Ciekawostki

Ocelot Pampasowy – Ciekawostki, Informacje, Fakty

fot. Márcio Motta / Flickr.com

Ocelot pampasowy inaczej nazywany jest kolokolo i kotem pampasowym. Jest to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny kotów, w obrębie rodziny kotowatych. Zwierzęta te zamieszkują Amerykę Południową, a dokładniej w Chile, na zachodniej części zboczy Andów. Żywią się one naziemnymi ptakami, a także gryzoniami, głównie kawią domową. Na wolności żyją one od 9 do 16 lat, w niewoli potrafią dożyć do 17. Koty pampasowe zamieszkują głównie tereny trawiaste, krzewiaste, sawanny, lasy górskie oraz zimne półpustynie. Żyją one w Andach, więc na sporej wysokości, bo aż około 5000 metrów nad poziomem morza. Są one zwierzętami naziemnymi, jednak, kiedy są w niewoli, uwielbiają odpoczywać na gałęziach drzew. Ze źródeł wynika, iż najaktywniejsze są nocą.

1. Drapieżny kot domowy

Nazywa się ich tak przez wygląd pyska. Wyglądają one dokładnie jak koty domowe, jednak pyszczek jest nieco szerszy. Mają one również trochę dłuższą sierść, niż koty, które są naszymi pupilami. Nos kota pampasowego jest różowy, dokładnie, jak u gatunków domowych. Na ich pysku występują również dwie brązowe pręgi, które biegną od oczu, przez policzki. Tak samo ich ogon może być naznaczony ciemniejszymi pierścieniami.

2. Główne zagrożenie dla ocelota pampasowego

Uważa się, iż głównym zagrożeniem tego gatunku, na większości obszarów, jest utrata i degradacja siedlisk, spowodowane wydobyciem ropy naftowej, wypasem zwierząt gospodarskich oraz uprawami rolnymi na obszarach ich naturalnego występowania. Oceloty czasami giną także poprzez wypadki drogowe lub atakowane przez psy, czy tubylców, którzy polują na nie w celach kulturowych.

3. Oceloty w Peru

Będąc na wycieczce w Peru łatwo spotkać kota pampasowego na obszarach Parku Narodowego Cutervo, czy Parku Narodowego Huascaran.

4. Rodzaje gatunkowe ocelotów

Ocelot ocelotowi jest nierówny, ponieważ każdy z nich może wyglądać całkiem inaczej. Zależne jest to od podgatunków, które przypisywane są tym zwierzętom. Wyróżniamy: ocelota andyjskiego, ocelota argentyńskiego, ocelota nadrzewnego, ocelota wielkiego, ocelota tygrysiego oraz ocelota pampasowego.

5. Matczyny instynkt kotów pampasowych

Kocie mamy bardzo dbają o swoje potomstwo. Zaobserwować możemy to u naszych domowych kotów, jednak oceloty pampasowe wykształciły te same emocje. Oceloty pampasowe jednak nie mają tak łatwo, jak domowe, kocie mamy. Muszą swoim dzieciom wybudować specjalne gniazda, do których przykładają całe serce. Jeszcze przed przyjściem potomstwa na świat starają się o to, aby ich pierwsze dni i całe przyszłe życie, były jak najlepsze. Samice ocelota często wyrywają sobie nawet własną sierść, aby móc gniazdo dokładnie wyścielić. W odróżnieniu od domowych kotów, mają one również inne priorytety. Już odkąd ich dzieci są w stanie samodzielnie się poruszać i zaczynają rozumieć otaczający ich świat, kocie mamy uczą swoje potomstwo polować. Matka przynosi swoim dzieciom do gniazda małe zwierzęta, na których małe oceloty uczą się.

6. Kto poluje na młode oceloty?

Kocie mamy swoje dzieci, już od pierwszych dni życia, muszą chronić przed: pumami, jaguarami, innymi ocelotami, wężami boa, kajmanami oraz anakondami.