Ciekawostki

15 ciekawostek o największych wężach świata

największy wąż świata

Węże to pozbawione odnóży gady, które na Ziemi żyją od blisko 150 milionów lat. Do dziś odkryto ponad 3 tysiące gatunków węży, które żyją w różnych środowiskach na całej planecie. Szacuje się, że około 15% z nich to węże jadowite. Niektóre gatunki węży osiągają naprawdę ogromne rozmiary. Przedstawiamy 15 ciekawostek na temat największych węży na świecie!

1. Najdłuższym wężem na świecie jest jeden z pytonów – pyton siatkowy. Dorosły osobnik tego gatunku może osiągać długość nawet 11 metrów.

2. Największy wąż na świecie to anakonda zielona, zwana również anakondą olbrzymią. Choć nie osiąga ona długości pytona siatkowego, a dorasta „zaledwie” do długości 7 metrów, może ważyć nawet 250 kilogramów. Samice anakondy zielonej są znacznie większe od samców.

3. Anakonda zielona żyje w środowisku wodno-błotnym. Potrafi zanurzać się pod wodę nawet na 20 minut i pływać z prędkością do 20km/h.

4. Anakonda olbrzymia zamieszkuje wody Amazonki oraz rzeki Orinoko. Gatunek ten występuje m.in. w Brazylii, Peru, Wenezueli, Kolumbii, Ekwadorze i Kolumbii.

5. Anakonda poluje na ssaki, ptaki i gady. Jej ofiarą często padają kapibary i tapiry, jednak wąż potrafi zjeść nawet kajmana i upolować zwinnego jaguara. Duża zdobycz syci te monstrualne węże nawet na kilka tygodni lub miesięcy, podczas których mięso trawione jest w trzewiach zwierzęcia. Rekordowy czas „postu” anakondy po zjedzeniu dużej ofiary w warunkach niewoli trwał 2 lata.

6. Ciekawostką jest, że anakondy zapadają w sen zimowy mimo mieszkania w bardzo gorącym, tropikalnym klimacie. Okres hibernacji przypada na najsuchsze miesiące (grudzień i styczeń), podczas których węże wegetują zakopane pod ziemią.

7. Anakondy należą do rodziny węży dusicielowatych, czyli de facto są jednym z gatunków węży boa.

8. Anakonda zielona jest zwierzęciem zagrożonym, a na zmniejszenie jej populacji wpływa człowiek, który niszczy naturalne środowisko życia tego węża.

9. Człowiek to nie jedyne zagrożenie dla młodych anakond. W ciągu pierwszych miesięcy życia młode węże mogą stać się ofiarą piranii i kajmanów.

10. Znane są obecnie 4 gatunki anakond. Poza anakondą olbrzymią opisano również: anakondę żółtą (żyjącą w Paragwaju i Argentynie), anakondę ciemną (występującą na obszarze Brazylii) i anakondę boliwijską (spotkaną w Boliwii i opisaną po raz pierwszy dopiero w 2005 roku).

11. Anakonda zielona, podobnie jak inne węże boa dusiciele, są zwierzętami żyworodnymi.

12. Nowonarodzona anakonda ma długość zaledwie 75 centymetrów i waży niespełna 250 gramów.

13. Niektórzy kryptozoolodzy twierdzą, że istnieje odmiana anakondy (sucuriju gigante), która jest nawet kilkukrotnie większa od anakondy zielonej. Według niepotwierdzonych podań widywane były anakondy, które mierzyły nawet ponad 20 metrów.

14. Największym odkrytym wężem w historii naszej planety był Titanoboa. Ogromny gad zamieszkiwał tereny dzisiejszej Ameryki Południowej około 60 milionów lat temu. Titanoboa mógł osiągać długość nawet 15 metrów, metrowy obwód i masę ciała ponad 1100 kilogramów.

15. Dzięki odkryciu szczątek pradawnego węża Titanoboa, naukowcy mogli wysnuć hipotezę, że w czasie życia tego gatunku w okolicach dzisiejszej Kolumbii średnia temperatura mogła wynosić nawet 34 stopnie Celsjusza. Teoria ta ma związek z faktem, że w cieplejszych warunkach mogą rozwijać się znacznie większe organizmy. Dla porównania obecnie średnia roczna temperatura w Kolumbii to około 28 stopni.