Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Nowym Targu

fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Nowy Targ to miasto w województwie małopolskim, główny ośrodek handlowy, przemysłowy oraz komunikacyjny Podhala. Miasto królewskie, o którym wciąż można powiedzieć wiele interesujących rzeczy.

1. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ

Nowy Targ to nie jest pełna nazwa miasta; tak naprawdę brzmi ona Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. Przez górali zaś zwane jest Miastem, gdyż jest historyczną stolicy Podhala. Obecnie jest jego największym miastem.

2. Młodzieżowy Dom Kultury

Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu mieści się w budynku, w którym w czasie I wojny światowej istniało więzienie austriackie. Przez kilka dni przebywał w nim Włodzimierz Lenin.

3. Rezerwat przyrody

Na terenie miasta znajduje się ścisły rezerwat przyrody, Bór na Czerwonem, który powstał w 1925 roku, a samo miasto znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

4. Rejony

Nowy Targ nie jest oficjalnie podzielony na dzielnice, lecz na rejony według trzech wyznaczników: naturalne bariery komunikacyjne, zwartość powierzchni, zróżnicowanie zagospodarowania terenu między rejonami. Biorąc je pod uwagę, na miasto składa się osiem obszarów.

5. Szlaki turystyczne

Przez Nowy Targ przebiega pięć szlaków turystycznych: niebieski na Bukowinę Obidowską, zielony przez Polanę Brożek i Bukowinę Waksmundzką na Turbacz, żółty przez Polanę Rusnakową i Bukowinę Miejską na Turbacz, zielony przez Bukowinę Obidowską i Obidową na Stare Wierchy, czarny przez Bukowinę Obidowską na Bukowinę Miejską.

6. Widok na tatry

Przy dobrej widoczności z Nowego Targu widać Tatry.

7. Jarmarki czwartkowe

Dużą popularnością cieszą się tutejsze jarmarki czwartkowe – obecnie organizowane są również w soboty, a nawet i w niedziele. Na takim jarmarku można zakupić regionalne buty, kożuchy, kwiaty i inne przedmioty. Lokalizacja to plac targowy na osiedlu Bereki niedaleko Alei Tysiąclecia.

8. Dunajec

Przez Nowy Targ przepływa Dunajec, stąd też jedną z atrakcji są spływy kajakowe.

9. Wyciągi narciarskie

W okresie zimowym w mieście działają dwa wyciągi narciarskie – Zadział i Długa Polana – które umożliwiają miłośnikom sportów zimowych aktywność do późnego wieczoru. Co roku zaś odbywa się Bieg Podhalański imienia Jana Pawła II.

10. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa kryje w swoim wnętrzu monumentalny ołtarz przedstawiający Ostatni Wieczerzę. Jego autorem jest Mieczysław Stobierske, a wykonany został w pińczowskim marmurze.