Podróże

15 Największych Zoo na Świecie

Jeszcze całkiem niedawno ogrody zoologiczne postrzegane były jako miejsca zabawy i rozrywki. Dziś jednak traktuje je się o wiele poważniej – jako miejsca, gdzie ratuje się zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, prowadzi hodowlę, realizuje zadania edukacyjne, prowadzi badania naukowe i propaguje wiedzę o zwierzętach i ekosystemach, w których żyją. Przedstawiamy poniżej największe z nich, których zwiedzanie będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

1. Ogród zoologiczny w Berlinie

Obiekt jest położony bardzo korzystnie dla gości z kraju i z zagranicy, ponieważ znajduje się w dzielnicy Tiergaten, bezpośrednio przy dworcu BERLIN ZOOLOGISCHER GARTEN. Jest to dom dla ok. 19.000 zwierząt, przedstawicieli 14.000 gatunków, żyjących na 35 hektarach i mieszkających w historycznych klatkach. A to dlatego, że ogród powstał w 1844 roku jako pierwszy tego typu ośrodek dla zwierząt w Niemczech. Zwierzętom stworzono tu warunki zbliżone do naturalnych, i utrzymuje się tutaj wiele gatunków egzotycznych, unikalnych i zagrożonych, które na wolności nie miałyby szans na przeżycie. Wyjątkową atrakcją berlińskiego zoo są sympatyczne pandy, albo na przykład sępy brodate, które w naturze uznane zostały już za wymarłe.

Hardenbergplatz 8, Berlin

2. Ogród zoologiczny w Moskwie

Moskiewski ogród zoologiczny jest tylko 20 lat młodszy od berlińskiego. W momencie otwarcia posiadało 286 zwierząt ulokowanych na powierzchni 10 ha. Oryginalne budynki były drewniane i bogato zdobione. Z biegiem lat odnawianie i doposażane (m.in. w akwarium, ptaszarnię, wybieg lwów morskich, wystawę nocną, wodospady i strumienie) dziś liczy 6.000 osobników reprezentujących ok, 1.000 gatunków żyjących na terenie ok. 21,5 ha. Pracuje obecnie nad badaniem i rozmnażaniem rzadkich i zagrożonych gatunków.

Bolshaya Gruzinskaya 1, Moskwa

3. Zoo i Oceanarium im. Henry’ego Doorly

Kolejny ogród zoologiczny, który powstał jeszcze w XIX wieku – rok 1894. Dziś żyje w nim 962 zwierząt. Zoo posiada krytą pustynię, będąca odwzorowaniem naturalnego środowiska zwierząt pustynnych Namibii, Australii i Stanów Zjednoczonych. Pod dachem znajduje się tam również las deszczowy wraz z zamieszkującymi go gatunkami ssaków, ptaków, gadów i płazów. Królestwem ryb jest tamtejsze imponujące oceanarium, a do szczególnych ciekawostek zaliczyć można także las eukaliptusowy i jaskinię zamieszkiwaną przez nietoperze.

10th St, Omaha, Nebraska

4. Ogród zoologiczny w Pekinie

Ten unikalny obiekt powstał na terenie parku cesarskiego – Ogrodu Radosnej Dobroci, dzięki czemu jego architektura nawiązuje do historii cesarskiej dynastii Ming. Jest miejscem pobytu 950 gatunków zwierząt, i otacza szczególną opieką najrzadsze gatunki Chin – pandy wielkie, tygrysy chińskie, dżerenie tybetańskie.

W8QQ+GR Xicheng, Pekin

5. Zoo i Oceanarium w Columbus

Ogród ten jest miejscem do życia dla 800 gatunków zwierząt. Jest również niezwykłą atrakcją dla małych gości, ponieważ połączony został z parkami rozrywki Zoombezi Bay i Jungle Jack’s Landing. Ale oprócz tego organizuje koncerty, różne uroczystości świąteczne i spotkania ze zwierzętami przez cały rok. Jego głównymi atrakcjami są niedźwiedzie polarne, lwy, tygrysy, goryle i wiele gatunków naczelnych.

5V4J+FR Powell, Ohio

6. Ogród Zoologiczny w Londynie

Londyńskie zoo zajmuje powierzchnię 15 ha i obecnie posiada ok. 650 gatunków zwierząt, z których 112 wpisanych zostało do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Początkowo miało być tylko miejscem przechowywania okazów zwierząt, ale w 1847 udostępnione zostało dla zwiedzających. Największą atrakcją są tu lwy azjatyckie, dla których zbudowany został wybieg, powstały na wzór osady Sasan Gir w Indiach, wokół której żyją one w naturze.

Zoo jest otwarte codziennie od 10:00 i oferuje różne atrakcje, w tym rozmowy o zagrożonych gatunkach i różne wydarzenia. Jest to więcej niż tylko zoo; każda wizyta wspiera prace ZSL w ponad 70 krajach na rzecz ochrony siedlisk i ochrony dzikiej przyrody.

GRPW+4J Londyn

7. Narodowy ogród zoologiczny Republiki Południowej Afryki

Obiekt znajduje się w Pretorii i jest najbardziej znanym ogrodem zoologicznym Afryki. Żyje tutaj ponad 700 gatunków zwierząt i to nie tylko lądowych, ale również zamieszkujących oceanarium. W zoo przebywają głównie zwierzęta afrykańskie – w tym słynna Wielka Piątka Afryki – słoń afrykański, nosorożec czarny, bawół afrykański, lampart, lew. Szczególnie bogata jest kolekcja wielkich kotów.

