Porady

O czym pamiętać wybierając się w podróż samolotem

Podróż wakacyjna to najczęściej najbardziej wyczekiwany przez nas czas w całym roku. Z wyprzedzeniem już planujemy z kim i w jakie miejsce chcemy polecieć oraz co chcemy zobaczyć. Przygotowujemy się do wakacji psychicznie, fizycznie i finansowo. Kiedy już zbliża się termin wyjazdu, zaczynamy panikować, czy aby na pewno o wszystkim pamiętamy i czy nie pominęliśmy jakiejś istotnej kwestii w naszym planowaniu.

Aby lecieć na wakacje ze spokojną głową, nie martwiąc się o żadne nieprzyjemne niespodzianki, warto jest się odpowiednio przygotować przed podróżą. Poniżej przedstawiamy 10 punktów, które pomogą nawet niedoświadczonym turystom zaplanować urlop marzeń.

akcesoria niezbędne w podróży, dokumenty, samochód, klucze

10 rzeczy, o których warto pamiętać planując, wakacje za granicą

By cieszyć się cudownymi wspomnieniami z wakacji trzeba najpierw usiąść i dobrze zaplanować ich przebieg, począwszy od zakupu biletów i dokonania niezbędnych rezerwacji, poprzez pakowanie bagaży aż do udania się w wyczekiwaną podróż.

Dokumenty

Bez względu na to, gdzie jedziemy, potrzebujemy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Trzeba koniecznie zweryfikować (najlepiej już na etapie zakupu biletów lotniczych) ważność zarówno dowodu osobistego, jak i paszportu. Jeśli jedziemy na wakacje z dziećmi (nawet niemowlakami), to również musimy mieć dla nich dokumenty tożsamości. Brak dokumentu lub przekroczona data ważności w dowodzie, lub paszporcie któregokolwiek z członków rodziny może przekreślić cały wakacyjny wyjazd.

Podróżując po terenie Unii Europejskiej, nie potrzebujemy paszportu, niemniej jednak dobrze warto mieć ze sobą dodatkowy dokument tożsamości na wszelki wypadek. Można go schować w bagażu głównym na tzw. czarną godzinę. Jeśli mamy telefon z zabezpieczeniem na odcisk palca, warto zrobić zdjęcia dokumentów. Wówczas dane pozostaną bezpieczne, a zawsze będą pod ręką w razie jakiejkolwiek problematycznej sytuacji. Wszystkie dokumenty dobrze jest spakować w jedno miejsce. Niektórzy wkładają je dodatkowo do foliowej koszulki b zabezpieczyć przed ewentualnym zniszczeniem.

Większość lotnisk jak np. Lotnisko Warszawa Modlin lub linii lotniczych, jak Ryanair publikuje na swojej stronie internetowej wytyczne dotyczące dokumentów wymaganych w czasie podróży.

Pieniądze

Mówi się, że wybierając się w jakąkolwiek podróż, wystarczy mieć ze sobą tylko telefon i pieniądze. Całą resztę można już kupić na miejscu. No, chyba że wybieramy się w lasy tropikalne, lub w najdalsze afrykańskie zakątki-wówczas pewnie bardziej przyda się nam podstawowy zestaw survivalowy niż plik banknotów. Jeśli jednak odwiedzamy kraje cywilizowane, wówczas gotówka zdecydowanie się przydaje. W obecnych czasach transakcji bezgotówkowych warto jednak mieć jakąś ilość pieniędzy przy sobie, ponieważ po pierwsze, nie wszędzie jeszcze można płacić kartą, a po drugie w przypadku kradzieży, czy zgubienia karty nie zostaniemy z niczym. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem kupić walutę w kantorze.

Banki oferują możliwość płacenia kartą w każdym kraju, jednak należy się liczyć z tym, że zostanie z naszego konta pobrana kwota na przewalutowanie transakcji. I często jest to kwota niemała. Jednak końcem 2018 roku pojawiła się karta Revolut, która znacznie ułatwiła obsługę wielowalutową różnego rodzaju transakcji. Karta ta działa w połączeniu z aplikacją na smartfona i pozwala na dokonywanie tanich płatności międzynarodowych, rozliczając je zdecydowanie korzystniej niż większość banków.

Odprawa online i wydruk biletów

Już na etapie rezerwacji biletów warto pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: dane na bilecie muszą być identyczne z tymi na dokumencie tożsamości. Literówka lub nieuwzględnienie drugiego imienia może sprawić, że nasz bilet będzie nieważny i (o ile to będzie jeszcze możliwe) będziemy musieli zapłacić jeszcze raz za nowy.

