Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Ojcu Pio

ojciec pio
foto – Wikipedia

Francesco Forgione, znany na całym świecie jako święty ojciec Pio, dzierżył urząd prezbitera i był pochodzącym z Włoch kapucynem, a jego życie było roztrząsane przez wielu ludzi ze względu na zjawiska nadprzyrodzone, o których mówił, i inne kontrowersje.

Ta nietuzinkowa postać warta jest bliższego poznania. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Ojcu Pio.

1. Ojciec Pio urodził się w 1887 roku w Pietrelcinie we Włoszech i żył osiemdziesiąt jeden lat. Pochodził z chłopskiej, pobożnej rodziny i od najmłodszych lat służył w kościele jako ministrant.

2. Ze względu na to, że od najmłodszych lat musiał pomagać w gospodarstwie rodziców, jego edukacja rozpoczęła się później. Podobno już jako pięciolatek podjął decyzję o służbie Bogu, a także zaczął odbywać pokutę, śpiąc na kamiennej podłodze zamiast w pościeli. W wieku dojrzewania rzekomo miewał pierwsze wizje.

3. Francesco Forgione rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów jako piętnastolatek i przyjął imię Pio na cześć patrona rodzinnej miejscowości.

4. Jako nastolatek Forgione miewał poważne kłopoty ze zdrowiem. Cierpiał na zapalenie żołądka oraz dur brzuszny, a w okresie chorób dochodziło wokół niego do niewytłumaczalnych zjawisk. Wrzaski i dziwne głosy przechodziły w stan odrętwienia, kiedy ojciec Pio się modlił.

5. Ojciec Pio był stygmatykiem, co oznacza, że na jego ciele samoistnie pojawiały się rany, przypominające rany Jezusa Chrystusa po ukrzyżowaniu. W czasach, kiedy zaczęły się one pojawiać, lekarze wykluczyli tezę, jakby zakonnik sam miał się okaleczać.

6. Podczas pierwszej wojny światowej został powołany do wojska, jednak szybko odesłano go do domu, ponieważ nie był w stanie odbywać służby. Kiedy jego stan się poprawił, wysłano go do Neapolu, jednak ponownie zachorował i nie dane mu było walczyć.

7. We wrześniu 1968 roku ojciec Pio odprawił ostatnią mszę. Był tak wykończony, że potrzebował pomocy innych kapucynów, aby powrócić do swojego pokoju. Był bardzo schorowany i niebawem zmarł. Tuż przed śmiercią miał widzieć swoją matkę oraz Matkę Boską.

8. Sceptycy twierdzą, że słynne stygmaty ojca Pio były wykonywane fenolem, a oszustwo miało mu przynieść sławę i pieniądze. W archiwach watykańskich znajdują się zeznania aptekarki, która sprzedawała ojcu Pio kwas.

9. Ojciec Pio był oskarżany o różnego rodzaju wykroczenia przeciwko ślubom zakonnym. W 1923 roku otrzymał zakaz nauczania młodych chłopców, ponieważ miał na nich deprawujący wpływ.

10. W 1947 roku ojciec Pio wyspowiadał Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II. Podobno wtedy usłyszał od spowiednika, że przyjdzie dzień, kiedy zdobędzie najwyższe stanowisko w Kościele.