7 ciekawostek o Ojcowskim Parku Narodowym
Ojcowski Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Położony w województwie małopolskim, każdego roku przyciąga do siebie wielu turystów, którzy nie tylko spacerują wytyczonymi na jego terenie ścieżkami, ale też odwiedzają jego atrakcje.
Oto ciekawostki o Ojcowskim Parku Narodowym, które mogą zachęcić do jego odwiedzenia.
1. Ojcowski Park Narodowy został utworzony 14 stycznia 1956 roku. Zajmując powierzchnię 21,46 km², jest najmniejszym parkiem narodowym w kraju.
2. Wstęp na teren parku jest bezpłatny. W przypadku grup zorganizowanych wymagane jest zwiedzanie pod opieką uprawnionych przewodników, a taka grupa oprowadzana przez jednego przewodnika nie może przekraczać 50 osób. Park nie prowadzi usług przewodnickich, natomiast możliwe jest zamówienie przez chętnych tematycznych zajęć przyrodniczych.
3. Zamek Pieskowa Skała mieści się w Sułoszowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, a w jego wnętrzu znaleźć można muzeum eksponujące sztukę europejską. Pierwsza wzmianka o Zamku sięga 1315 roku.
4. Na terenie parku znajduje się Jaskinia Łokietka – wierzy się, że to w niej król Władysław Łokietek ukrywał się przed czeskim królem Wacławem II. W ukryciu pomóc miała pajęczyna pokryta kroplami rosy, co zmyliło ślady pogoni. Do jaskini można wejść w godzinach zgodnych z informacją w parku. Wejście z przewodnikiem dyżurnym odbywa się co 30 minut, obowiązują bilety wstępu: normalny – 26 złotych, ulgowy – 13 złotych.
5. Na terenie parku jest wiele jaskiń – do tej pory skatalogowano ich ponad 500. Poza Jaskinią Łokietka turystom udostępniana jest także Jaskinia Ciemna.
6. Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz – na terenie parku występuje bowiem 17 z 25 gatunków nietoperzy, jakie można spotkać w Polsce.
7. Zabytkami, które przyciągają do siebie turystów, są zlokalizowane na terenie parku ruiny zamku w Ojcowie oraz zamek Pieskowa Skała. Miejscem, które często fotografują odwiedzający, jest Maczuga Herkulesa, czyli zlokalizowana w Pieskowej Skale maczuga skalna zbudowana z twardych wapieni skalistych. Wielu turystów nie wyobraża sobie Ojcowskiego Parku Narodowego bez przejścia przez Bramę Krakowską – bramę skalną, która kiedyś miała znaczenie na szlaku handlowym, stanowiąc drogę prowadzącą do Krakowa.