Dobrze jest wydrukować bilet w dwóch egzemplarzach i dodatkowo pobrać go w formacie pdf na smartfona. Przed podróżą można zrobić odprawę przez internet, wówczas drukujemy kartę pokładową i dodatkowo zapisujemy na telefonie.

Bezpośrednio przed wyjazdem warto pamiętać o sprawdzeniu poczty e-mail oraz wiadomości sms pod kątem wiadomości od przewoźników-często bowiem w ostatniej chwili przesyłają dodatkowe informacje przykładowo o zmianach lotów.

Urządzenia elektroniczne i akcesoria

Smartfon to przedmiot, bez którego nie wyobrażamy sobie życia na co dzień. Wakacje to dobry moment zatem, by odpocząć trochę od elektroniki i cieszyć się kąpielami, spacerami i czasem spędzonym z rodziną. Niemniej jednak telefon bardzo pomaga w organizacji pobytu i ułatwia komunikację z lokalnymi mieszkańcami.

Wybierając się na wakacje, warto zabrać dodatkowy telefon. Z dwóch powodów. Po pierwsze, kupując nową kartę sim w państwie, w którym aktualnie przebywamy mamy gwarancję tańszego internetu. Chyba że ktoś ma internetu po uszy u swojego polskiego operatora, lub po prostu najzwyczajniej w świecie idzie za przykładem Paczesia i pieniędzy nie liczy, to mimo wszystko dobrze mieć dodatkowe urządzenie na wypadek zniszczenia, zalania czy zgubienia swojego dyżurnego telefonu. Dodatkowo trzeba pamiętać o ładowarkach i ewentualnie o etui wodoszczelnym.

Ubezpieczenie

Planując że może się nam zdarzyć jakaś przykra niespodzianka. W końcu planujemy tylko odpoczywać, spacerować, plażować i cieszyć się wolnym czasem. Niestety, życie lubi płatać różne figle, więc jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że odkąd nasz kraj jest członkiem Unii Europejskiej, możemy korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie wszystkich krajów członkowskich. By z niej skorzystać, należy mieć przy sobie kartę EKUZ w ramach której każdy podróżujący może skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, jaki obowiązuje w danym kraju. Kartę EKUZ można otrzymać od ręki w wydziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby posiadające konto na ePUAP mogą złożyć wniosek droga elektroniczną. Wówczas karty zostaną wysłane poczta na adres domowy.

Ważne! Karta EKUZ „działa” jedynie w przychodniach i szpitalach publicznych. Jeśli w pobliżu wybranego przez nas ośrodka wypoczynkowego nie ma publicznej placówki ochrony zdrowia, wówczas możemy udać się do prywatnego lekarza, gdzie będziemy już musieli zapłacić za udzieloną pomoc medyczną. Dlatego warto na taką ewentualność wykupić dodatkową turystyczną polisę ubezpieczeniową na czas trwania wyjazdu. W porównaniu do kosztów całej wycieczki jest to niewielki wydatek, a często przydaje się w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto trzeba mieć świadomość, że karta EKUZ nie uwzględnia również planowanych zabiegów, transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia OC, rekompensaty z powodu zagubionego bagażu, lub opóźnionego lotu oraz (odpukać! tfu tfu) transportu zwłok. Te wszystkie kwestie obejmuje (dobrze przygotowana) polisa turystyczna. Trzeba koniecznie przeczytać jej warunki przed podpisaniem. Wiele biur podróży oferuje w cenie wycieczki podstawowe ubezpieczenie, dobrze jest jednak pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

Podróż na lotnisko (taxi, autobus czy parking na lotnisku)

Przed wyjazdem trzeba pamiętać, by dobre sprawdzić dobrze datę i godzinę odlotu. Biorąc pod uwagę, że odprawy zaczynają się około 2,5 godziny przed odlotem, a bramki zamykają się na około 30-40 min przed planowaną godziną startu samolotu, dobrze jest pojawić się na lotnisku przynajmniej 2 godziny przed odlotem.

Kolejną rzeczą, o jakiej musimy pomyśleć to sposób, w jaki dostaniemy się na lotnisko. Można wybrać wyjazd taksówką, komunikacją miejską lub samochodem. Autobusy czy pociągi w dużych miastach mają sporo kursów w kierunku lotniska. Jest do dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy z miasta, z którego odlatuje samolot na wakacje i jedziemy w max 2-3 osoby. Gorzej, jeśli musimy dojechać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów. Wówczas lepiej wybrać przejazd własnym samochodem, ponieważ mamy swobodę wyboru godziny wyjazdu, oraz w razie utrudnień na drodze możemy zmienić trasę.