757R+H5 Pretoria

8. Bronx Zoo w Nowym Jorku

Zoo zamieszkiwane jest przez 650 gatunków zwierząt i jest jednym z najstarszych miejskich ogrodów zoologicznych świata. Działa również aktywnie na rzecz ochrony zwierząt, między innymi przez stworzenie lasu deszczowego, w którym schronienie znalazły liczne gatunki zagrożone w przyrodzie. Atrakcją specjalną jest przejazd kolejką Wild Asia Monorail przez część ogrodu poświęconą Azji. Zoo znane jest również z hitowego filmu rysunkowego „Madagaskar”.

East 64th Street, Nowy Jork

9. Ogród Zoologiczny w San Diego

To również dom dla 650 gatunków zwierząt. Ono wytyczyło trend udostępniania zwierzętom wolnych wybiegów, tworzących warunki zbliżone do naturalnych. Jego najsłynniejszym mieszkańcem był „włochaty Houdini” – orangutan, któremu udało się kilkakrotnie zbiec poza teren ogrodu. Do ogrodu przyciąga zwiedzających Skyfari – kolejka linowa zawieszona nad wybiegami zwierząt. Ta forma zwiedzania zoo jest ogromną atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

2920 Zoo Dr, San Diego

10. Zoo w Toronto

Tutaj mieszka ponad 5 tys. osobników reprezentujących 460 gatunków. Dzięki temu, że podzielony został na regiony występowania zwierząt: Indie, Afryka, Ameryki, Australia, Eurazja, Kanada i tundra jego zwiedzanie przypomina podróż dookoła świata. Rocznie odwiedza je ok 1,5 mln. turystów. Trasa zwiedzania to 10 km.

2000 Meadowvale Rd, Toronto

11. Orlando Zoo

Ten ogród zoologiczny znajduje się w zasadzie 20 km od centurm Orlando. Oprócz standardowych wybiegów dla zwierząt posiada także zoo dla owadów, domek dla gadów, strefę dla dzieci, gdzie można karmić i głaskać zwierzęta. Ogromną atrakcją dla małych zwiedzających jest  plac zabaw Seminole Aerial Adventures. Zoo połączone jest z ogrodem botanicznym i w zasadzie traktować je można jako mini – safari. Wykorzystuje naukę i technologie do ratowania zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem.

3755 W Seminole Blvd, Sanford

12. Ménagerie du Jardin des plantes w Paryżu

Jest to drugi najstarszy ogród zoologiczny na świecie. Pierwsze zwierzęta zamieszkały w dotychczasowym ogrodzie botanicznym w 1793 roku, a rok później ogród został udostępniony dla zwiedzających. Najpierw zasiliły go zwierzęta nie chciane w Wersalu, potem egzemplarze z prywatnej kolekcji księcia Orleanu. W czasie wojen napoleońskich trafiały tu zwierzęta z podbijanych przez cesarza francuzów terenów, ale także zwierzęce prezenty od zamożnych rodzin europejskich. Dziś w zoo oprócz zwierząt podziwiać można również zabytkowe budynki, albo wziąć udział w akcjach „spotkaj się z opiekunem”, w czasie których personel zoo opowiada o zagrożeniach dla bioróżnorodności Ziemi.

RCM7+9Q Paryż

13. Ogród zoologicznyw Bazylei (Szwajcaria)

To zoo również należy do najstarszych na świecie. Ogród przez mieszkańców miasta nazywany „Zolli”  powstał w 1870 roku. Mieszka tutaj ponad 6 tys. zwierząt. Szczególnie ciekawym działem ogrodu jest Etosha – pawilon tematyczny, którego nazwa pochodzi od parku narodowego w Namibii. Przebywają tu mieszkańcy afrykańskiej sawanny. W 2003 r otwarty został  Gamgoas house, co oznacza „miejsce, w którym są lwy”. Ale żyją tutaj również  krokodyle nilowe czy termity. Przez szybę oglądać można podwodne życie krokodyli, a dzięki kamerom –  życie termitów w kopcu.

GHXJ+HX Bazylea

14. Królewskie zoo Artis w Amsterdamie

Ten ogród zoologiczny formalnie nosi nazwę Natura Artis Magistra. Powstał na początku XIX wieku na bagnistych przedmieściach Amsterdamu. W czasie drugiej wojny światowej zoo współpracowało przy ukrywaniu Żydów i członków ruchu oporu. Obecnie to prężnie działające zoo zamieszkuje 700 gatunków zwierząt. Najchętniej zwiedzanymi częściami zoo są akwarium i motylarnia. Ciekawym elementem zoo jest Micropia – muzeum prezentujące mikroorganizmy i ich rolę w życiu człowieka. Na terenie ogrodu funkcjonuje również planetarium.

9W88+CJ Amsterdam

15. Vandalur Zoo (Indie)

Park Zoologiczny Arignar Anna, bo taka jest oficjalna nazwa tego zoo  to najstarszy ogród zoologiczny poza Europą. Przenoszony dwukrotnie mieści się obecnie na terenach zalesionych wokół miasta Vandalur. Nie należy do najnowocześniejszych, brak w nim typowych udogodnień, za to prężnie działa naukowo. Prowadzi programy edukacyjne i programy wsparcia dla zagrożonych i ginących gatunków.

V3HJ+W8 Vandalur