Ciekawostki

Nowofundland

Nowofundland

Co do pochodzenia tych psów jest wiele teorii i każda podparta jest dobrą dokumentacją. Za ojczyznę uznaje się Nową Fundlandię w Kanadzie. W te rejony świata prawdopodobnie dotarły na łodziach Wikingów.

Szczątki podobnych psów znaleziono również w Norwegi co może potwierdzać wersję z Wikingami.

Współczesny rys historyczny

Pierwszy wzorzec nowofundlanda zatwierdzono i przyjęto w roku 1886 i tą datę przyjmuje się za początek rasy. Wcześniej pierwsze egzemplarze przywożono zza oceanu. Na terenie Kanady były rozpowszechnione szeroko, towarzysząc Indianom kanadyjskim. Psy wykorzystywane były do polowania na grubą zwierzynę. Jako pierwsi do pracy zaczęli wykorzystywać je rybacy. Ze względu na dużą siłę i swobodę poruszania się w wodzie służyły do wyciągania sieci i przeciągania łodzi rybackich. Z biegiem lat zauważono ich doskonałe predyspozycje do poruszania się w wodzie i rozpoczęto tresurę w kierunku ratowania ludzi z wodnych opresji.

Budowa i charakter

Nowofundlandy to bardzo duże psy zaliczane do olbrzymów. Wysokość ich przekracza 70 centymetrów a waga dochodzi do 70 kilogramów. Suki są nieco mniejsze. Pomimo dużych rozmiarów budowa ciała psów tej rasy jest bardzo proporcjonalna. Pomimo masywnej budowie są bardzo ruchliwe i zwinne. Szata psa jest dwuwarstwowa, wodoodporna, podszerstek miękki i gęsty. Włos jest umiarkowanie długi i elastyczny, prosty bez loków.

Umaszczenie biało czarne, czarne, brązowe.

Charakter nowofundlandów jest bardzo łagodny. Stanowią doskonałą opiekę dla dzieci są bardzo troskliwe i opiekuńcze. Pozwalają na bardzo bezpieczne pozostawienie małych dzieci pod ich opieką. Psy tej rasy są bardzo otwarte w stosunku do ludzi i nie ma tu znaczenia czy ma do czynienia z obcymi czy z właścicielem i jego rodziną. Bardzo tolerancyjne w stosunku do innych psów. Dobrze sprawują się żyjąc we wspólnocie z innym psem. Pomimo olbrzymiej siły nigdy jej nie nadużywają.

Posiadają ciekawą cechę, która zmusza je do wyciągania z wody i nie ma tu znaczenia czy dotyczy to ludzi czy np. różnych przedmiotów. Ta cecha zadecydowała, że są szkolone jako psy ratownicze, zwłaszcza w odniesieniu do ratowania z wody.

Pielęgnacja i karmienie

Ze względu na gęstą szatę ją sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną linieją i to bardzo obficie, wymagają w tym czasie odpowiedniego czesania i szczotkowania. Regularnie powinny mieć wycinane włosy między palcami, opuszkami i pod uszami. Kąpieli powinny zażywać raz na 2 miesiące. Tradycyjnie jak u innych ras uszy wymagają szczególnej troski.

Jak wszystkie duże psy również nowofundlandy potrafią sporo zjadać. Karma może być uniwersalna byle zawierała odpowiednią porcję witamin i minerałów. Psy tej rasy wymagają odpoczynku po posiłku trwającym od 2-4 godzin. Z uwagi na swoje gabaryty należy rozważnie karmić psy tej rasy aby nie utyły.