10 Zaskakujących Ciekawostek o Nimfach

nimfa

Nimfy to ptaki z rodziny kakaduowatych, które są popularnym zwierzęciem domowym. Choć naturalnie zamieszkują wewnętrzne tereny Australii, hodowane są w wielu miejscach na świecie. Te charakterystyczne ptaki są doskonałym kompanem dla samotnych osób. Przedstawiamy 10 ciekawostek o nimfach!

1. Łacińska nazwa tego gatunku to Nymphicus hollandicus. Pierwszy człon nazwy pochodzi od nimf – greckich bogiń, które były uosobieniem piękna przyrody. Druga część nazwy gatunku wzięła się z terenów, które te ptaki zamieszkują. W XVI wieku tereny obecnej Australii nazywane były właśnie Nową Holandią.

2. W naturalnym środowisku nimfy prowadzą koczowniczy tryb życia, stale się przemieszczają i zmieniają tereny łowne i lęgowe. Są więc przystosowane do wielogodzinnych, długich i żmudnych lotów.

3. Nimfy hodowane są przede wszystkim ze względu na swoje piękne ubarwienie. Charakteryzują się żółtą barwą upierzenia oraz jaskrawymi, pomarańczowymi plamkami na policzkach. W warunkach hodowlanych występuje kilka różnych odmian barwnych tego ptaka.

4. Choć nimfy nie potrafią naśladować ludzkiego głosu, niektóre z nich są wyjątkowo muzykalne. Mogą w swój śpiew wplatać również melodie usłyszane w domu np. gwizd.

5. Nimfy mają swój język. Przy pomocy tonacji głosu mogą ostrzegać przed zagrożeniem, ale również pokazywać radość czy niezadowolenie.

6. Jak i inne papugi, nimfy potrafią w ciągu doby zjeść pożywienie o wadze przekraczającej ich własną wagę.

7. Nimfy zostały sprowadzone do Europy w 1840 roku i w bardzo szybkim czasie stały się jednym z ulubionych wśród Europejczyków ptaków domowych. Profesjonalne hodowle powstały zaledwie 20 lat po sprowadzeniu tego gatunku na terytorium Starego Kontynentu!

8. Nimfy to ptaki bardzo towarzyskie, posiadają miłe i przyjazne usposobienie. Szybko przywiązują się do właścicieli i nawiązują przyjaźnie zarówno z ludźmi, jak i nawet z innymi gatunkami ssaków.

9. W trakcie okresu lęgowego samiczka nimfy może znieść 40 jaj.

10. Nimfy to ptaki, które mogą dożywać nawet do 30 lat w warunkach hodowlanych, jeśli zapewni się im odpowiednią dietę i właściwą dawkę ruchu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *