zdrój wody siarczanowej, Uzdrowiskowy Dom Gościnny, Willa Japonka).

10. DOBCZYCE to niewielkie miasto położone w dolinie rzeki Raby. Słynie ono nie tylko z niezwykle malowniczego położenia, ale także wielu turystycznych i historycznych atrakcji. Zaliczyć można do nich między innymi wysoką na 30 metrów zaporę rzeczną, która utworzyła retencyjne Jezioro Dobczyckie, skansen z atrakcyjną drewnianą zabudową czy położone na skalistym brzegu rzeki ruiny Zamku Królewskiego. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, gdzie można odpocząć od zgiełku dużego miasta.