Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki o Gilach dla dzieci

gil

Gile to piękne, charakterystyczne ptaki, które powszechnie występują na obszarze całej Polski. Ich specyficzne umaszczenie oraz piękne dźwięki sprawiają, że ich zaobserwowanie stanowi gratkę dla miłośników ornitologii.

Ptak gil zwyczajny, znany również jako gil, to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny łuszczakowatych (Scolopacidae), który występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej.

Ptak ten ma około 30-35 cm długości i waży od 110 do 200 gramów. Jego upierzenie jest brązowe z białymi plamkami na spodzie ciała i czarnymi paskami na ogonie. Samce i samice są podobne w wyglądzie, choć samce są nieco większe.

Gil to ptak wędrowny, który zimuje w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a latem przemieszcza się na północ do Europy i Azji. Jego siedlisko to tereny bagienne, bagna, mokradła i wybrzeża. Żywi się głównie owadami, małymi skorupiakami i mięczakami, które znajduje w błocie i wodzie.

Charakterystyczną cechą gila jest długi i cienki dziób, którym przeszukuje mokradła w poszukiwaniu pożywienia. Jest to również ptak o bardzo ostrożnym zachowaniu, który unika kontaktu z ludźmi i innych drapieżników.

W czasie godowym, samce gila wykonują charakterystyczne loty i odgłosy, które służą do przyciągania partnerki. Gniazdo buduje na ziemi, w zagłębieniach lub na wyższych, suchych miejscach. Samica składa zazwyczaj od 3 do 4 jaj, które wysiaduje przez okres około 3 tygodni.

W Polsce gil jest objęty ochroną i jest wymieniony w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Jego populacja, podobnie jak wiele innych ptaków mokradłowych, zmniejsza się z powodu utraty naturalnych siedlisk oraz zanieczyszczenia wód. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek o gilach!

1. Gil zwyczajny to gatunek niewielkiego ptaka, który podzielony jest na 10 podgatunków w zależności od występowania. Gatunek obejmuje m.in. czerwonolicą odmianę gila zamieszkującego Japonię, siwego gila z Syberii, Chin i Kazachstanu oraz endemiczne odmiany wyspiarskie.

2. W Polsce gile najłatwiej można zaobserwować podczas zimnych miesięcy, kiedy to poszukują pożywienia i resztek owoców na krzewach i drzewach.

3. Niegdyś gatunek ten występował jedynie na obszarze południowej Polski w środowisku górskim, jednak od kilkudziesięciu lat można zaobserwować znaczną ekspansję gilów na tereny północne. Dziś coraz częściej spotkać je można w lasach, parkach i na przestrzeniach miejskich, które obficie porośnięte są krzewami i drzewami.

4. Gile to ptaki bardzo niewielkie. Osiągają maksymalnie 15-17cm długości i masę 25g. Rozpiętość ich skrzydeł nie przekracza 25cm.

5. Samice gilów wydają przyjemne, melodyjne dźwięki. To wyjątkowa cecha w całym królestwie ptaków – u większości gatunków śpiew jest zarezerwowany dla osobników płci męskiej, którzy poprzez wydawanie różnych dźwięków może m.in. zaimponować samicy.

6. Gile to ptaki roślinożerne, które żywią się głównie miękkimi owocami m.in. dzikiej róży, jarzębiny, klonu czy różnych roślin leśnych. Pisklęta jedzą również owady oraz niewielkie mięczaki.

7. Ptaki te preferują budowanie gniazd na drzewach iglastych w bliskim towarzystwie potoków i rzek. Gile wybierają miejsca bardzo osłonięte i niedostępne, przez co młode pisklęta są ochronione przed czynnikami atmosferycznymi i atakami drapieżników.

8. Mimo coraz częstszego występowania, wciąż gile są zwierzętami prawnie chronionymi w Polsce.

9. Młode gile wykluwają się z niewielkich jaj o długości niecałych 2cm. Jaja przez kilkanaście dni wysiadywane są przez samicę, a następnie pisklęta karmione są przez obojga rodziców.

10. Gile zimują w wielu krajach, jednak niektóre osobniki wyruszają do cieplejszych miejsc m.in. do Hiszpanii, Turcji czy Kazachstanu.