Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Nimfach

nimfa

Nimfy to ptaki z rodziny kakaduowatych, które są popularnym zwierzęciem domowym. Choć naturalnie zamieszkują wewnętrzne tereny Australii, hodowane są w wielu miejscach na świecie. Te charakterystyczne ptaki są doskonałym kompanem dla samotnych osób. Przedstawiamy 10 ciekawostek o nimfach!

1. Łacińska nazwa tego gatunku to Nymphicus hollandicus. Pierwszy człon nazwy pochodzi od nimf – greckich bogiń, które były uosobieniem piękna przyrody. Druga część nazwy gatunku wzięła się z terenów, które te ptaki zamieszkują. W XVI wieku tereny obecnej Australii nazywane były właśnie Nową Holandią.

2. W naturalnym środowisku nimfy prowadzą koczowniczy tryb życia, stale się przemieszczają i zmieniają tereny łowne i lęgowe. Są więc przystosowane do wielogodzinnych, długich i żmudnych lotów.

3. Nimfy hodowane są przede wszystkim ze względu na swoje piękne ubarwienie. Charakteryzują się żółtą barwą upierzenia oraz jaskrawymi, pomarańczowymi plamkami na policzkach. W warunkach hodowlanych występuje kilka różnych odmian barwnych tego ptaka.

4. Ptaki te potrafią naśladować ludzki głos, a niektóre z nich są wyjątkowo muzykalne. Mogą w swój śpiew wplatać również melodie usłyszane w domu np. gwizd.

5. Nimfy mają swój język. Przy pomocy tonacji głosu mogą ostrzegać przed zagrożeniem, ale również pokazywać radość czy niezadowolenie.

6. Jak i inne papugi, nimfy potrafią w ciągu doby zjeść pożywienie o wadze przekraczającej ich własną wagę.

7. Nimfy zostały sprowadzone do Europy w 1840 roku i w bardzo szybkim czasie stały się jednym z ulubionych wśród Europejczyków ptaków domowych. Profesjonalne hodowle powstały zaledwie 20 lat po sprowadzeniu tego gatunku na terytorium Starego Kontynentu!

8. Nimfy to ptaki bardzo towarzyskie, posiadają miłe i przyjazne usposobienie. Szybko przywiązują się do właścicieli i nawiązują przyjaźnie zarówno z ludźmi, jak i nawet z innymi gatunkami ssaków. Psy czy koty to dla ptaka drapieżniki, chociaż może on je polubić, ale skończyć się to może prędzej czy później zranieniem lub śmiercią nimfy.

9. Dobrana para ptaków zaciekle broni swego terytorium przeganiając inne nimfy. Samica składa od 2 do 5 jaj i wysiaduje je przez około 19 dni.

10. Nimfy to ptaki, które mogą dożywać nawet do 30 lat w warunkach hodowlanych, jednak zazwyczaj żyją od 10 do 14 lat.