Polska

Poznaj nietypowe muzea w Warszawie

dziecko

Poszukujesz oryginalnego pomysłu na zwiedzanie Warszawy? Wybierz szlak alternatywnych, niesztampowych muzeów! Sprawdź, jak dawniej prezentowało się miasto nocą czy jakimi lekami leczono przeróżne dolegliwości. Dodatkowo możesz przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądał jedyny w Polsce automatyczny saturator! Wybraliśmy najbardziej nietypowe muzea, które warto odwiedzić w stolicy.

Podczas pobytu w Warszawie warto zboczyć ze standardowej trasy zwiedzania, obejmującej Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Pałac Kultury i Nauki. Stolica oferuje masę atrakcji dla turystów uwielbiających nietypowe ciekawostki. Zarezerwuj nocleg w wybranym hotelu w Warszawie i daj się zaskoczyć tym, co zobaczysz w niezwykłych warszawskich muzeach związanych z neonami, farmacją czy czasami PRL-u.

Muzeum Neonów w Warszawie – blask miasta sprzed lat

Przez dziesiątki lat neony były integralnym elementem modernistycznej architektury miejskiej w krajach Bloku Wschodniego. Po transformacji ustrojowej stopniowo zaczęły znikać z przestrzeni miejskiej i stały się jedynie wspomnieniem dawnych czasów.

Dzięki parze pasjonatów – Iwonie Karwinskiej i Davidowi Hillowi – powstało w Warszawie Muzeum Neonów, którego zadaniem jest ochrona świetlnych reklam i ocalanie ich przed zapomnieniem. Muzeum w swoich zbiorach ma około 100 neonów, w tym wiele kultowych, takich jak „Berlin”, „Restauracja Ambasador”, „Restauracja Szanghaj”, „Kino Praha”, „Hotel Saski” czy „Kawiarnia Jaś i Małgosia”.

Muzeum Neonów mieści się na terenie Soho Factory (ul. Mińska 25).

Muzeum Farmacji im. mgr A. Leśniewskiej – na zdrowie!

Stare medykamenty, trucizny i narkotyki używane ponad 100 lat temu – wszystko to można zobaczyć w Muzeum Farmacji w Warszawie. Powstało ono w 1985 roku, a dedykowano je mgr farmacji Antoninie Leśniewskiej, która w 1901 roku w Sankt Petersburgu otworzyła  pierwszą aptekę na świecie zatrudniającą wyłącznie kobiety.

Zwiedzający mogą zapoznać się z rozmaitymi akcesoriami aptekarskimi z różnych okresów, odkryć historię powstania najważniejszych leków oraz zobaczyć wierną rekonstrukcję apteki z okresu międzywojnia. Ekspozycja podzielona jest na określone linie tematyczne.

  • Officina sanitatis – rekonstrukcja wnętrza apteki.
  • Materia medica – kolekcja akcesoriów, naczyń i opakowań na leki.
  • Kolor i szlif – zbiór naczyń ze szkła aptecznego.
  • Forum magistry Antoniny Leśniewskiej – wystawa poświęcona życiu słynnej farmaceutki i działaczki o prawa kobiet.
  • Leki Kampo w japońskiej tradycji ­– wystawa tradycyjnych japońskich leków, których receptury zaczerpnięto z chińskiej medycyny Czuui.

Muzeum Farmacji w Warszawie znajduje się na ul. Piwnej 31/33.

Muzeum „Czar PRL” – na pamiątkę dawnych czasów

Muzeum „Czar PRL” to miejsce, które wzbudza duży sentyment u odwiedzających. To tutaj młodsze pokolenie może przekonać się, jak wyglądało życie w PRL-u, a starsze z rozrzewnieniem  powspomina dawne czasy. Pierwotnie twórcy urządzili w fabryce PZO na Pradze typowe 30-metrowe mieszkanie w stylu PRL, jednak brakowało tam miejsca na sporą ilość nostalgicznych eksponatów. Z czasem z 30 m2 zrobiło się 100 m2, a fabryka zamieniła się w prawdziwy wehikuł czasu.

Przestrzeń muzeum została podzielona na dekady: lata 40–50, 60–70 i 80. Zwiedzający mogą podziwiać zrekonstruowany gabinet polityczny, kącik solidarnościowy, sklep z pustymi hakami czy też poczekalnię z prasówką. Znajdziemy tutaj nielegalnie przemycane książki, materiały prasowe, a także przedmioty codziennego użytku, takie jak   telewizor marki Rubin, pralka Frania,  meblościanki, półkotapczany, oraz jedyny w Polsce saturator automatyczny, stacjonujący niegdyś przy Dworcu Wileńskim.

Muzeum „Czar PRL” mieści się na terenie Fabryki PZO, na ul. Grochowskiej 316/320.

Nietypowe muzea w Warszawie – jest ich więcej!

Jeśli lubisz niekonwencjonalną rozrywkę, koniecznie odwiedź inne oryginalne muzea w Warszawie

1. Muzeum Modniarstwa i Naparstków

To istne królestwo naparstków. Porcelanowe, złote, srebrne, proste, malowane i ze szlachetnymi kamieniami… znajdują się tu naparstki ze wszystkich stron świata. Poza tym modowi pasjonaci mogą zobaczyć kolekcję kapeluszy, pamiątki krawieckie, przeróżne narzędzia i oczywiście stare maszyny do szycia.

Adres: ul. Marszałkowska 9/15

2. Muzeum Słoików Świata

Słowo nieodłącznie kojarzone z przyjezdnymi mieszkańcami Warszawy – słoik. Założyciele muzeum pragną je odczarować i z przymrużeniem oka pokazać piękno i funkcjonalność tego symbolu. Eksponaty w Muzeum Słoików Świata są ręcznie malowane, posiadają finezyjne kształty, zamknięcia typu wek lub twist. Znajdziesz pośród nich słoiki z Bangladeszu, Egiptu, Tajlandii czy Kanady.

Adres: plac Defilad 1

3. Muzeum Nurkowania

W samym środku Warszawy mieści się mały, lecz bogaty, podwodny świat. Wśród 900 eksponatów związanych z historią nurkowania znajdują się m.in. elementy wyposażenia nurków klasycznych (z XIX i początku XX w.) oraz sprzęt pierwszych płetwonurków (połowa XX w.). Najstarszy eksponat pochodzi z 1895 r. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Adres: ul. Grzybowska 88

Zestawienie nietypowych warszawskich muzeów przygotowała sieć hoteli AccorHotels.