Polska

20 Największych Miast w Polsce Pod Względem Powierzchni

Gdańsk
Gdańsk z lotu ptaka

Polska to kraj o bogatej i przejmującej historii. Jednakże słynie także z niezliczonej ilości zabytków oraz dużego zróżnicowania terenu. W związku z przeprowadzonym w lipcu tego roku przez Główny Urząd Statystyczny badaniem, okazuje się, że w rankingu największych miast w Polsce, powstało wiele zmian. Jak zatem aktualnie nazywa się 20 największych pod względem powierzchni miejscowości?

1. Gdańsk

Największym zaskoczeniem jest uplasowanie Gdańska na pierwszym miejscu. Jak się bowiem okazało, jego powierzchnia w 2023 roku wyniosła aż 683 kilometry kwadratowe, a wynik ten pozwolił miastu prześcignąć Warszawę. Z czego jest znany Gdańsk? To ogromne miasto znajduje się tuż nad Morzem Bałtyckim, co znacząco wpływa na jego popularność wśród turystów. Jednym z najważniejszych miejsc jest ulica Długa, która niegdyś stanowiła trakt kupiecki oraz Muzeum II Wojny Światowej. Na uwagę zasługuje także wspaniała Bazylika Mariacka.

2. Warszawa

Stolica Polski jest obecnie drugim największym miastem w kraju. Jej powierzchnia to 517 kilometrów kwadratowych. To słynne miasto chlubi się takimi historycznymi budynkami, jak Pałac Nauki i Kultury czy Zamek Królewski. W końcu to w Warszawie ówcześni władcy podejmowali większość kluczowych decyzji i tutaj także obradowali. To po warszawskich Łazienkach Królewskich przechadzał się Stanisław Wokulski i tutaj także nakręcono wiele scen do serialu ”Lalka”. Będąc w stolicy nie można pominąć w swych planach zwiedzania, takiego punktu, jak Stare Miasto.

3. Gdynia

To już drugie miasto położone w województwie pomorskim. Powierzchnia wynosząca 391 kilometrów kwadratowych, czyni je trzecią pod względem wielkości miejscowością. Gdynia, niegdyś poetycko zwana ”bożą zatoczką”, słynie przede wszystkim z mnogości wyjątkowych muzeów, związanych przede wszystkim z tematyką wodną, ale również wojenną. Innym niezmiernie ciekawym miejscem jest Centrum Nauki – idealne dla całych rodzin.

4. Kraków

Kraków – miasto o bogatej tradycji, kojarzone przede wszystkim z postacią Smoka Wawelskiego oraz przepięknym zamkiem. Jednakże warto wiedzieć, że szczyci się także ogromną powierzchnią, która wynosi 327 km². Będąc w Krakowie koniecznie warto przejść się Starym Miastem i szczególną uwagę poświęcić słynnym Sukiennicom oraz Barbakanowi, czyli zabytkowemu budynkowi, który posiada aż siedem wież.

5. Szczecin

Leżący w województwie zachodniopomorskim Szczecin, to miasto o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych. Znajduje się tutaj wiele ciekawych muzeów, w których można poznać historię regionu nieco bliżej, czy też znana Wyspa Grodzka, która niezmiennie fascynuje turystów. Tym bardziej, iż położona jest w małej odległości od Wałów Chrobrego, stanowiących doskonały taras widokowy i znajdujących się w samym sercu Szczecina. Ów punkt, z którego można podziwiać widok na miasto, ciągnie się przez 500 metrów. W mieście można także obejrzeć imponujący Zamek Książąt Pomorskich, który pochodzi z epoki renesansu.

6. Łódź

Łódź to duże miasto, w którym duże znaczenie ma przemysł. Znajdują się tutaj kluczowe dla kraju przedsiębiorstwa włókiennicze czy tekstylne. Powierzchnia Łodzi wynosi 293,2 km². Przechadzając się uliczkami miasta, można podziwiać fabryczne budynki czy też zachowane pałacyki, niegdyś należące do właścicieli zakładów przemysłowych.

