12 Największych Parków Narodowych w Polsce
Na terenie Polski znajdują się aż 23 parki narodowe. W każdym z nich podziwiać można wiele wyjątkowych gatunków flory oraz fauny. Warto zapoznać się z listą 12 największych parków, w których można spędzić wyjątkowy urlop o każdej porze roku.
1. Biebrzański Park Narodowy
Znajdujący się w województwie podlaskim, założony w 1993 roku Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce. Jego powierzchnia sięga aż 592,23 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, tereny współczesnego parku były chronione jeszcze w czasach międzywojennych. Biebrzański Park Narodowy wyróżnia się licznymi terenami bagiennymi, wodnymi oraz torfowiskami. Wspomnieć należy także o niezwykle cennej grupie zbiorowisk mechowiskowych. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego można spotkać między innymi takich przedstawicieli fauny jak łosie czy sowy błotne. Odwiedzający park mogą na własne oczy przyjrzeć się uroczyskom, a także przespacerować się po ścieżkach dydaktycznych.
2. Kampinoski Park Narodowy
Powierzchnia Kampinoskiego Parku Narodowego liczy sobie 385,4 kilometrów kwadratowych. Co ważne, został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Tereny Puszczy Kampinoskiej położone są w pradolinie Wisły, w części Kotliny Warszawskiej. Kampinos bywa nierzadko określany mianem zielonych płuc stolicy. Na terenie parku napotkać można między innymi rysie, bobry czy łosie. Na uwagę zasługują także ciekawe gatunki flory, wśród których wymienić można sasankę łąkową czy goździk piaskowy. Przez teren Kampinoskiego Parku Narodowego przebiega wiele szlaków rowerowych oraz ścieżek dydaktycznych.
3. Bieszczadzki Park Narodowy
Trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce. Posiada powierzchnię 292,02 kilometrów kwadratowych. Zajmuje wschodnią część województwa podkarpackiego. Spacerując po parku można spotkać się oko w oko z wieloma zwierzętami. Mowa tu między innymi o niedźwiedziach, wilkach, żubrach czy rysiach. Przez terytorium parku biegnie wiele ścieżek przyrodniczych. Na uwagę zasługują także wyjątkowe krajobrazy. Niektórzy twierdzą, że Bieszczadzki Park Narodowy trzeba zobaczyć o każdej porze roku.
4. Słowiński Park Narodowy
Jego terytorium osiąga powierzchnię około 325 kilometrów kwadratowych. Na terenie parku znajdują się jeziora, torfowiska i łąki. Symbolem parku jest mewa srebrzysta. Największym bogactwem Słowińskiego Parku Narodowego jest przyroda nieożywiona. Mowa tu przede wszystkim o morenach, wydmach wędrujących oraz o mierzejach. Wśród ciekawych gatunków flory wymienić można hankinię piaskową, a także mikołajka nadmorskiego.
5. Tatrzański Park Narodowy
Powierzchnia Tatrzańskiego Parku Narodowego liczy sobie 211,64. Charakterystyczna jest dla niego piętrowa roślinność. Regiel dolny porastają lasy bukowo-świerkowe. Regiel górny to przede wszystkim bór świerkowy. Następne piętro porasta kosodrzewina. Na halach można podziwiać głównie roślinność alpejską, a turnie są w nią wyjątkowo ubogie. Jeśli będzie się miało szczęście, będzie można zobaczyć jaskra lodnikowego.
6. Magurski Park Narodowy
Park ten ochrania przede wszystkim unikatowe terytorium Karpat. Na jego terenie można podziwiać między innymi języcznik zwyczajny, różę francuską, a także lilię złotogłów i paprotnik Brauna. Jeżeli chodzi zaś o faunę, na uwagę zasługują krogulec czy puszczyk uralski.
7. Wigierski Park Narodowy
Jego powierzchnia liczy sobie około 112 kilometrów kwadratowych. Powstał w roku 1989. Znajduje się na terenie województwa podlaskiego. Główną rzeką przepływającą przez teren parku jest Czarna Hańcza. Prowadzi przed nią słynny szlak kajakowy. Co ciekawe, w Wigierskim Parku Narodowym znajdują się aż 22 gatunki storczyków. W parku tym szczególnie chronione są ryby oraz bobry.
8. Drawieński Park Narodowy
Powierzchnia Drawieńskiego Parku Narodowego sięga mniej więcej 115 kilometrów kwadratowych. Na terenie parku spotkać można między innymi troć błotną, jak również pstrąga czy bielika. Miejsce to zamieszkiwane jest także przez jenota azjatyckiego. Przez Drawieński Park Narodowy przebiega najsłynniejsza ścieżka geologiczna. Jej długość wynosi niespełna 4 kilometry, a na jej przejście trzeba poświęcić aż 2 godziny.
9. Woliński Park Narodowy
Jego powierzchnia wynosi około 109 kilometrów kwadratowych. Woliński Park Narodowy znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Na jego terenie rośnie aż 1300 gatunków roślin naczyniowych, wśród których na uwagę zasługuje rukwiel nadmorska. Wspomnieć warto także o solance kolczystej. W Wolińskim Parku Narodowym znajduje się Zagroda Pokazowa Żubrów.
10. Białowieski Park Narodowy
Powierzchnia parku wynosi 102 kilometry kwadratowe. Na terenie parku mieszka największa na świecie populacja żubra. Siedziba dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się w Białowieży. Symbolem parku są oczywiście wspomniane żubry. Białowieski Park Narodowy wyróżnia się dużą ilością martwego drewna, które stanowi siedlisko organizmów saproksylicznych.
11. Poleski Park Narodowy
Powierzchnia parku zajmuje około 100 kilometrów kwadratowych. Poleski Park Narodowy znajduje się w województwie lubelskim i założony został w 1990 roku. Jego tereny tworzą między innymi bagna, torfowiska, a także jeziora kresowe. Co ciekawe, Poleski Park Narodowy stanowi część Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”. Tereny parku zamieszkuje aż 15 gatunków wpisanych do polskiej czerwonej księgi gatunków zagrożonych.
12. Roztoczański Park Narodowy
Park ten znajduje się w południowo-wschodniej części Polski. Utworzony został w roku 1974. Za jego symbol uchodzi konik polski. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na terenie parku znajduje się hodowla koników polskich. Roztoczański Park Narodowy to miejsce, w którym można zobaczyć między innymi wilki, żbiki czy tarpany. Jeśli chodzi o roślinność, wymienić można cis, świerk czy miodunkę miękkowłosą. Co ważne, jest to najbardziej zalesiony park. Lasy stanowią bowiem aż 95 procent jego powierzchni. Wypad do Roztoczańskiego Parku Narodowego jest więc idealnym pomysłem dla osób, które lubią wypoczywać w otoczeniu relaksującej zieleni.