Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Ogrodzieńcu

fot. Raku / Wikipedia

Ogrodzieniec to najpopularniejsze miejsce, które co roku przyciąga na teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej kolejnych turystów – za sprawą zamku Podzamcze Ogrodzieniec – ale samo miasto także ma coś do zaprezentowania.

1. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to fortyfikacja pamiętająca czasy panowania Piastów. Nie znajduje się on w samym Ogrodzieńcu, a w sąsiedniej wsi Podzamcze. Na początku była to drewniana warownia, jednak nie zniosła ona naporu wojsk tatarskich.

Na jej miejscu postawiono murowany zamek, który przetrwał do XVIII wieku. Jego pozostałości, które można oglądać, znajdują się na Górze Zamkowej, najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

2. Ogrodzieniec

Ogrodzieniec to miasto w województwie śląskim, którego datę założenia szacuje się na XI wiek, prawa miejskie przyznane zostały mu w 1409 roku, które do dzierżył do roku 1870. Od 1973 roku Ogrodzieniec ponownie je uzyskał i ma do dzisiaj.

3. Ośrodek produkcji cegieł i materiałów budowlanych

Miasto stanowi ośrodek produkcji cegieł i materiałów budowlanych. Lat 1913-1999 to czas działalności w Ogrodzieńcu cementowni „Wiek”, która była jednym z największych tego typu zakładów w regionie.

W mieście działała również fabryka „PMIB Izolacja Ogrodzieniec” , która zajmowała się produkcją materiałów ociepleniowych z wykorzystaniem azbestu – została zamknięta w 1998 roku.

4. Zabytki

Wśród zabytków miasta najbardziej znane są ruiny prochowni z XIX wieku oraz Kościół Przemienienia Pańskiego zbudowany w XVIII wieku.

5. Szlak Orlich Gniazd

Ogrodzieniec położony jest na Szlaku Orlich Gniazd, przebiega przez niego Szlak Warowni Jurajskich.

6. Muzeum Historii Naturalnej

W Ogrodzieńcu znajduje się Muzeum Historii Naturalnej – obecnie zamknięte muzeum mieszczące się w pierwszym budynku cementowni „Wiek”. W swoich zbiorach posiadało skamieniałości, ekspozycje muszli, motyli, owadów i minerałów.

7. Okupacja niemiecka

Podczas okupacji niemieckiej (II wojna światowa) miasto miało zmienić nazwę na Bonerburg – od nazwiska Boner, jakie nosili właściciele zamku Ogrodzieniec z XVII wieku – ale to nigdy nie weszło w życie.

8. Browar

W Ogrodzieńcu działał kiedyś browar, młyn napędzany kołem wodnym oraz znajdowały się piece do wypalania wapna.

9. Jarmarki

W XVIII wieku w Ogrodzieńcu każdego roku odbywało się dwanaście jarmarków.

10. Mezoregiony

Ogrodzieniec leży na granicy dwóch mezoregionów: Wyżyny Częstochowskiej i Obniżenia Górnej Warty (Wyżyna Woźnicko-Wieluńska).