Ciekawostki

10 Największych Płazów na Świecie

Płazy należą do grupy zmiennocieplnych kręgowców. Szacuje się, że do dzisiaj udało się odkryć i opisać przeszło siedem tysięcy gatunków. Ich charakterystyczną cechą jest posiadanie czterech kończyn oraz ciała pokrytego śluzem. Choć są niepozorne, to jednak bywają dosyć niebezpieczne.

Przykładem może być maleńki drzewołaz niebieski zwana jako toksyczna żabka.

Które płazy zaliczają się do największych?

1. Salamandra Olbrzymia Chińska

Salamandra Olbrzymia Chińska po raz pierwszy została opisana w drugiej połowie XIX wieku. To płaz ogoniasty, którego całkowita długość może wynosić nawet do 100cm. Waga z kolei może wynieść do kilkunastu kilogramów.

2. Salamandra Olbrzymia Japońska

Salamandra Olbrzymia Japońska występuje przede wszystkim na terenach Japonii, zwłaszcza w Honsiu i Sikoku. Prowadzi tryb nocny, w ciągu dnia odpoczywa. Przeciętna długość dorosłego osobnika wynosi ponad metr.

3. Goliata Płochliwego

Goliata Płochliwego można spotkać przede wszystkim w północno-wschodnim Kamerunie. Długość ciała dorosłego osobnika może wynosić nawet do 30cm. Nieco mniejsze są samice.

4. Żaba Rycząca

Żaba Rycząca zamieszkuje przede wszystkim tereny Stanów Zjednoczonych. Bywa hodowana i stała się elementem świata kulinarnego. Przeciętny samiec osiąga nawet 20cm długości i może ważyć nawet pół kilograma.

5. Kurczak Górski

Kurczak Górski lub Żaba Olbrzymia to gatunek płaza zamieszkującego przede wszystkim rejony dwóch konkretnych wysp karaibskich – Montserrat i Dominiki. Długość dorosłego osobnika może wynosić nawet przeszło 20 cm. To gatunek, który od kilku lat jest zagrożony całkowitym wyginięciem.

6. Rogatka Itania

Rogatka Itania to dosyć charakterystyczna żaba zamieszkująca okolice Nizin Amazonki. Jedną z głównych cech są różki nad oczami oraz bardzo szeroki otwór gębowy. Dorosły osobnik osiąga długość ciała do 12 cm.

7. Buczek południowoafrykański

Buczek południowoafrykański zamieszkuje właściwie całą Afrykę Południową, więc nazwa w tej sytuacji nie jest dziełem przypadku. Ich długość może przekroczyć 20cm, a waga 2 kilogramy.

8. Ropucha Aga

Ropucha Aga najczęściej jest spotykana w Ameryce Środkowej i Południowej. Widziano okazy, których długość wynosiła aż 15cm. To jedna z największych ropuch na świecie.

9. Ropucha Szara

Ropucha Szara to gatunek, z którym można spotkać się również w Polsce. Dorosły osobnik może liczyć sobie nawet do 15cm długości całkowitej ciała.

10. Caaecilia Thomas

Caaecilia Thomas to największy, a właściwie najdłuższy płaz beznogi. Jej długość może przekraczać nawet 150cm.