Ciekawostki

Nosacz Sundajski – Ciekawostki, Informacje i Fakty

głowa nosacza

Świat ssaków naczelnych zawiera kilka dość dziwnych okazów, ale być może nie wyglądają one dziwniej niż nosacze sundajskie. Poznajcie ciekawostki oraz ciekawe informacje o nosaczach sundajskich.

1. Po angielsku nazywają się one Proboscis monkeys, a „Proboscis” oznacza nos, co tłumaczy ich nazwę, ponieważ nosy u samców tego gatunku są całkiem spore.

2. Potrafią bardzo dobrze pływać nawet w głębokiej wodzie. Pozwala im to na przemieszczanie się z jednej wyspy na drugą. Oferuje im to również miejsce do ochłodzenia się i zabawy.

3. Nosacze nigdy nie oddalają się od wyspiarskich rzek, przybrzeżnych namorzyn i bagien.

4. Są gatunkiem bardzo arborealnym i tylko od czasu do czasu wyruszają na ląd w poszukiwaniu pożywienia.

5. Są one ściśle chronione przez rząd Borneo. Istnieją bardzo surowe kary dla tych, którzy je zabijają. Wciąż jednak zdarzają się kłusownicy i niestety trudno jest ich wytropić.

trąba i tułów

6. Małpy te komunikują się za pomocą kilku wokalizacji. Ostrzegając grupę potencjalnych drapieżników, samce będą trąbić. W przypadku niepokoju lub podniecenia, samice i ich młode krzyczą, a samce warczą, aby uspokoić grupę. Podczas agresywnych spotkań, małpy krzyczą.

7. Gwałtowna wycinka lasów deszczowych w Borneo w celu pozyskania drewna, osiedlenia i plantacji palm olejowych wyczerpała ogromne połacie ich siedlisk.

8. Żyją w zorganizowanych grupach składających się z dominującego samca i od dwóch do siedmiu samic i ich potomstwa. Różne grupy często gromadzą się w pobliżu wody w nocy, aby spać.

9. Małpy te preferują niedojrzałe owoce, młode liście i delikatne pędy. Rzadziej spożywają nasiona, kwiaty i owady, takie jak gąsienice. W okresie od stycznia do maja małpy te jedzą głównie owoce, a przez resztę roku głównie liście.

10. W ciągu ostatnich 40 lat populacja małp nosaczy zmniejszyła się. Obecnie są one chronione przed polowaniem lub schwytaniem na Borneo.

małpa

11. Te unikalne małpy zamieszkują głownie wyspę Borneo w południowej Azji.

12. Ich ponadwymiarowe nosy pozwalają samcom małp na wydawanie głośnych odgłosów w celu ostrzeżenia przed drapieżnikami lub przyciągnięcia samic.

13. Okres ich ciąży trwa 166 dni, po czym samica rodzi nocą pojedyncze niemowlę na gałęziach drzewa. Następnie matka połyka łożysko i liże noworodka do czystości.

14. Do ich drapieżników lądowych należą jaguary oraz niektóre ludy tubylcze, które uważają nosacze za przysmak.

15. Znane są z tego, że skaczą z wysokich gałęzi do wody.

nosacz

16. Samce ważą średnio 20 kg, podczas gdy samice mniej więcej o połowę mniej niż samce.

17. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 5 lat.

18. Rozdrobnienie zasięgu małp oznacza, że są one zmuszone częściej schodzić z drzew i często muszą pokonać niebezpiecznie duże odległości w celu znalezienia pożywienia.

19. Wiele z palców tej małpy jest pajęczynowata, ale nie wszystkie.

20. Małpy te przeżywają głównie na diecie z liści, nasion i niedojrzałych owoców, ale od czasu do czasu spożywają również owady. Mają złożone żołądki, których trawienie opiera się na wielu symbiotycznych bakteriach.

21. Dorosłe nosacze noszą sierść o jasnobrązowej barwie, która zmienia kolor na czerwony wokół głowy i łopatek oraz szary na ramionach, nogach i ogonie.

nosacz saudyjski

Pytania i odpowiedzi

Ile małp nosaczy zostało na świecie?

Uważa się, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba nosaczy zmniejszyła się nawet o 80%, a liczba ta nadal spada. Uważa się, że obecnie na wolności żyje około 7000 małp nosaczy, a bardzo niewiele z nich znajduje się w niewoli, ponieważ nie reagują one dobrze na życie w klatce.

Czy nosacze sundajskie mogą pływać?

Po wejściu do wody małpy pływają pewnie, ale mogą również nurkować i przemieszczać się na odległość pod powierzchnią wody.

Dlaczego nosacz sundajski ma duży nos?

Samce małp mają oczywiście duże nosy. Ma wydłużony nos, aby przyciągać samice i wzmacniać sygnały ostrzegawcze.

Jak poruszają się małpy nosacze sundajskie?

Jak się wydaje sensowne dla zwierzęcia, które spędza dużo czasu nad wodą, małpy nosacze są dobrymi nurkami i pływakami. W razie zagrożenia skaczą do wody, a w razie potrzeby przepływają przez rzeki, aby przenieść się na nowe tereny. Ich palce u rąk i nóg są częściowo pajęczynowate.

Czy nosacze sundajskie są agresywne?

Małpy żyją w grupach złożonych z jednego dorosłego samca, kilku dorosłych samic i ich potomstwa. Agresja jest rzadko spotykana wśród małp, ale zdarzają się drobne agresje. Ogólnie rzecz biorąc, członkowie tych samych gatunków są wobec siebie dość tolerancyjni.