7. Wrocław

Wrocław to największe miasto województwa dolnośląskiego, słynącego z perełek architektury oraz ujmujących krajobrazów. Jego powierzchnia liczy sobie 292 kilometry kwadratowe. Będąc we Wrocławiu, warto udać się do ogrodu zoologicznego, w którym znajduje się także nietuzinkowe oceanarium – Afrykarium, będące miejscem zamieszkania takich zwierząt, jak pingwiny przylądkowe, meduzy czy szkrzydlice. Innym interesującym miejscem jest Muzeum Pana Tadeusza, pełne ciekawostek na temat najsłynniejszej polskiej epopei.

8. Zielona Góra

Powierzchnia Zielonej Góry to 278 kilometrów kwadratowych. To pierwsze w rankingu miasto, które znajduje się w województwie lubuskim. Co ciekawe, miejscowość jest bardzo znana z tego, że znajduje się w niej aż 40 rond. Jednakże warto też wiedzieć, że Zielona Góra słynie w głównej mierze z mnogości winnych upraw, a co za tym idzie, z produkcji aromatycznych trunków.

9. Poznań

W Poznaniu urodzili się tacy polscy artyści, jak: Zbigniew Bednarowicz, Tomasz Akusz, Anna Jantar czy Arkady Fiedler. Miasto posiada piękny rynek z renesansowym ratuszem. Powierzchnia historycznej stolicy Wielkopolski wynosi 261,19 km². Atrakcje, które czekają na turystów to chociażby Nowe Zoo, Zamek Cesarski czy słynne Poznańskie Koziołki. Są to nietuzinkowe figurki, które poruszają się dzięki mechanizmowi napędowemu. Znajdują się na Ratuszu i codziennie dokładnie o godzinie dwunastej w południe, wykonują charakterystyczny ruch

10. Świnoujście

Świnoujście to uzdrowisko o powierzchni 202 kilometrów kwadratowych. Wczasowicze powinni udać się na spacer piaszczystą plażą, ciągnącą się przez około dziesięć kilometrów. Wystarczy przejść kawałek, aby trafić do wyznaczonych, płytkich kąpielisk, które w sezonie cieszą się uznaniem turystów. Jednakże miasto wyróżnia się na tle innych przede wszystkim tym, iż jest umiejscowione na trzech wyspach, co w Polsce jest niespotykane. Wyspy te to Wolin, Karsibór oraz Uznam.

11. Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to miasto, które kojarzy się przede wszystkim z hutami. Znajduję się w województwie śląskim i słynie również z urokliwych parków oraz muzeum związanego z historią miejscowości. Osoby, które pragną bliżej poznać losy miasta, powinny udać się Fabryki Pełnej Życia, która jest obiektem historycznym. Powstały tutaj także dwie drużyny: koszykarska oraz siatkowa kobiet.

12. Bydgoszcz

Opera Nova, Kanał Bydgoski, Wyspa Młyńska czy Leśny Park Kultury i Wypoczynku – oto miejsca, które kojarzą się z Bydgoszczą. Miasto to osiągnęło powierzchnię równą 176 kilometrom kwadratowym i jest największe w województwie kujawsko – pomorskim. Jednakże Bydgoszcz to też miejsce, w którym można obejrzeć wiele zabytków.

13. Katowice

Katowice to miejsce, w którym odbywa się wiele imprez kulturowych. Jako że na terenie miasta znajduje się Hala Widowiskowo-Sportowa o charakterystycznym kształcie: Spodek, w której organizowane jest wiele koncertów polskich i zagranicznych artystów. Znajduje się tutaj również Muzeum Śląskie, w którym odwiedzający mogą obejrzeć dzieła artystów pokroju Malczewskiego, Wyspiańskiego oraz Matejki. Miasto należy do województwa śląskiego, której jest najważniejszym ośrodkiem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, nastawionego na przemysł wydobywczy i ma powierzchnię 167,7 kilometrów kwadratowych.