Dojazd autem ma również taką zaletę, że po powrocie z wakacji mamy samochód pod ręką. Zdarza się bowiem czasem, że samoloty mają opóźnienie, lub przylatują w środku nocy, kiedy to komunikacja miejska kursuje sporadycznie, bądź wcale. Wówczas będziemy musieli skorzystać z taksówki, która w okolicy lotniska nie należy do najtańszych, lub po prostu koczować kilka godzin z rodziną i bagażami na lotnisku.

parking przy lotnisku

Auto więc można zostawić przed terminalem na parkingu przy lotnisku, ale lepszą i tańszą opcją będzie wybranie parkingu przy lotnisku. Jest on zdecydowanie tańszy oraz w cenie mamy usługę transportu na lotnisko i później powrót z lotniska. Taki parking jest czynny 24h na dobę i strzeżony, a w tym czasie obsługa jest do naszej dyspozycji. Szukając idealnego miejsca na pozostawienie naszego samochodu dobrze jest sprawdzić, czy parking oferuje depozyt kluczy w bezpiecznej kopercie. Jeśli tak, to zdecydowanie warto z niego skorzystać, ponieważ zdarza się, że kierowcy wracają z wakacji okradzeni, bądź po prostu zgubili klucze. Dobry parking można zarezerwować wcześniej przez stronę internetową.

Z uwagi na dobre i tanie połączenie do wielu państw linii rejsowych (Ryanair) oraz rosnącą liczbę touroperatorów (ITAKA, TUI, Grecos) częstym wyborem jest wylot z lotniska Modlin 
w Warszawie. Miejsce to jest najlepszym przykładem obrazującym mnogość miejsc parkingowych umiejscowionych blisko miejsca wylotu na wakacje. Pozostawienie samochodu powinno być jednak przemyślane, musimy wybrać monitorowany i ogrodzony parking. Modlin jest obszarem ruchliwym, codziennie przewija się tu sporo ludzi wybierających się na wakacje, bezpieczeństwo naszego samochodu powinniśmy więc stawiać na pierwszym miejscu. Wybierając parking przy lotnisku Modlin sprawdźmy czy  wyróżniać się następującymi punktami:

  •   atrakcyjna cena dostosowana do długości pobytu,
  •   całodobowy monitoring, obejmujący cały obszar parkingu,
  •   odpowiednie oświetlenie,
  •   auta transferowe przewożące pod terminal,
  •   możliwość wcześniejszej rezerwacji postoju,
  •   dobra opinia użytkowników w wizytówce Google.

wizytówka Solid Parking - Parking Lotnisko Modlin w Google

Przykład wizytówki Google, firmy Solid Parking – Parking Lotnisko Modlin.

Pakowanie i bagaże

W przypadku podróży samochodem sprawa jest prosta – ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i pojemność bagażnika. W przypadku podróży samolotem sprawa wygląda już nieco inaczej.

Zanim jeszcze pojedziemy na lotnisko, sprawdźmy, czy nasze bagaże nie przekraczają dopuszczalnych rozmiarów i maksymalnego ciężaru. Różne linie mają swoje wytyczne, zatem koniecznie trzeba to sprawdzić. Ponadto na stronach internetowych przewoźników jest wyszczególniona lista przedmiotów, których nie możemy zabrać do bagażu podręcznego oraz wytyczne dotyczące produktów, które trzeba specjalnie zapakować, jak choćby płyny.

bagaże na lotnisku

Książki i przewodniki

Jeśli poza spędzaniem czasu na plaży, kąpielami i spacerami planujesz wybrać się poza teren ośrodka wczasowego i pozwiedzać okolicę, przyda Ci się praktyczny przewodnik po danym miejscu. Zwykle rezydenci proponują wycieczki organizowane przez lokalne firmy lub biura podróży. Jednak, jeśli jedziemy na wakacje w większym gronie i z dziećmi, to lepszym i tańszym wyborem może okazać się wynajem samochodu na miejscu i wycieczka krajoznawcza we własnym zakresie. Poza tym unikamy wtedy „reklamowych” punktów programu, takich jak przykładowo w Egipcie, gdzie każda wycieczka obowiązkowo zahacza o lokalne perfumerie.

