Polska

20 Najlepszych Atrakcji w Nidzicy i okolicy 2024

fot. Sławomir Milejski / Wikipedia

Nidzica, nazywana dawniej Niborkiem, jest miastem, jakie można znaleźć w województwie warmińsko mazurskim. Może i jest to miasto, które nie wyróżnia się wielkością. Mieszka tutaj około 13 tysięcy mieszkańców. Jednak działo się tu wiele. Na terenie Nidzicy, jak również w okolicach, znaleźć można wiele ciekawych atrakcji. Zatem co warto zobaczyć i zwiedzić w Nidzicy?

1. Zamek krzyżacki

Zamek jest imponująco obszerny, chociaż podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć jedynie kilka pomieszczeń. Jednak wśród tych wyjątkowych wnętrz znajduje się również duża sala rycerska. Zamek z klimatem. Wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Nazywany jest zamkiem krzyżackim przez to, że w 1409 roku osiadł tu krzyżacki prokurator. 6 lipca 1414 roku po wielu dniach oblężenia, zamek został zdobyty przez polskie wojsko. W 1517 roku nastąpiło rozbudowanie całej budowli. Kolejne lata pokazały, że tym zamkiem interesowało się wiele kolejnych krajów. Warto wspomnieć o tym, że w latach 1828–1830 zamek przebudowano na sąd i więzienie. W 1945 roku nastąpiło bombardowanie przez wojska radzieckie. Zamek został zrujnowany. Na szczęście, w latach 1961–1965, całość została odbudowana. Aktualnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. (Zobacz na mapie)

2. Źródła Rzeki Łyny

Znajdujące się w pobliżu Nidzicy miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Natura na wyciągnięcie ręki. Tym bardziej że znajduje się tu rezerwat przyrody Źródła Rzeki Łyny. (Zobacz na mapie)

3. Jeziorko miejskie

Doskonałe miejsce zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Okolica jeziora została starannie zagospodarowana. Znajduje się tam plac zabaw dla dzieci, siłownia na świeżym powietrzu oraz liczne ławki. Co więcej, na terenach podmokłych otoczonych zielenią, wybudowano urokliwe, spacerowe kładki. Na powierzchni jeziora wznosi się efektowna fontanna, a z tego miejsca można podziwiać piękny widok na zamek. (Zobacz na mapie)

4. Muzeum Ziemi Nidzickiej

Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego zamku, zwłaszcza w drodze na wakacje na Mazury czy nad morze. Zamek wraz z otaczającym go parkiem prezentują się niezwykle malowniczo. Można tu zrobić wiele pięknych zdjęć. Przyjazny kustosz stworzył nam atmosferę jak w domu, pozwalając na swobodne samodzielne zwiedzanie całego zamku. To naprawdę rewelacyjna forma poznawania. (Zobacz na mapie)

5. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha

Obiekt, który został oficjalnie wpisany na listę zabytków tego miasta. Pierwsza wzmianka, jeżeli chodzi o tę imponującą budowlę, pojawiła się 7 grudnia 1381. Dzisiaj można podziwiać naprawdę piękną architekturę, która przywodzi na myśl przeszłość. Trzeba jednak powiedzieć, że kościół wielokrotnie spłonął, m.in. w 1414 roku, w 1664 roku, a następnie w 1804 i 1914 roku. Na szczęście, za każdym razem mieszkańcy dążyli do odbudowy. Aktualnie, w ołtarzu został umiejscowiony obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Po jego bokach można podziwiać imponujące figury św. Wojciecha i św. Jana Chrzciciela. Warty zauważenia jest również ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego i ołtarz Matki Bożej Nieustającej. (Zobacz na mapie)

6. Jezioro Szkotowskie

Świetne miejsce, gdzie można wybrać się latem. Znajduje się zaledwie 12 km od Nidzicy. To właśnie tu wielu mieszkańców udaje się na plaże, aby móc orzeźwić się w upalny dzień. (Zobacz na mapie)

7. Garncarska Wioska

Dobre miejsce dla osób, jakie bardzo chciałyby cofnąć się nieco w przeszłość. To właśnie tu można zobaczyć, jak w dawnych czasach wyglądała prawdziwa, mazurska wieś. Warto tę wizytę połączyć z możliwością zapisania się na lekcję garncarstwa. (Zobacz na mapie)

8. Jezioro Kownatki

Tutaj również czekają plaże, gdzie będzie można rozkoszować się błogim lenistwem. To naprawdę wspaniałe miejsce! Jezioro prezentuje się pięknie, a dla dzieci jest idealne – płytki brzeg, miękki piasek i dostęp do przyjemnego cienia. Dodatkowo, obecność baru sprawia, że komfort i przyjemność spędzania czasu nad jeziorem są jeszcze większe. (Zobacz na mapie)

9. Ratusz w Nidzicy

Pierwotna budowla została zburzona w 1824 roku ze względu na zły stan techniczny. „Nowy” ratusz został zbudowany w 1842 roku. Aktualna budowla powstała w roku w 1923, w stylu neoklasycystycznym. Cały budynek został odnowiony w 2012 roku. W chwili obecnej swoją siedzibę mają tam władze miasta. Turyści również mogą skierować tutaj swoje kroki, jeżeli chcą znaleźć punkt informacji miejskiej. (Zobacz na mapie)

