Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Ojcowie dla dzieci

Ojców i okolice

Ojców to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W latach 1928–1966 Ojców miał status uzdrowiska posiadającego charakter użyteczności publicznej.

Choć dziś jego charakter nieco się zmienił, to jednak w dalszym ciągu bardzo chętnie wieś odwiedzana jest corocznie przez wielu turystów. Ojców (jak i okolice tej niezwykle atrakcyjnej wsi) ma do zaoferowania wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oto 10 propozycji atrakcji, idealnych nie tylko dla dzieci, które warto odwiedzić będąc w Ojcowie bądź najbliższych okolicach.

1. Igła Deotymy

To ostaniec zlokalizowany w Dolinie Prądnika (Ojcowski Park Narodowy), tuż nieopodal wylotu wąwozu Wrześnik. To jedna z najbardziej charakterystycznych wapieni skalistych, pochodząca z okresu jurajskiego. Igła Deotymy powstała w wyniku działalności procesów krasowych.

2. Grota Łokietka (Ojcowski Park Narodowy)

To jedna z największych i najbardziej znanych polskich jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja 7 m. Grota Łokietka złożona jest z kliku korytarzy oraz dwóch imponujących sal – Rycerskiej oraz Sypialni (po drodze natrafić można jeszcze na znacznie mniejsze, ale równie ciekawe dwie salki). Niemal cała jaskinia została przez wodę w wapieniach górnej jury.

3. Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym

Przez wielu jest uważana za największą pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. To właśnie dzięki odkryciu tej jaskini, możliwe było odkrycie wielu interesujących faktów dotyczących epoki kamienia.

4. Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym

To jedna z najbardziej znanych w Polsce maczug skalnych, owiana wieloma legendami. Maczuga stoi na najwyższej skale (tak zwanym Fortepianie), o wysokości 8-12 m. Wysokość Maczugi Herkulesa wynosi 25 m. Maczuga znajduje się nieopodal Zamku Pieskowa Skała, przy jednym z najczęściej uczęszczanych przez przebywających w Ojcowskim Parku Narodowym turystów szlaku. Choć wokół Maczugi Herkulesa zbudowano wiele legend, to jednak wedle tej najbardziej znanej, czyli o Panu Twardowskim, skała powstała przy udziale samego diabła, przez co Twardowski został zmuszony do sprzedania mu swojej duszy, przez swoją podłość i chciwość.

5. Zamek w Ojcowie

To właściwie w dużej mierze przede wszystkim ruiny okazałej niegdyś budowli, wybudowanej w systemie tzw. Orlich Gniazd. Pomysłodawcą powstania zamku był Kazimierz Wielki (II połowa XIV wieku). Zamek posiada bardzo burzliwą historię, która doprowadziła do ostatecznego jego zniszczenia. Obiekt był wielokrotnie rozbierany ( z powodu złego stanu technicznego), jak i podejmowano próby jego odbudowy – bez większego jednak sukcesu.

6. Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego

To obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich, zainteresowanych bogatą historią tego miejsca, poszukujących sposobu na niebanalne spędzenie wolnego czasu. Muzeum nosi imię Władysława Szafera, a jego powierzchnia wynosi około 200 m2. Na terenie muzeum znajduje się mnóstwo eksponatów powiązanych z terenem Doliny Prądnika. Zdecydowana większość z nich odnosi się do lokalnej fauny i flory, geologii, hydrologii, klimatu oraz szeroko rozumianych zagadnień z zakresu ochrony środowiska.

7. Jura Krakowsko-Częstochowska

Z dzieckiem rowerem to idealny sposób na odpoczynek dla wszystkich tych, którzy przez cały czas, niezależnie od okoliczności chcieliby pozostać aktywni. To bardzo ciekawy sposób na to, aby móc w pełni skorzystać z atrakcji, jakie ma do zaoferowania Ojcowski Park Narodowy. Dzięki dobrze zaplanowanej wycieczce zwiedzić można wszystkie atrakcje parku ( w tym liczne groty i jaskinie – tu jednak należy pamiętać o właściwym przygotowaniu do takiego zwiedzana, aby wycieczka przywodziła na myśl jedynie same dobre wspomnienia).

8. Zamek w Pieskowej Skale

Położony jest na terenie wsi Sułoszowa (ok. 12 km od Ojcowa) w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa (jest to teren obejmujący swoim zasięgiem Ojcowski Park Narodowy). Zamek jest dostępny do zwiedzania dla turystów przez cały rok. Co ciekawe, zobaczyć można go również w wielu filmowych produkcjach, przede wszystkim takich jak:
– ”Nie kłam kochanie”,
– ”Pierścień i róża”,
-”Ogniem i mieczem”,
– ”Reich”,
– ”Stawka większa niż życie”.

9. Kościół i pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku

To jedno z niewielu miejsc, w których z bliska można podziwiać utrzymany w stylu manierystycznym zespół architektoniczno-rzeźbiarski (wedle historyków powstały w latach 1677-1691). Poza kościołem i pustelnią w skład kompleksu wchodzi również dom prebendarza oraz domki modlitwy

10. Kapliczka na Wodzie w Ojcowie ( p. w. św. Józefa Rzemieślnika)

Została stworzona dokładnie w tym miejscu, w którym niegdyś zlokalizowane były łazienki zdrojowe. Wiele osób z zachwytem podziwia położenie kapliczki – tuż ponad potokiem. Zgodnie z dawną tradycją kultywowaną przez ówcześnie panującego cara Mikołaja II, kaplica zbudowana została na betonowych podporach. W środku kaplicy znajdują się trzy ołtarze wykonane w kształcie szczytów chłopskich chat, co dla wielu turystów jest zjawiskiem bardzo ciekawym i nie często spotykanym.