14. Częstochowa

Częstochowa jest siedzibą powiatu częstochowskiego, liczącą 160 kilometrów kwadratowych i leży w województwie śląskim. To tutaj znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej położone na Jasnej Górze, które codziennie odwiedzają setki wiernych z całej Polski i świata. Oprócz tego wyjątkowego miejsca turyści mogą dowiedzieć się nieco na temat produkcji zapałek w tematycznym muzeum lub poznać specyfikę górnictwa, które prężnie rozwija się w tym rejonie, w innej instytucji muzealnej.

15. Opole

To miasto położone w województwie opolskim liczy 149 kilometrów kwadratowych powierzchni. W Opolu odbywa się ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej, który rozgrywa się w Amfiteatrze Tysiąclecia. W tym roku festiwal odbył się w czerwcu. Warty obejrzenia jest także miejski rynek ze szczególnym uwzględnieniem Ratusza. Ponoć był wzorowany przez architektów na znajdującym się we Florencji Palazzo Vecchio.

16. Lublin

Powierzchnia Lublina wynosi 147,4 kilometry kwadratowe. Jest zatem tylko niewiele mniejszy od Opola. Co warto zobaczyć w Lublinie? W mieście tym znajduje się najlepiej zachowane w Polsce Stare Miasto, którego w aż 70 procent budynków pozostaje w stanie oryginalnym. Zobaczymy tam chociażby Trybunał Koronny, czyli piękny budynek najwyższego sądu apelacyjnego I Rzeczypospolitej czy Archikatedrę Lubelską z wyjątkową zakrystią akustyczną.

17. Rzeszów

Rzeszów to miasto, które kojarzy się przemysłem informatycznym czy budowlanym, ale także ze sportem oraz sztuką. Warto nadmienić, że w tym liczącym sobie 129 kilometrów kwadratowych mieście, urodziło się wiele znaczących artystów. To tutaj na świat przyszedł Stan Borys czy Anja Rubik oraz Tomasz Stańko. W Rzeszowie znajduje się majestatyczny Pałac Lubomirskich wzniesiony w stylu klasycystycznym oraz kilka obiektów sakralnych. Możemy tutaj podziwiać chociażby Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

18. Bielsko-Biała

124,5 kilometrów kwadratowych to powierzchnia miasta znajdującego się w województwie śląskim. Rodziny z dziećmi koniecznie powinny udać się na ulicę Mostową, gdyż tam znajduje się pewien bardzo ważny pomnik przedstawiający Bolka i Lolka. Dla osób preferujących aktywny wypoczynek idealnym miejscem może okazać się Park Rozrywki – W Deche EkoPark. W Bielsko-Białej mieści się również Teatr Polski oraz Studio Filmów Rysunkowych, w których stworzono wiele uwielbianych przez dzieci postaci.

19. Radom

Powierzchnia Radomia położonego w województwie mazowieckim, wynosi 111,8 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, to właśnie Radom jest drugim największym w Polsce ośrodkiem akademickim. Bowiem największa jest Warszawa. Mimo swego położenia, okazuje się, że ze względu na bogactwo kulturowe i tradycje, miastu jest bliżej do Małopolski. Jako ciekawostkę, warto wiedzieć, że Radom jest większy aniżeli stolica Francji. Jak się okazuje, Paryż liczy jedynie 105,4 km².

20. Kielce

Ostatnie na liście 20 największych miast w Polsce pod względem powierzchni Kielce, to przepiękna stolica województwa świętokrzyskiego. Jeżeli chodzi o powierzchnię miasta, ma ona 110 kilometrów kwadratowych, niewiele ustępując Radomiu. Swoistym symbolem Kielc jest znajdujący się tutaj Pałac Biskupów Krakowskich. Jak się okazuje, ta barokowa budowla była kiedyś rezydencją zwierzchników Kościoła. Obecnie mieści się w tym miejscu oddział Muzeum Narodowego. Możemy zatem zwiedzić te nietuzinkowe wnętrza pałacu i przy okazji obejrzeć ekspozycje związane z numizmatyką oraz udać się do sanktuarium.