Polska

Atrakcje Ogrodzieniec: Ciekawe miejsca, Co zobaczyć

Zamek Ogrodzieniec

Ogrodzieniec to miasto położone w województwie śląskim. Leży ono na obrzeżach Zagłębia Dąbrowskiego, w części środkowej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to miasto umiejscowione dość wysoko, bo na ok. 400 metrach n. p.m. Ogrodzieniec posiada bardzo bogatą i starą historię, sięgającą aż XI wieku. Miasto było bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i obronnym przez wieki i właśnie dlatego warto odwiedzić te okolice ze swoją drugą połówką.

1. Zamek Ogrodzieniec

Jedna z największych atrakcji tego regionu. Ruiny zamku wyglądają niesamowicie klimatycznie i to do tego stopnia, że w ostatnim czasie to właśnie tutaj kręcony był serial Wiedźmin, od amerykańskiego Netflixa. Co ciekawe, w miejscu gdzie stoją dzisiaj ruiny zamku, stała wcześniej drewniana warownia, którą doszczętnie spalili Tatarzy. Kiedy postanowiono odbudować warownię, to postawiono na kamienny zamek w stylu gotyckim, którego ruiny ostały się do dziś. Zamek na tle zachodzącego słońca wygląda tak romantycznie, że jest to idealnie miejsce na niezapomnianą randkę.

2. Okiennik Wielki

Natura potrafi być w bardzo wielu przypadkach, doskonałym architektem. Niektóre naturalne formacje skalne wyglądają tak niebywale, że wydaje się, że niemożliwe jest by powstały same. Do takich formacji należy Okiennik Wielki zwany także Okiennikiem Dużym. Najbardziej rozpoznawalną skałą w tej grupy jest ta, która posiada wielkie, okrągłe,,okno’’ o wymiarach ok. 7×5 metrów. Wycieczka w to miejsce, jest okazją do przepięknych zdjęć, a romantyczna atmosfera panująca w oknie, sprawia, że ma się wrażenie, jakby czas zatrzymał się w miejscu.

3. AdrenaLina Park

Zlokalizowany w Podzamczu AdrenaLina Park, to idealne miejsce, żeby aktywnie spędzić czas we dwoje. Park linowy posiada dwie trasy, które dzielą się na łatwą i trudną, dzięki czemu odnajdą się tutaj zarówno początkujący laicy, jak i zaawansowani profesjonaliści. Wspinaczka doskonale oczyszcza z negatywnych emocji, a wysiłek w nią włożony dotleni organizm i da dodatkową porcję energii.

4. Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej

Jest to miejsce, które swoim klimatem przyciąga wielu ludzi, którzy odwiedzają okolice Podzamcza i zamku Ogrodziec. To sanktuarium maryjne powstało w miejscu, gdzie w 1818 roku, jednemu z mieszkańców Podzamcza, ukazał się na skale wizerunek Matki Boskiej. Po tym wydarzeniu podczas uroczystej procesji przyniesiono obraz Matki Bożej z kaplicy zamkowej i zamontowano go dokładnie w miejscy objawienia. Od tego czasu miejsce to stało się miejscem kultu. Obecnie stoli tutaj kaplica, która w piękny sposób komponuje się z otaczającą ją przyrodą. Miejsce to zasługuje na uwagę, ze względu na swoje nietypowe umiejscowienie.

5. Gród na górze Birów

Jura Krakowsko-Częstochowska jest niezwykle obfita w średniowieczne warownie i zamki. Gród na górze Birów, jest współczesną rekonstrukcją drewnianej warowni, która stała w tym miejscu we wczesnym średniowieczu. Badania archeologiczne pokazują, że miejsce to było zamieszkiwane przez ludzi już od czasów paleolitu, o czym świadczą znalezione narzędzia z krzemienia, czy kości niedźwiedzia jaskiniowego. Z grodu widać piękną panoramę i sprawia to, że chce się być w tym miejscy jak najdłużej.

6. Góra Janowskiego

Zwana także Górą Zamkową, jest najwyższym wzniesieniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ma wysokość aż 516 metrów. Na szczycie góry znajduje się hotel SPA idealnie nadający się na romantyczny weekend dla dwojga. Jeśli atrakcje zapewniane przez SPA będą niewystarczające, to wystarczy przejść się na najwyższy punkt wzgórza, którym jest skała Czubatka.

7. Zamek w Smoleniu

Znajdujące się w Smoleniu ruiny średniowiecznego zamku, są jednym z zamków Orlich Gniazd, czyli warowni usytuowanych na skałach. Ruiny zamku zachowały się w świetnej formie do dnia dzisiejszego, a piękny krajobraz, który go otacza, zachęca do robienia wielu pamiątkowych zdjęć.

8. Studnia na runku w Pilicy

Miejska studnia na rynku w Pilicy, jest pozostałością, po średniowiecznym układzie miasta. Studnia, jak i cały rynek, jest niezwykle klimatyczny, a kiedy po zmroku zaczynają świecić latarnie, to spacer po rynku i odpoczynek przy studni, mogą być uroczą chwilą wytchnienia od ciągłego zwiedzania.

9. Park Wodny Jura

Znajdujący się w Łazach Park Wodny Jura, to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, przy relaksującym szumie wody. Duży i nowoczesny kompleks posiada zjeżdżalnie wodne, jacuzzi oraz wiele innych wodnych atrakcji. Co ciekawe, w cenie biletu można również odwiedzić saunę zarówno suchą, jak i tą mokrą.

10. Rezerwat Przyrody Góra Chełm

Park przyrody, to miejsce w którym można odetchnąć od ciągłego miejskiego biegu i zacząć doceniać to, co oferuje nam przyroda. Ten konkretny park, zlokalizowany jest przy wsi Hutki-Kanki i jest to idealne miejsce do pieszej wycieczki we dwoje. Malownicze widoki zapierają dech w piersiach i ukazują, jaką potęgę ma Matka Natura.