Czas wakacyjny to również doskonały moment na czytanie książek. Jeśli masz jakieś czytelnicze zaległości, to nie czekaj, tylko czym prędzej pakuj książki (a nie tylko elektroniczne czytniki książek) do walizki! Czytnik to świetne urządzenie, ale nie zastąpi prawdziwej książki. Przede wszystkim dlatego, że jest urządzeniem elektronicznym, więc może się rozładować, ekran odbija światło, może się zniszczyć w kontakcie z piaskiem, lub wodą oraz pozostawiony nieroztropnie na ręczniku, może zostać po prostu skradziony. A nie słyszano o sytuacji, by komuś skradziono książkę:)

Słownik z kolei może okazać się zbędnym ciężarem, ponieważ obecnie każdy posiadacz smartfona ma dostęp do tłumacza Google, z którego pomocą nawet osoby nieznające ani jednego słowa w danym języku mogą się skutecznie porozumieć. Co ciekawe, dzięki dostępowi do mikrofonu w telefonie, narzędzie to ma możliwość tłumaczenia na bieżąco wypowiedzi w obcym języku. Aczkolwiek książeczka w stylu „mini rozmówki” może się okazać przydatna, gdy zawiedzie nas technologia.

Lekarstwa

Nic tak nie psuje wakacji, jak nagła choroba. I wcale nie musi to być jakaś poważna sprawa, zwykła jelitówka może skutecznie odebrać nam chęci do życia i zabawy. Warto zatem zabrać leki na problemy żołądkowe oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przydatne są również leki typu Calcium na ukąszenia owadów no i przede wszystkim spraye odstraszające komary. Warto też przy tej okazji zaopatrzyć się w elekrofumigator, czyli urządzenie ze środkiem odstraszającym owady, które po włączeniu do prądu chroni pomieszczenie przed brzęczącymi intruzami.

Rezerwacje wejściówek online, winiety

W przypadku wakacji all inclusive wszystko mamy zorganizowane przez biuro podróży. Jeśli jednak jedziemy na wakacje własnym samochodem i planujemy je samodzielnie, warto wziąć pod uwagę również to, jak będziemy spędzać czas i co będziemy zwiedzać. Sporo muzeów na przykład oferuje możliwość zakupu biletów wstępu przez internet. Oszczędza to zdecydowanie czas, ponieważ stanie w kilkudziesięciominutowych kolejkach nie należy do szczególnych przyjemności. Poza tym w ten sposób unikamy sytuacji, kiedy już po „wystaniu swego” w kolejce nagle okazuje się, że nie ma już wolnych miejsc (czasem dzieje się tak w przypadku różnego rodzaju eventów).

Podobnie sprawa się ma w kwestii rezerwacji promu. Dokonując zakupu biletu za pomocą internetu mamy gwarancję miejsca oraz (o ile kupimy go odpowiednio wcześniej) niższej ceny. Ponadto, jadąc na wakacje, koniecznie trzeba sprawdzić jakie przepisy drogowe obowiązują w państwach przez które będziemy przejeżdżać oraz czy na przejazd autostradą potrzebujemy winietę. Kwestia przepisów dotyczących prędkości na drodze jest wyjątkowo ważna, bo życie zna przypadki, kiedy do ceny wakacji musimy doliczyć niespodziewanie od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro za mandaty z fotoradarów popularnych m.in. we Włoszech. O ile w naszym kraju podchodzi się nieco pobłażliwie do ograniczeń prędkości, o tyle włoscy policjanci są nieugięci. Nie ma żadnej możliwości negocjacji wysokości kar, które tam są bardzo wysokie w porównaniu z naszymi rodzimymi cenami za mandat.

Podróż z dzieckiem

Jeśli planujemy podróż z dzieckiem, trzeba pamiętać, żeby do podręcznego bagażu spakować jedzenie dla dzieci, poduszkę i kocyk, lub bluzę. Warto zabrać również książeczkę lub tablet, ponieważ kilka godzin w samolocie ze znudzonym dzieckiem nie należy do najprzyjemniejszych zarówno dla nas, jak i dla współpasażerów. Koniecznie trzeba zadbać o to, by urządzenie miało naładowaną baterię.

Planując wakacje musimy pamiętać o wielu rzeczach, niemniej jednak najważniejsze, żeby w gąszczu przygotowań i stresu nie zapomnieć o tym, że jedziemy na wakacje, by odpocząć, zobaczyć coś nowego, spędzić miło czas i naładować baterie na kolejne miesiące. Cieszmy się tą wymarzoną podróżą i pamiętajmy: „Kiedy oczy widzą coś, czego jeszcze nigdy nie widziały, serce czuje coś, czego nigdy nie czuło”.