Porady

Obozy żeglarskie dla młodzieży na Mazurach – Niezapomniana przygoda i nauka żeglowania

żeglowanie

Żeglarstwo to fantastyczny i ekscytujący sport, który świetnie łączy całkowity relaks z aktywnością fizyczną, a przy tym oferuje liczne korzyści – w każdym wieku. Już sam pomysł letniego wypoczynku na łonie natury i żeglowania po malowniczych jeziorach jest bardzo atrakcyjny, a co dopiero, gdy połączymy go z obozem dla młodzieży!

Zalety żeglarstwa dla dzieci

Jeśli nauczysz dziecko żeglować, podarujesz mu prezent na całe życie. Nawet jeśli dzieciaki nie połkną żeglarskiego bakcyla, umiejętność obchodzenia się z łódką, a także pozostałe korzyści, jakie daje nauka żeglowania w młodym wieku, zostaną z nimi już na zawsze! Przyjrzyjmy się, jakie umiejętności rozwija w młodych adeptach żeglarstwa nauka tego sportu.

  • Przede wszystkim umiejętność pracy w grupie. Jachty treningowe wymagają obsługi przez kilka osób, co oznacza, że ekipa musi ze sobą ściśle współpracować, a przy tym płynnie zmieniać się na poszczególnych stanowiskach. Zwłaszcza w trakcie trudniejszych manewrów załoganci muszą działać jak jeden mechanizm.
  • Żeglarstwo uczy porządku. Na komendę „klar na pokładzie”, młodzi żeglarze muszą zwinąć żagle, uporządkować liny i doprowadzić łódkę do ładu, odkładając wszystko na miejsce. A ponieważ wyrobienie nawyku podobno trwa dwa tygodnie (czyli tyle samo, co nasze dłuższe obozy!), istnieją spore szanse, że młodzież przywiezie ze sobą odruch sprzątania po sobie.
  • Wyczucie przestrzeni to nieoczywista umiejętność, którą można wypracować podczas kursu żeglarskiego. Operowanie łódką jest bardzo wymagające, jeśli więc dziecko się tego nauczy, są spore szanse, że zaparkowanie samochodu w nieco dalszej przyszłości nie będzie dla niego żadnym problemem!
  • Kolejną umiejętnością, którą żeglarstwo rozwija w bardzo dużym stopniu, jest wyczucie kierunku. Nawigacja na jeziorze, którego każdy fragment wygląda bardzo podobnie, wymaga ogromnej koncentracji i spostrzegawczości. Po czymś takim Twoje dziecko z pewnością już nigdy nie zgubi się w mieście.
  • Przewidywanie pogody i zdolność odczytywania znaków, czyli po prostu meteorologia, to także element szkolenia żeglarskiego, który bardzo przydaje się w codziennym życiu.

Poza tym żeglowanie doskonale wpływa na rozwój tężyzny fizycznej, operowanie szotami wymaga sporej siły, i pozwala się zrelaksować oraz kształtuje nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Po tygodniu lub dwóch na świeżym powietrzu obozowicze wrócą do domu wypoczęci, a być może nawet z apetytem na patent żeglarza jachtowego, dzięki któremu będą mogły kontynuować przygodę z żeglarstwem już samodzielnie!

Nasze obozy

Nasze obozy zostały stworzone z myślą o dzieciach, a właściwie młodzieży, w dwóch grupach wiekowych, od 12 do 14 oraz od 14 do 18 lat. Niewielka różnica wieku w grupach i załogach pozwala uczestnikom na nawiązanie znajomości, a przy tym pozwala w równym stopniu angażować ich we wszystkie aktywności. Nasze rejsy odbywają się na pięknych mazurskich jeziorach, a każda drużyna żegluje pod okiem doświadczonych instruktorów.

W trakcie naszych obozów dla młodzieży uczestnicy nauczą się odpowiedzialności i zdobędą unikatową wiedzę, ale też nie zabraknie czasu na rozrywki, imprezy integracyjne i inne atrakcje. Nasz program przewiduje rejs najbardziej malowniczymi szlakami Wielkich Jezior Mazurskich.

Pisząc o naszych obozach, nie możemy też pominąć nowości w naszej flocie, jaką są jachty Antila, wyprodukowane w 2020/2021 roku. Jachty nie tylko doskonale się prezentują, ale są też niezwykle komfortowe i bezpieczne. Jedna łódka przeznaczona jest dla ośmioosobowej ekipy i instruktora.

Jak wyglądają obozy dla młodzieży Sztorm Grupy

Nasze obozy dla młodzieży dostępne są w dwóch wariantach, tygodniowym oraz dwutygodniowym. Obóz tygodniowy i dwutygodniowy to typowe rejsy turystyczne, idealne dla tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać uroki żeglowania. Pozwalają na zapoznanie się z koncepcją tego sportu i przeżycie wspaniałej przygody oraz zdobycie nowych przyjaciół. Żeby wziąć udział w naszych obozach, nie trzeba mieć żadnych żeglarskich umiejętności, kursanci wszystkiego nauczą się na miejscu!

Jak wygląda typowy dzień na obozie? Zaczyna się pobudką o 8 i porannym apelem. Następnie uczestnicy jedzą śniadanie i wypływają na jezioro. Oczywiście zajęcia odbywają się z przerwą na obiad. O 18 drużyny zawijają do portu. Każdy dzień kończy się ogniskiem, a na 22 przewidziana jest cisza nocna. Warto przy tym wspomnieć, że w trakcie naszych obozów mocno ogranicza się korzystanie z telefonów komórkowych oraz innych gadżetów (woda i elektronika nie jest zresztą najlepszym połączeniem), więc młodzież może totalnie odciąć się od wszelkich bodźców i mediów społecznościowych i naprawdę wypocząć!

Oczywiście, w Sztorm Grupie najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo naszych podopiecznych, dlatego program dnia uzależniony jest od warunków pogodowych. Poza tym każdy członek załogi otrzymuje na czas rejsu wygodną i praktyczną kamizelkę pneumatyczną, która jest lekka i nie krępuje ruchów.

Na koniec doskonała wiadomość dla rodziców – w naszej firmie honorujemy bon turystyczny! Jeśli więc szukasz ciekawej rozrywki dla swojej pociechy na wakacje 2021, rejs z naszą załogą będzie idealną propozycją.