Największe Zwierzę na Świecie
Jak wiadomo, na świecie żyje mnóstwo fascynujących gatunków zwierząt. Ponadto każde stworzenie jest zupełnie inne. W przypadku ssaków wodnych niezwykle interesujący jest płetwal błękitny.
Co warto o nim wiedzieć? W jaki sposób się rozmnaża? Co wchodzi w skład pożywienia omawianego ssaka? Co jest największym zagrożeniem dla największego zwierzęcia na świecie?
Waga płetwala błękitnego
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że waga dorosłego płetwala błękitnego może dochodzić nawet do 200 ton. Godny uwagi jest fakt, że waga dużego słonia oscyluje od 3 do 5 ton. Z kolei długość płetwali błękitnych wynosi około 30 metrów.
Serce
Serce płetwala błękitnego waży 200 kg. Osoby zainteresowane mogą podziwiać wspomniany organ w muzeum Ontario w Toronto.
Mózg
Z kolei waga mózgu płetwala błękitnego waży od 4 do 7 kg.
Pożywienie
Warto wiedzieć, że głównym składnikiem diety ssaka jest plankton. Zwierzę każdego dnia spożywa około 4 tony krylu. Należy również zaznaczyć, że w momencie, gdy płetwal będzie znajdował się w okolicach Oceanu Arktycznego, do jego jadłospisu dołączą raki. Ponadto sporadycznie delektuje się rybami. Należy również mieć świadomość, że w momencie, gdy omawiany ssak otworzy szeroko paszczę, może do niej nabrać wodę oraz pokarm o wadze dochodzącej do 90 ton.
Występowanie
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że płetwale błękitne zamieszkują wszystkie oceany. Przeważnie przebywają na otwartych wodach.
Największe zagrożenie dla płetwala błękitnego
Godny uwagi jest fakt, że największym zagrożeniem dla omawianego ssaka jest człowiek. Płetwale są bowiem celem wielorybników. Jest to spowodowane chęcią pozyskania tranu oraz fiszbin. Nie można zapomnieć wspomnieć, że w 1966 roku zostały one objęte ścisłą ochroną. Gatunek w tym czasie był bowiem bardzo bliski wytępienia.
Rozmnażanie
Ciąża płetwala błękitnego trwa od 340 do 365 dni. Ponadto samice raz na 2-3 lata wydają na świat jedno młode. Z kolei okres godowy u przedstawicieli omawianego gatunku wypada w zimę. Należy również mieć świadomość, że porody odbywają się w strefie równikowej. W najprostszym możliwym ujęciu jest to spowodowane tym, że noworodki mają stosunkowo słabo wykształconą warstwę tłuszczową, która praktycznie uniemożliwia im przeżycie w wodach Antarktydy czy Arktyki.
Szybkość poruszania się
Oczywiście bardzo trudnym zadaniem byłoby rozwijanie dużej prędkości przy tej wadze. Średnia prędkość płetwala błękitnego wynosi zatem około 20 km/h. Warto jednak wiedzieć, że ssaki mogą w sytuacji zagrożenia ją podwoić.
Słuch i głos płetwali
Godny uwagi jest fakt, że płetwale błękitne mogą wydać odgłosy o natężeniu oscylującym od 180 do 190 decybeli. Z kolei ludzka granica bólu wynosi 130 db. Warto wiedzieć, że ich odgłosy w bardzo niskich częstotliwościach mogą być słyszalne przez inne osobniki tego gatunku z odległości 800 km.
Wielkość małych płetwali błękitnych
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że młode ważą 2,5 tony oraz mają 7 metrów długości. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy odżywiają się tylko mlekiem matki.