Ciekawostki

10 Największych Rzek na Świecie

W starożytnych cywilizacjach to właśnie rzeki gwarantowały urodzaj i dostęp do życiodajnej wody. To ich brzegi i ujścia stanowiły doskonałą lokalizację dla pierwszych osad, stając się bazą do rozwoju nowych cywilizacji. Niektóre z nich stanowiły ważna szlaki komunikacyjne, a nawet jedyną drogę, która umożliwiała pokonywanie długich dystansów.

Które z nich zaliczają się na do najdłuższych?

1. Nil

Nil to z całą pewnością jedna z najdłuższych rzek świata. Źródło rzeki znajduje się w Sudanie, rzeka przepływa przez niemal cały Egipt i uchodzi do Morza Śródziemnego. Liczy sobie według źródeł od 6650 do 6695 kilometrów długości.

2. Amazonka

Amazonka znajduje się w Ameryce Południowej. Przepływa przez Peru, Kolumbię oraz Brazylię. Choć przez wiele lat to Nil był uważany za najdłuższą rzekę na naszej planecie, to pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że to Amazonka powinna znaleźć się na podium. Satelitarne ujęcia dowodzą, że może liczyć sobie nawet 7000 kilometrów długości.

3. Jangcy

Jangcy jest najdłuższą rzeką na terenie Azji. W światowym rankingu zajmuje trzecie miejsce. Znajduje się w całości na terenie Chin i liczy sobie 6300 kilometrów długości.

4. Missouri

Missouri to rzeka będąca dopływem rzeki Missisipi. Razem tworzą najdłuższą rzeką w Ameryce Północnej liczącą sobie 6275 kilometrów.

5. Huang He

Huang He, czyli Żółta rzeka znajduje się w Chinach. Jej całkowitą długość szacuje się na 5464 kilometrów. Wpływa do Zatoki Pohaj.

6. Kongo

Kongo to rzeka znajdująca się na terenie Afryki Równikowej. Przepływa przez trzy państwa – Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga oraz Angolę. Jej długość wynosi 4700 kilometrów.

7. Irtysz

Irtysz jest dopływem Obu. Rzeki sumarycznie liczą sobie 5410 kilometrów. Ob znajduje się na terenie Rosji, Irtysz przepływa przez Rosję, Kazachstan i Chiny.

8. Mekong

Mekong to jedna z najdłuższych rzek Azji i dziewiąta rzeka na świecie pod względem długości. Liczy sobie 4500 kilometrów długości i przepływa przez sześć państw.

9. Amur

Amur to rzeka przepływająca przez Mongolię, Chiny oraz Rosję. Rzeka liczy sobie 4440 kilometrów długości.

10. Lena

Lena jest z kolei rzeką znajdującą się na terenie Rosji. Jej długość wynosi 4400 kilometrów. Jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych na Syberii.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *