Interesujące informacje i ciekawostki o Gilach dla dzieci

gil

Gile to piękne, charakterystyczne ptaki, które powszechnie występują na obszarze całej Polski. Ich specyficzne umaszczenie oraz piękne dźwięki sprawiają, że ich zaobserwowanie stanowi gratkę dla miłośników ornitologii. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek o gilach!

1. Gil zwyczajny to gatunek niewielkiego ptaka, który podzielony jest na 10 podgatunków w zależności od występowania. Gatunek obejmuje m.in. czerwonolicą odmianę gila zamieszkującego Japonię, siwego gila z Syberii, Chin i Kazachstanu oraz endemiczne odmiany wyspiarskie.

2. W Polsce gile najłatwiej można zaobserwować podczas zimnych miesięcy, kiedy to poszukują pożywienia i resztek owoców na krzewach i drzewach.

3. Niegdyś gatunek ten występował jedynie na obszarze południowej Polski w środowisku górskim, jednak od kilkudziesięciu lat można zaobserwować znaczną ekspansję gilów na tereny północne. Dziś coraz częściej spotkać je można w lasach, parkach i na przestrzeniach miejskich, które obficie porośnięte są krzewami i drzewami.

4. Gile to ptaki bardzo niewielkie. Osiągają maksymalnie 15-17cm długości i masę 25g. Rozpiętość ich skrzydeł nie przekracza 25cm.

5. Samice gilów wydają przyjemne, melodyjne dźwięki. To wyjątkowa cecha w całym królestwie ptaków – u większości gatunków śpiew jest zarezerwowany dla osobników płci męskiej, którzy poprzez wydawanie różnych dźwięków może m.in. zaimponować samicy.

6. Gile to ptaki roślinożerne, które żywią się głównie miękkimi owocami m.in. dzikiej róży, jarzębiny, klonu czy różnych roślin leśnych. Pisklęta jedzą również owady oraz niewielkie mięczaki.

7. Ptaki te preferują budowanie gniazd na drzewach iglastych w bliskim towarzystwie potoków i rzek. Gile wybierają miejsca bardzo osłonięte i niedostępne, przez co młode pisklęta są ochronione przed czynnikami atmosferycznymi i atakami drapieżników.

8. Mimo coraz częstszego występowania, wciąż gile są zwierzętami prawnie chronionymi w Polsce.

9. Młode gile wykluwają się z niewielkich jaj o długości niecałych 2cm. Jaja przez kilkanaście dni wysiadywane są przez samicę, a następnie pisklęta karmione są przez obojga rodziców.

10. Gile zimują w wielu krajach, jednak niektóre osobniki wyruszają do cieplejszych miejsc m.in. do Hiszpanii, Turcji czy Kazachstanu.

4.5/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.