Podróże

10 Największych Lotnisk w Polsce

Podróże drogą lotniczą mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że porty lotnicze są stale rozwijane i modernizowane, by odpowiedzieć na wszystkie potrzeby podróżujących. Największą zaletą jest oczywiście oszczędność czasu, możliwość skorzystania z oferty tanich linii lotniczych, dostępne bilety oraz błyskawiczne przemieszczanie się pomiędzy miastami, a nawet odległymi krajami. Tanie linie oferują regularne loty krajowe i międzynarodowe z popularnych lotnisk. Poniżej znajduje się zestawienie prezentujące dziesięć największych lotnisk w Polsce.

 1. Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w kraju, a jego powierzchnia wynosi aż 830ha. Na terenie obiektu znajduje się pasaż handlowy oraz kawiarnie i restauracje. Nieopodal dostępny jest także hotel. Port lotniczy usytuowany w stolicy obsługuje rocznie 5,5 miliona pasażerów. Port lotniczy przystosowany jest do przyjmowania największych samolotów na świecie. Adres: ul. Żwirki i Wigury 1, Warszawa.

 2. Port Lotniczy Kraków-Balice

Drugim pod względem wielkości jest Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II o powierzchni 310 ha. Na terenie portu lotniczego zlokalizowana jest 8. Baza Lotnictwa Wojskowego. Lotnisko obsługuje rocznie aż kilka milionów pasażerów. Co ciekawe, obiekt organizuje również zajęcia w Centrum Edukacji Lotniczej dla zorganizowanych grup po uprzedniej rezerwacji. Zajęcia obejmują pokazy, zapoznanie z pracą lotniska, teatrzyki, a także specjalistyczne kursy i szkolenia prowadzone przez doświadczonych pracowników portu lotniczego. Dostępne tam ściany edukacyjne w przystępny sposób tłumaczą najważniejsze procedury oraz zawody wykonywane na terenie lotniska. Adres: ul. Kapitana Mieczysława Medweckiego 1, Balice.

 3. Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy

Na trzecim miejscu pod względem wielkości znajduje się Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy, którego powierzchnia wynosi 400 000 metrów kwadratowych. Otwarcie portu lotniczego nastąpiło 2 maja 1974 roku. Lotnisko jest nowoczesne i przestronne, a do dyspozycji podróżujących jest również strefa parkingowa oraz strefa VIP, zapewniająca wysoki komfort i prywatność. Na terenie portu lotniczego zlokalizowany jest również przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, co jest bardzo dogodnym rozwiązaniem dla wielu podróżujących. Adres: ul. Juliusza Słowackiego 200, Gdańsk.

 4. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach

Kolejnym pod względem wielkości jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, który dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, o długości 3200 metrów długości i 45 metrów szerokości. Adres: ul. Wolności 90, Katowice.

 5. Port Lotniczy Warszawa-Modlin

Port Lotniczy Warszawa-Modlin, zlokalizowany kilkadziesiąt kilometrów od śródmieścia Warszawy. Dwukondygnacyjny terminal pasażerski, utrzymany w prostym i nowoczesnym wzornictwie. Jego powierzchnia wynosi 13 380 metrów kwadratowych. Adres: ul. Generała Wiktora Thomme, 1a, Nowy Dwór Mazowiecki.

 6. Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika

Kolejnym śród dziesięciu największych lotnisk w Polsce jest Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika zlokalizowany 10 kilometrów na zachód od centrum miasta w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Pod względem ilości obsłużonych pasażerów znajduje się ono na 6. miejscu w Polsce. Lotnisko zbudowane zostało w 1938 roku, a co za tym idzie, jest jednym z najstarszych portów lotniczych na terenie kraju. Adres: ul. Graniczna 190, Wrocław.

 7. Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego

Kolejnym znajdującym się na liście największych lotnisk w Polsce jest Port Lotniczy Poznań-Ławica im Henryka Wieniawskiego, który dodatkowo jest jednym z najstarszych lotnisk w Polsce. Wybudowane zostało ono w 1945 roku. Nieopodal znajduje się lotnisko wojskowe 31. Bazy Lotniczej Poznań-Krzesiny. Adres: ul. Bukowska 285, Poznań.

 8. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

Nowoczesny obiekt liczący ponad 650 hektarów, z drugą co do wielkości drogą startową. Port Lotniczy znajduje się zaledwie 14 kilometrów od centrum Rzeszowa. W 2017 roku z lotniska skorzystało 694 tysiące pasażerów, dzięki czemu uplasowało się ono na 7. miejscu w Polsce względem ilości obsłużonych pasażerów. Adres: ul. Jasionka 942, Rzeszów.

 9. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ ”Solidarność”

Otwarcie obiektu nastąpiło w 1967, jednak jest on nieustannie modernizowany. Na lotnisku jednocześnie obsługiwanych może być sześć samolotów. Na terenie obiektu znajdują się dwie sale przylotowe, które oddzielają ruch Schengen od strefy non-Schengen. W ciągu godziny odprawionych może zostać aż 500 osób. Adres: ul. Glewice 1a, Goleniów.

 10. Port Lotniczy Lublin

Lotnisko otwarte w 2012 roku. W 2019 roku przeszło ono rozbudowę, a w dodatkowym segmencie zlokalizowany jest obszar, w którym na lot oczekują pasażerowie strefy Schengen. Nowoczesny obiekt, z wieloma udogodnieniami jak pasaże handlowe i obiekty gastronomiczne. Adres: ul. Króla Jana III Sobieskiego 1, Świdnik.