Ciekawostki

Borsuki – 10 interesujących ciekawostek dla dzieci

borsuk

1. Borsuk to popularne zwierzę w Polsce i na terenie całej Europy. Jest to nocny, ssak wszystkożerny o charakterystycznym biało-czarnym ubarwieniu.

2. Borsuki są dość masywne, jak na daleką rodzinę łasicy. Samce mogą ważyć nawet 25 kilogramów i mierzyć do 90 centymetrów. Samice z zasady są nieco mniejsze. Żyją od 9 do 12 lat.

3. Borsuki to zwierzęta naprawdę wszystkożerne. Potrafią zjeść nasiona, zboża i owoce, ale także dżdżownice, owady, mniejsze ssaki, ptaki, jajka, a te mieszkające w pobliżu ludzi, często wyjadają pozostawioną kocią karmę. Potrafi też upolować królika z hodowli i go zjeść.

4. Borsuki żyją w norach, które wykopują w ziemi, najczęściej na terenach zalesionych. W lasach mają bowiem wystarczająco dużo pożywienia.

5. Jeśli borsuk poczuje się zagrożony pokazuje swoje kły i powoli wycofuje się idąc tyłem, a przodem do potencjalnego napastnika. Następnie bardzo szybko stara się wykopać dziurę i w niej schować lub ucieka. Jest to dość dobra metoda, gdyż może biec z prędkością nawet 30km/h.

6. Borsuki przykładają dużą uwagę do swoich nor. Najczęściej są one przekazywane z pokolenia na pokolenie i służą całej borsuczej rodzinie. Na jamę składa się gęsta sieć korytarzy z kilkoma wyjściami i wejściami.

7. W borsuczych norach często występują specjalistyczne komory. Wiele z nich ma swoje własne przeznaczenie na przykład do odchowania młodych borsuków lub do przetrwania zimy – zimowania. Wszystkie są także wyłożone ściółką – najczęściej suchą trawą, mchem czy gałązkami.

8. Borsuk to zwierzęcy mistrz chodzenia tyłem. Wykorzystuje on tą technikę do ucieczki, ale także do włóczenia, czyli znoszenia ściółki do nory. Borsuk idzie tyłem w kierunku swojej nory włócząc w zębach na przykład kawałki mchu.

9. Borsuki zapadają w sen zimowy, ale nie trwa on całą zimę. Zwykle budzi się w cieplejsze dni i poluje na świeżą zdobycz, podczas cieplejszych dni.

10. Borsuki mają kiepski wzrok, ale za to doskonały węch. Potrafią wyczuć nawet królika w norce.