Ciekawostki

10 Największych Skorupiaków na Świecie

Skorupiaki zaliczają się do podtypu stawonogów. Do tej pory udało się opisać i skatalogować mniej więcej 60 tysięcy gatunków, aczkolwiek naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze wiele może ich w tej materii zaskoczyć.

Jakie skorupiaki zaliczają się do największych?

1. Japoński krab

Japoński krab pacyficzny z całą pewnością zalicza się do największych w swoim gatunku. Do odkrycia doszło jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Rozpiętość jego nóg może wynosić nawet do trzech metrów, a waga do 20 kilogramów.

2. Homar amerykański

Homar amerykański występuje przede wszystkim u wybrzeży Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Dorosły osobnik może ważyć nawet do 4kg, a długość ciała może wynosić nawet do 60cm.

3. Homar amerykański

Homar amerykański należy do najpiękniejszych ze względu na piękne niebieskie ubarwienie. Ich waga na ogół nie przekracza jednego kilograma, aczkolwiek osiągają dosyć sporą wielkość. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet do 50cm.

4. Homarzec

Homarzec występuje przede wszystkim w okolicach Morza Śródziemnego i w niektórych częściach Atlantyku. Maksymalna długość ciała na ogół nie przekracza 20 cm.

5. Krab palmowy

Krab palmowy to wyjątkowe stworzenie. Bardzo silne szczypce umożliwiają mu rozłupywanie orzechów kokosa. Co więcej, zwrócono uwagę na tendencję do zakradania się do domostw i podkradanie cennych przedmiotów. Długość ciała może wynieść nawet do 40cm.

6. Krewetka tygrysia

Krewetka tygrysia zamieszkuje przede wszystkim wody Oceanu Indyjskiego. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet do 33 cm długości.

7. Krewetki słodkowodne

Olbrzymie krewetki słodkowodne to w Tajlandii prawdziwy rarytas i dla mieszkańców marzenie, które należy przynajmniej raz w życiu zrealizować. Jedna krewetka może ważyć nawet przeszło 300g.

8. Macrocheira kaempferi

Macrocheira kaempferi, czyli krab pająk pojawia się przede wszystkim na terenach Morza Japońskiego. Długość jego ciała może przekraczać 40 cm, a waga 20 kg.

9. Tasmański Krab Królewski

Tasmański Krab Królewski to kolejny skorupiak, którego można zaliczyć do jednych z największych na całym świecie. Długość ich ciała może wynosić do kilkudziesięciu centymetrów.

10. Langusta

Langusta zamieszkuje przede wszystkim wody Morze Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Rozpiętość całego ciała może przekraczać 40cm.