15 intrygujących ciekawostek o nanotechonologii
Nanotechnologia to dziedzina naukowa, która zajmuje się tworzeniem najróżniejszych struktur na poziomie nanometrycznym. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Nanocząstki to materiały, których rozmiary są liczone w miliardowych częściach metra. Mogą to być kulki, pręty, sześciany i różne inne kształty.
2. Wielkość nanocząstek jest nawet tysiąc razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa.
3. Poniżej pewnych rozmiarów, co zdarza się właśnie w przypadku nanocząstek, efekty kwantowe zmieniają zachowanie cząstek lub ich zastosowanie. Na przykład złoto ma zawsze ten sam kolor, ale jego nanocząsteczki mogą już charakteryzować się najróżniejszymi barwami takimi, jak czerwień czy zieleń.
4. Nanorurki, które są zbudowane w grafenu, mogą przydać się do budowania najbardziej skomplikowanych układów cyfrowych w miniaturowej wersji.
5. Nanoroboty to nadzieja onkologów na całym świecie. Mikroskopijne roboty, jeśli tylko wszelkie badania zakończą się sukcesem, będą w stanie wyłapywać w organizmie komórki rakowe i natychmiast je niszczyć.
6. Nanomateriały to tworzywa o ściśle określonych parametrach. Najczęściej mamy z nimi styczność kupując pakowaną żywność, a dzięki materiałom ma ona pozostawać dłużej świeża. Naukowcy pracują również nad inteligentnymi opakowaniami, które będą informować ludzi o tym, że żywność w środku nie nadaje się już do spożycia.
7. Jeśli chodzi o nanopowłoki, to najsłynniejszą z nich jest nanosrebro, które jest w stanie likwidować bakterie. Jest ono używane na przykład podczas produkcji dezodorantów, ponieważ za nieprzyjemny zapach ludzkiego potu odpowiadają właśnie bakterie.
8. Nanopowłoki hydrofobowe są w stanie „odpychać” cząsteczki wody, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako impregnaty do drewna i paneli fotowoltaicznych, ale również do butów wykonywanych z najróżniejszych materiałów.
9. Syntetyczne nanomateriały są wykorzystywane do modyfikacji roślin, które dzięki temu przechodzą intensywniej proces fotosyntezy, a badacze mają okazję badać poziom zanieczyszczenia środowiska.
10. Szacuje się, że w przyszłości nanotechnologia pozwoli ludziom na tworzenie diamentów, a także jedzenia. Nauka to wciąż się rozwija i zaskakuje badaczy swoim potencjałem i ewentualnymi możliwościami.
11. Badacze pracują nad inteligentną mgłą, która miałaby w przyszłości zastąpić pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Miałaby ona składać się z nanorobotów z haczykami, które w razie niebezpieczeństwa tworzyłyby gęstą substancję łagodzącą w znacznym stopniu skutki kolizji.
12. Nanotechnologia może doprowadzić do tego, że w przyszłości powstaną maszyny do tworzenia dowolnych rzeczy. Wystarczyłoby specjalnej maszynie dostarczyć odpowiednią ilość konkretnych atomów, aby wyciągnąć z niej konkretną potrawę lub przedmiot.
13. Nanorurki to puste w środku walce, które zostały odkryte w 1991 roku. Mają unikalne własności elektryczne i są bardzo wytrzymałe na rozciąganie, dlatego też znajdują powszechnie zastosowanie w optyce, elektronice oraz badaniach nad najróżniejszymi materiałami.
14. Grafen to płaska struktura, która składa się z atomów węgla łączących się w sześciokąty. Wygląda jak plaster miodu i znajduje zastosowanie w tworzeniu dotykowych wyświetlaczy czy najróżniejszych czujników.
15. Nanotechnologia może być wykorzystana do stworzenia precyzyjnych nośników leków, przez co proces leczenia nie będzie w żaden sposób wpływał na zdrowe komórki.