Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Niesporaczkach

niesporaczki

źródło: Willow Gabriel / ŻródłoNiesporczaki to małe zwierzęta bezkręgowe, z którymi mamy do czynienia na co dzień, chociaż do ich obserwacji potrzebny jest mikroskop. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Niesporczaki często nazywane są niedźwiedziami podwodnymi ze względu na swoją budowę, która rzeczywiście w jakimś stopniu przypomina sylwetkę niedźwiedzi.

2. Niesporczaki uwielbiają wilgotne miejsca, dlatego najczęściej występują w mchach oraz zbiornikach wodnych.

3. Niesporczaki mają długość, która nigdy nie przekracza jednego milimetra. Mają odnoża zakończone pazurkami, a ich ciało jest niemal całkiem przezroczyste.

4. Niesporczaki należą do najbardziej odpornych na czynniki zewnętrzne stworzeń na Ziemi. Wytrzymują skrajnie niskie temperatury, takie jak minus dwieście pięćdziesiąt stopni Celsjusza, jak i i temperaturę osiągającą sto pięćdziesiąt stopni Celsjusza.

5. Niesporczaki są w stanie znieść skrajnie wysokie zasolenie wody i wysokie ciśnienie. Ponadto mogą wytrzymać nawe sto lat bez wody, a badania wykazują, że nawet podróż w kosmos nie wpłynęłaby na nie negatywnie. Niektóre z niesporczaków były eksponowane na promieniowanie kosmiczne i nie zmieniło to niczego w ich sposobie funkcjonowania. Takich cech nie posiada żadne inne znane nam stworzenie.

6. Ich ciała są raczej bezbarwne, ale zdarza nam się widzieć niesporczaki na fotografiach, które mają określony kolor. Wynika to z rodzaju pokarmu, jakim ostatnio się żywiły.

7. Niesporczaki są zdolne do wejścia w stan kryptobiozy, który pozwala im przetrwać niekorzystne warunki zewnętrzne. Ten stan metaboliczny są  w stanie przerwać zaraz po tym, jak miną niekorzystne dla nich warunki.

8. Niesporczaki są wyposażone w tak zwane sztylety, którymi nakłuwają liście i pokarm. Ich gardziel działa jak pompa ssąca, dzięki której pokarm dostaje się do jelita pozbawionego gruczołów trawiących.

9. Niesporczaki to zwierzęta hermafrodytyczne lub rozdzielnopłciowe. Ich jaja najczęściej składane są do wylinek, a rozwój trwa od kilku do kilkudziesięciu dni.

10. Podczas badań w Stanach Zjednoczonych zamrożone niesporczaki były wystrzeliwane przy użyciu pistoletu gazowego w piasek. Okazało się wówczas, że mają również wielką odporność na uderzenia. Aż sto procent z nich przetrwało uderzenie przy prędkości 2621 kilometrów na godzinę, a uderzenie przy prędkości 2970 przeżyło około 60 procent niesporczaków.

11. Niesporczaki odżywiają się przede wszystkim liśćmi, ale zdarza im się konsumować również mniejsze organizmy żywe. Nie stanowią one jednak dużej części ich jadłospisu.

12. Niesporczaki, zwane również wodnymi miasiami, wiodą raczej spokojne, powolne i pełne relaksu życie. Gdyby ich ruchy przełożyć na możliwości ludzie, okazałoby się, że niesporczaki poruszają się z prędkością 2 kilometrów na godzinę.

13. Sztyleciki, których niesporczaki używają do zdobywania pokarmu, są elementami wapiennymi. Ponadto organizmy te mają szczecinki i brodawki czuciowe na pyszczkach, a niektóre z gatunków są też wyposażone w oczy.

14. Niesporczaki według badań istniały na świecie już 570 milionów lat temu i od tamtej pory niemal w ogóle się nie zmieniły.

15. Niesporczaki są w stanie wytrzymać ciśnienie 6000 atmosfer, czyli ciśnienie sześć razy wyższe niż to, jakie panuje na dnie Rowu Mariańskiego.