10. Browar Zamkowy

Jak sama nazwa mówi, jest to budynek, który pełnił funkcję browaru. Został zbudowany w stylu neogotyckim. W 1868 roku został założony właśnie tutaj pierwszy browar parowy. Koniec II wojny światowej sprawił, że zakończyła się tu również produkcja piwa. Od tego momentu znalazło się tu miejsce dla…oranżady. W 1958 roku znalazło się tu miejsce dla Wytwórni Win i Miodów Pitnych. Browar został w 1992 roku wpisany na listę zabytków. (Zobacz na mapie)

11. Jezioro Orłowo

Miejsce, które wśród tutejszych wędkarzy, stanowi nie lada pokusę. Turyści raczej omijają to jezioro, jeżeli chodzi o plażowanie. Idealne miejsce do wędkowania. (Zobacz na mapie)

12. Muzeum Budownictwa Ludowego

Olsztynek to miejscowość znajdująca się blisko Nidzicy. To tam można m.in. podziwiać Muzeum Budownictwa Ludowego. Ciekawy skansen, gdzie można urządzić sobie wycieczkę rodzinną. Jestem zachwycony chałupami i tym jak uroczo i malowniczo jest to wszystko przygotowane. (Zobacz na mapie)

13. Parafia ewangelicka Świętego Krzyża

Luterańska budowla, która należy do diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Co ciekawe, całość została wybudowana przez katolików, na początku XIX stulecia. Jednak zrezygnowali oni z tej budowli w 1948 roku. Tym bardziej że w okolicy zaczęła pojawiać się coraz większa liczba ludności, która wyznawała luteranizm. Oficjalne przekazanie świątyni luteranom nastąpiło 5 sierpnia 1948 roku. Nawet jeżeli ktoś nie wyznaje tej wiary, powinien skorzystać z możliwości odwiedzin. W środku można obejrzeć wiele imponujących ozdób. (Zobacz na mapie)

14. Jezioro Trzcinowo

To jest doskonałe miejsce na relaksujący spacer oraz wędkowanie – jest tu kilka miejsc do łowienia ryb. Jezioro charakteryzuje się płytką głębokością, co sprawia, że woda jest ciepła i czysta. Okolica jest niezwykle urokliwa, zielona i spokojna. Istnieje również wyznaczona strefa parkingowa, dzięki czemu można bez problemu zostawić samochód. Od parkingu do jeziora jest około 600 metrów spacerem przez przepiękną trasę – sama przyjemność. Gorąco polecam to miejsce. (Zobacz na mapie)

15. Stary i nowy cmentarz żydowski

Pierwszy pochodzi z początku XIX w. Drugi powstał pod koniec tegoż wieku. Obydwa te miejsca sporo jednak ucierpiały po 1938 roku. Nekropolie zostały zdewastowane. Do dziśsiaj zachowało się tam kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków, jakie można dzisiaj także podziwiać. (Zobacz na mapie stary cmentarz) oraz (Zobacz na mapie stary cmentarz)

16. Jezioro Mielno

Kocham to miejsce! Jest tu tak cicho i spokojnie, otaczająca przyroda jest absolutnie niesamowita, a krajobrazy po prostu wspaniałe… Czego jeszcze można chcieć na udane wakacje? Naprawdę polecam to miejsce w stu procentach! Znajduje się ok. 22 km od Nidzicy. (Zobacz na mapie)

17. Tatarski Kamień

Turyści z ogromnym zainteresowaniem udają się na spotkanie z jednym z największych narzutowych głazów na Mazurach. Jego imponująca wysokość przekracza dwa metry. „Tatarski Kamień” stał się prawdziwą ikoną tego regionu i stanowi popularny punkt odwiedzin, przy którym turyści często uwieczniają chwile na pamiątkowych zdjęciach. (Zobacz na mapie)

18. Jezioro Pluszne Wielkie

To jest naprawdę piękne i czyste miejsce. Warto podkreślić, że istnieje tu strefa ciszy oraz zakaz budowy na działkach, co wpływa bardzo pozytywnie na atmosferę tego miejsca. Doskonałym pomysłem jest posiadanie własnej działki, ponieważ gwarantuje to wygodne i dogodne dostępy do miejsc kąpielowych. Oddalone jest ono o ok. 27 km od Nidzicy. (Zobacz na mapie)

19. Jezioro Wulpińskie

Jeśli ktoś naprawdę pragnie oderwać się od miejskiego zgiełku, Jezioro Wulpińskie staje się doskonałym miejscem do tego celu. Tam znajdziesz plażę, pomost, urocze ławeczki oraz przestrzenie do relaksujących spacerów. To, co jednak naprawdę wyróżnia to miejsce, to utrzymana czystość i porządek wokół jeziora. Całość tworzy urokliwą i malowniczą przestrzeń, która zachęca do wypoczynku. Uroczy akwen, który oddalony jest od Nidzicy o ok. 38 km. (Zobacz na mapie)

20. Jezioro Domowe Duże

Chciałbym serdecznie podziękować zapaleńcom i pasjonatom, którzy stworzyli to niesamowicie zagospodarowane miejsce, umożliwiając nam kontakt z żywą przyrodą. To naprawdę bezcenne. Koniecznie musimy dbać o to, aby to miejsce nie uległo zniszczeniu. Jezioro stanowi ważne siedlisko ptactwa i ryb, dlatego tak istotne jest zachowanie go w niezmienionym stanie. To przepiękne miejsce do aktywnego i spokojnego wypoczynku. Jest przyjazne i harmonijnie urządzone, idealne dla małych i dużych. Cieszmy się każdą chwilą spędzoną w tym miejscu. Naprawdę warto je odwiedzić i podziwiać. Od Nidzicy dzieli je zaledwie 44 km. (Zobacz na mapie)