Neon Innesa – 10 ciekawostek i Faktów
Bystrzyk neonowy, znany jako neon Inessa, to ryba słodkowodna z rodziny kąsaczowatych, którą bardzo często można spotkać w świecie akwarystyki. Jej niebieskie i czerwone łuski opalizują jak masa perłowa, dlatego stanowi atrakcyjną ozdobę w akwariach.
1. Bystrzyki neonowe pochodzą z dorzecza Amazonki w Peru i są niewielkimi rybkami. Ich długość waha się pomiędzy jednym a pięcioma centymetrami.
2. Charakterystyczne, jaskrawe barwy tych ryb pozwalają im przetrwać w środowisku naturalnym. Dno rzeki bywa ciemne, a neonowe refleksy łusek bystrzyków dezorientują potencjalnych wrogów. Z drugiej strony, dzięki nim bystrzyki potrafią szybko rozpoznać osobników swojego gatunku.
3. Neon Innesa nie wydziela światła, choć sprawia takie wrażenie. Rybki świecą odbitym światłem, a najpiękniejsze kolory mają w ciągu dnia, kiedy do akwarium dociera dużo światła słonecznego.
4. Bystrzyki Innesa potrzebują zróżnicowanej diety. Można je karmić tym, co same chętnie jedzą w warunkach naturalnych, na przykład larwami muchówek czy rozwielitkami. Chętnie jedzą też pokarm w tabletkach lub specjalnych płatkach, ale ważne jest, by był on różnorodny.
5. W związku z tym, że na wolności neon Innesa występuje w ławicach, w akwarium również trzeba zapewnić mu towarzystwo. Najlepiej umieścić w akwarium co najmniej dziesięć osobników.
6. Neon Inessa jest bardzo spokojną i łagodną rybą, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, aby trzymać go w akwarium z innymi rybkami, o ile one nie stwarzają zagrożenia dla niego.
7. Choroba neonowa jest dolegliwością charakterystyczną dla bystrzyków Innesa. Rybki zarażają się nią poprzez kontakt z innymi rybami lub ich odchodami. Efektem zarażenia są białe nacieki na łuskach i stopniowa utrata blasku. Ważne jest, żeby jak najszybciej oddzielić chore bystrzyki od zdrowych.
8. W latach trzydziestych dwudziestego wieku neony Innesa zostały sprowadzone do Europy przez Augusta Rabaut, a z Europy zabrano je do Stanów Zjednoczonych. Na początku były sensacją i kosztowały majątek, ale kiedy nauczono się je rozmnażać, ich ceny spadły.
9. Samica neona Innesa jest nieco większa i ma bardziej zaokrąglony brzuch, a po dwudziestu czterech godzinach od wyrzucenia jajeczek, rodzą się małe neonki, które należy karmić karmą w płynie lub pyle.
10. W domowym akwarium neonów Inessa warto zapewnić im piasek, roślinne ozdoby, a także gałęzie i korzenie, w których rybki lubią się chować. Bystrzyki najlepiej czują się w miękkiej wodzie o temperaturze około 22 stopni.