Podróże

10 Największych Mórz na Świecie

plaża

Morza są naturalnymi zbiornikami wodnymi, które są w pewien sposób oddzielone od oceanów. Choć są ich częścią, to jednak bywają odgrodzone fragmentem kontynentu, a zatem klasyfikuje się je jako odrębne zbiorniki. Na świecie jest aż 71 mórz.  Które z nich zaliczane są do największych?

1. Morze Karaibskie

Morze Karaibskie to największe morze na świecie. Zalicza się je do mórz przybrzeżnych. Morze Karaibskie usytuowane jest na wschód od Ameryki Centralnej. Powierzchnia morza wynosi 2 754 000 kilometrów kwadratowych, a najgłębszy punkt przekracza siedem kilometrów.

2. Morze Śródziemne

Morze Śródziemne zaliczane jest do mórz międzykontynentalnych. W rzeczywistości znajduje się pomiędzy trzema kontynentami – Europą, Azją oraz Afryką. Jego powierzchnia przekracza nieco 2,5 mln kilometrów kwadratowych.

3. Morze Beringa

Morze Beringa stanowi część Oceanu Spokojnego. Znajduje się w jego północnej części, a jego powierzchnia przekracza nieco 2 mln kilometrów kwadratowych. Graniczy z Syberią i Alaską.

4. Zatoka Bengalska

Zatoka Bengalska jest częścią Oceanu Indyjskiego znajdującą się pomiędzy Cejlonem i Półwyspem Indyjskim. Powierzchnia tego zbiornika wynosi 2,2 mln kilometrów kwadratowych.

5. Morze Koralowe

Morze Koralowe znajduje się na Oceanie Spokojnym tuż przy Australii. Powierzchnia tego zbiornika wynosi 4,8 mln kilometrów kwadratowych. To właśnie w tych okolicach odbyła się wielka bitwa powietrzno-morska w 1942 roku. Walczyły floty Stanów Zjednoczonych i Australii z przeciwnikiem w postaci Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej.

6. Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie zaliczane jest do mórz przybrzeżnych. Jego całkowita powierzchnia wynosi ok. 3,5 mln kilometrów kwadratowych.

7. Morze Arabskie

Morze Arabskie zaliczane jest do mórz otwartych. Znajduje się na Oceanie Spokojnym, w jego północnej części i między dwoma półwyspami – Indyjskim i Arabskim. Całkowita powierzchnia tego zbiornika wynosi ponad 3,8 mln kilometrów kwadratowych.

8. Morze Norweskie

Morze Norweskie jest morzem przybrzeżnym i częścią Oceanu Atlantyckiego. Sąsiaduje z trzema morzami, a jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 1,3 mln kilometrów kwadratowych.

9. Morze Ochockie

Morze Ochockie znajduje się pomiędzy Wyspami Kurylskimi, Hokkaido i półwyspem Kamczatka. Średnia głębokość przekracza 800 metrów. Natomiast powierzchnia zbiornika wynosi przeszło 1,5 mln kilometrów kwadratowych.

10. Morze Tasmana

Morze Tasmana zaliczane jest do mórz przybrzeżnych. Znajduje się pomiędzy Australią i Nową Zelandią. Całkowita powierzchnia wynosi 2,3 mln kilometrów kwadratowych.