Ciekawostki

11 interesujących ciekawostek o Nizinie Śląskiej

widok na Stare Miasto
Opole – miasto położone na Nizinie Śląskiej | źródło: źródło: SuperGlob / Wikipedia

Polska jest krajem zróżnicowanym pod względem geograficznym, a przez to często stanowi o celu podróży. Jej zwiedzanie może zahaczyć między innymi o Nizinę Śląską, która przyciąga nie tylko swoim krajobrazem, ale i występującymi tu atrakcjami, Do tego dochodzą także ciekawostki – Nizina Śląska to bowiem nie tylko rzecz polska, ale i czeska.

1. Nizina Śląska stanowi rozległą równinę położoną w południowo-zachodniej Polsce i północnych Czechach o powierzchni około 13 000 km².  Leży pomiędzy Przedgórzem Sudeckim i Sudetami na południu, Kotliną Ostrawską na południowym wschodzie, Wyżyną Śląsko-Krakowską na wschodzie, Wałem Trzebnickim na północy i Niziną Śląsko-Łużycką na zachodzie, głównie wzdłuż doliny Odry. Wysokość od ok. 100 do 260 m n.p.m.

2. W obrębie Niziny Śląskiej wyróżnić można dziewięć mezoregionów: Wysoczyznę Rościsławską, Pradolinę Wrocławską, Równinę Wrocławską, Dolinę Nysy Kłodzkiej, Równinę Niemodlińską, Równinę Oleśnicką, Równinę Opolską, Płaskowyż Głubczycki i Kotlinę Raciborską.

3. Poza Odrą innymi większymi rzekami przepływającymi przez tereny Niziny Śląskiej są Osobłoga, Mała Panew, Kaczawa, Bystrzyca, Ślęża, Nysa Kłodzka.

4. Wśród największych miast tej niziny można wymienić Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, Nysę czy Lubliniec.

5. Jedną z cech charakterystycznych dla tego obszaru Polski jest stosunkowo wysoka średnia temperatura roczna, krótkotrwała zima, wczesna wiosna, ciepłe lato i najdłuższy w kraju okres wegetacyjny wynoszący 220 dni. Cechy te związane są z istnieniem na południowym zachodzie bariery górskiej Sudetów, z powodu której przy wietrze południowo-zachodnim zmniejsza się wilgotność, spada zachmurzenie i wzrasta temperatura, przy wiatrach północno-wschodnich natomiast wzrastają opady i liczba burz. Zjawiska te związane są z przesuwaniem się niżów barometrycznych i przebiegiem frontu polarnego.

6. Roślinnością występującą na Nizinie Śląskiej są lasy bukowe, lasy świerkowe, rośliny górskie jak dziewięćsił bezłodygowy, turzyca górska, nerecznica górska, jodły, olsza szara.

7. Rolnictwo Niziny Śląskiej rozwinęło się na bazie bardzo dobrych gleb, m.in. czarnoziemów Płaskowyżu Głubczyckiego i czarnych ziem Równiny Wrocławskiej. Uprawia się tam najcenniejsze rośliny – pszenicę, kukurydzę, jęczmień, buraki cukrowe, rzepak – i uzyskuje z nich, zwłaszcza na Opolszczyźnie, najwyższe plony w kraju.

8. Nizina Śląska znajduje się na obszarze, który objął starszy stadiał zlodowacenia środkowopolskiego – stadiał Odry – stąd występują tu liczne ozy, kemy i wzgórza morenowe. Pod względem klimatycznym Nizina znajduje się pod wpływem efektu fenowego, co sprawia, że obszar ten należy do najcieplejszych regionów w Polsce.

9. Na Nizinie Śląskiej gleba zbudowana jest z  piasków, żwirów czy iłów, a także z glin oraz głazów, czasami spotykać można też granity oraz różne gatunki innych skał. Cały obszar jest falisty oraz pagórkowaty, mogą występować niewielkich rozmiarów, niskie górki.

10. Na terenie Niziny Śląskiej spotkać można zwierzęta zdolne do szybkiej adaptacji przy niekorzystnych warunkach, jak na przykład sójki, łabędzie czy mewy rzeczne, napotkać można również płaskonosy, jelenie, jeże, wiewiórki i lisy.

11. Jedną z atrakcji Niziny Śląskiej jest zlokalizowane w Krasiejowie znalezisko paleontologiczne szczątków dinozaura – dinopark ma bogatą ofertę skierowaną nie tylko do dzieci, mile widziane są tu całe rodziny chcące poznać ciekawostki na temat pradinozaurów.