Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Nowym Meksyku

pustynia nowy meksyk

Stany Zjednoczone Ameryki to kraj o sporej powierzchni, wielu mieszkańcach i podzielony administracyjnie na obszary, które mogą zainteresować i o których krążą liczne ciekawostki – Nowy Meksyk jest jednym z nich. Warto zapoznać się z informacjami, bo – kto wie – może trafi się tutaj podczas wielkiej amerykańskiej przygody?

1. Nowy Meksyk jest 47. stanem USA. Pierwsi ludzie pojawili się na jego terenie około 12 tysięcy lat temu.

2. Nowy Meksyk posiada swoje symbole wśród fauny i flory. Zwierzęciem stanu jest czarny niedźwiedź, ptakiem – biegacz drogowy, kwiatem – jukka.

3. Nowy Meksyk graniczy na północy ze stanem Colorado, na wschodzie z Teksasem, na zachodzie z Arizoną, na południu z Meksykiem. Jego północno-wschodni róg graniczy także ze stanem Utah. Powierzchni stanu wynosi 315 194 kilometry kwadratowe, jego stolicą jest Santa Fe, natomiast największym miastem – Albuquerque.

4. Obecnie na terenie Nowego Meksyku znajduje się prawie 50 winnic. Pierwsza uprawa sięga około 1629 roku, kiedy to wzdłuż rzeki Rio Grande winogrona posadzili franciszkanin Garcia de Zuniga i mnich Antonio de Arteoga.

5. Nowy Meksyk ma więcej osób posiadających doktorat na mieszkańca niż jakikolwiek inny stan USA. Wpływa na to wiele ośrodków badawczych, jakie mają swoje siedziby na jego terenie.

6. Santa Fe jest najwyżej położoną stolicą stanu w całym kraju – leży na wysokości ponad 2194 metrów nad poziomem morza.

7. W północno-wschodnim rogu Nowego Meksyku znajduje się wulkan Capulin. Jest to wygasły stożek żużlowy, który służył dawniej jako punkt obserwacyjny na szlaku Santa Fe. Z jego szczytu dojrzeć można pięć stanów: Nowy Meksyk, Teksas, Oklahomę, Kansas i Kolorado.

8. 16 lipca 1945 roku w piaskach pustyni Jornada del Muerto w południowo-środkowej części Nowego Meksyku zdetonowano pierwszą bombę atomową – znaną pod kryptonimem Trinity. Obecnie znajduje się ona na poligonie rakietowym White Sands i jest narodowym miejscem historycznym.

9. Nowy Meksyk został przyłączony do Stanó Zjednoczonych w 1912 roku – pomimo spełnienia warunków państwowości znacznie wcześniej, obawiano się w większości katolickiej i latynoskiej populacji. Tym samym czyni go to jednym z najmłodszych stanów. Nowy Meksyk ma nadal największy odsetek mieszkańców pochodzenia latynoskiego ze wszystkich stanów kraju.

10. Nielegalne w tym stanie jest tańczenie, mając na sobie sombrero. Za taki uczynek można trafić do więzienia.

11. Około 75% dróg w Nowym Meksyku jest nieutwardzonych. Wynika to z powierzchni stanu i kosztów takiego zabiegu. Kierowcy na wszelki wypadek wożą ze sobą łopatę i podnośnik.

12. Jest tu więcej krów niż ludzi. W całym stanie jest 13 500 rancz, a ludzi mniej niż 20 na kilometr kwadratowy kwadratową.

13. Od 1972 roku w Albuquerque odbywa się Międzynarodowa Fiesta Balonów – największy na świecie festiwal balonów na ogrzane powietrze na świecie, który przyciąga nie tylko fanów balonów.

14. Pseudonimem stanu jest „Kraina Zaklęć”.

15. Nazwa „Nowy Meksyk” to wersja „Nueva Mexico”, hiszpańskiej nazwy górnej rzeki Rio Grande. Hiszpanie uważali, że na tym terenie znajdować się będzie bogactwo Meksyku, jakim było złoto.