Ciekawostki

O Dżdżownicach – 10 interesujących ciekawostek dla dzieci

Dżdżownica

Dżdżownice to podłużne, niewielkie stworzenia, które należą do rodziny skąposzczetów. Pełnią bardzo ważną funkcję w środowisku, a ich organizmy fascynują nie tylko biologów. Przedstawiamy 10 wyjątkowych ciekawostek na temat dżdżownic!

1. Ciało dżdżownicy składa się z tzw. metamerów czyli specyficznych pierścieni. W ciele przeciętnej dżdżownicy ziemnej (czyli tej, którą najczęściej możemy zaobserwować w Polsce) jest ich od 110 do 180, a łącznie tworzą korpus, który osiąga długość od 9 do 30cm.

2. Kuzynką polskiej dżdżownicy ziemnej jest dżdżownica australijska czyli największy na świecie przedstawiciel pierścienic. Może on osiągać długość nawet 3 metrów!

3. Dżdżownice żyją w glebie – preferują żyzną i wilgotną ziemię na łąkach i w lasach. W glebie budują długie, rozległe korytarze, w których spędzają większość życia.

4. Dżdżownice to ważne zwierzęta dla całego ekosystemu. Spulchniają i nawożą glebę, użyźniają ją, przez co jest ona bardziej wartościowa i bogatsza w składniki odżywcze niezbędne dla wzrostu roślin.

5. Na obszarze 1 metra sześciennego może znajdować się nawet kilkaset przedstawicieli jednego gatunku dżdżownic.

6. Słowo dżdżownica pochodzi od słowa „deżdż” czyli deszcz. Nazwa ta odnosi się do faktu, że dżdżownice najczęściej można obserwować na powierzchni ziemi tuż po ulewnych opadach deszczu.

7. Dżdżownice są bezkręgowcami – oznacza to, że w ich ciele nie ma ani jednej kości ani chrząstki. Zastąpiony jest on specjalnym płynem (tzw. hydroszkielet), który dzięki ciśnieniu umożliwia poruszanie się oraz pozwana na zachowanie stałej formy korpusu zwierzęcia.

8. Dżdżownice mają wyjątkowo rozwinięte zdolności regeneracyjne. Mogą odbudować lub nawet zastąpić utraconą część ciała. Zdolności regeneracyjne słabną z wiekiem lub z powodu złej kondycji stworzenia.

9. Dżdżownice nie posiadają oczu. Mimo to wyczuwają światło i ciepło oraz intuicyjne się od niego oddalają. Zbyt wysokie temperatury sprawiają, że dżdżownica wysycha, co prowadzi do hibernacji lub nawet do śmierci.

10. Dżdżownica pozbawiona dostępu do pokarmu może zapaść w długą, nawet kilkumiesięczną hibernacją. Nie może jednak wytrzymać bez wody – zbyt suche środowisko może ją nawet zabić.