Ciekawostki

O Owcach – 10 ciekawostek dla dzieci

owieczki

Każdy z nas choć raz w swoim życiu widział owce. Bardzo często spotykamy je w trakcie wycieczek w góry lub w zoo. Są one zwierzętami, które większości z nas kojarzą się z możliwością pozyskiwania wełny – jednego z bardziej cenionych materiałów w branży modowej. Jednak owce to gatunek, który może nas naprawdę zaskoczyć. Przedstawimy teraz 10 ciekawostek na temat owiec, które przygotowaliśmy dla dzieci. Być może dzięki nim jeszcze bardziej polubicie te zwierzęta.

1. Owce są wyjątkowe pod względem ich szerokiego pola widzenia – wynosi ono około 300 stopni. Dzięki temu zwierzęta te widzą co jest za nimi bez odwracania głowy do tyłu.

2. Starożytni Egipcjanie uważali owce za zwierzęta święte. Kilka z nich znalezione zmumifikowane tak jak ludzi.

3. Owce należą do zwierząt, które mają wysoki poziom inteligencji – ich poziom IQ jest zbliżony do wyników bydła i świń. Uważa się, że potrafią one rozwiązywać problemy.

4. Owce mają niesamowitą umiejętność sam uzdrawiania. W momencie, gdy są chore zjadają one rośliny, które mogą pomóc im w wyleczeniu.

5. Owce tak jak większość roślinożerców mają przystosowany układ trawienny do rodzaju spożywanego pokarmu. Ich układ trawienny zbudowany jest z czterech komór, które ułatwiają im trawienie roślin.

6. Owce potrafią rozpoznać twarze 50 innych owiec i zapamiętać je nawet przez okres 2 lat.

7. W 1996 roku owce stały się również ważnym gatunkiem dla rozwoju nauki. Owca Dolly to pierwszy ssak, który został poddany klonowaniu.

8. Owce należą do organizmów, które mogą odczuwać wiele emocji. Czują one strach, radość, nudę, tworzą między sobą przyjaźnie i odczuwają negatywne emocje, gdy ich towarzysze wysyłane są na rzeź.

9. Dorosłe, dojrzałe owce mogą ważyć nawet 180 kilogramów.

10. Owca tworzy silne więzi ze swoimi młodymi. Te potrafią rozpoznać jej głos i reagować na jej zawołania, gdy oddalają się zbyt daleko od matki. W trakcie jednego miotu owca rodzi między 1 a 3 młodymi.