Ciekawostki

O Rekinach – 10 zaskakujących ciekawostek dla dzieci

rekin w oceanie

Rekiny to zarówno fascynujące, jak i przerażające zwierzęta. Choć zwykle nie atakują ludzi, wokół nich narosło wiele legend, według których to wyjątkowo niebezpieczne zwierzęta. Jaka jest jednak prawda? Przedstawiamy 10 wyjątkowych ciekawostek na temat rekinów!

1. Rekiny to bardzo gruba ryb słonowodnych, których wielkość może osiągać bardzo zróżnicowane rozmiary – od kilkunastu centymetrów do kilkunastu metrów.

2. Choć nie wszystkie rekiny są niebezpieczne, żarłacz biały oraz żarłacz tygrysi to jedne z najbardziej groźnych ryb na całym świecie. Polują głównie na inne ryby, rzadziej na wodne ssaki (np. foki). Ataki na ludzi zdarzają się sporadycznie i zwykle spowodowane są pomyłką zwierzęcia, które bierze człowieka za mniejszego ssaka.

3. Największym rekinem w historii świata był wymarły ok. 2,6mln lat temu megalodon. Mógł on osiągać długość prawie 20 metrów!

4. Największą obecnie żyjącą rybą na świecie jest rekin wielorybi – potwierdzone przypadki pokazywały osobniki, które mierzyły prawie 19 metrów. Mimo swoich ogromnych rozmiarów, nie są groźnymi zwierzętami. Żywią się głównie planktonem czyli drobnymi organizmami zwierzęcymi, które unoszą się na wodzie.

5. Większość gatunków rekinów ma doskonały wzrok i potrafi widzieć nawet w mętnej, głębokiej i ciemnej wodzie, gdzie nie dociera światło. Wyjątkiem jest rekin polarny, który jest niemal ślepy.

6. Najmniejszy rekin – żarłacz karłowaty – mierzy niespełna 20cm długości. Żyje u wybrzeży Kolumbii i Wenezueli na głębokości od 280 do 430m p.p.m.

7. Wbrew powszechnym opiniom rekiny nie zabijają dużej liczby ludzi. Rocznie na całym świecie ginie średnio 6 osób na skutek ataków rekinów. Oznacza to, że zdecydowanie więcej ludzi ginie za sprawą ataków węży, pszczół, a nawet niewielkich, jadowitych ryb!

8. Rekiny żyją na Ziemi ponad 400 milionów lat. Oznacza to, że pierwsi przedstawiciele różnych gatunków rekinów pojawili się wcześniej niż ogromne, lądowe i powietrzne dinozaury, które przez tysiące lat królowały na świecie.

9. Mimo swoich dużych rozmiarów szkielet rekinów nie jest zbudowany z kości, a z elastycznej tkanki chrzęstnej.

10. Rekiny mają od 40 do 45 zębów. Mogą one jednak wielokrotnie odrastać – przeciętny, duży gatunek drapieżnego rekina zużywa w ciągu swojego życia nawet 3000 zębów.