Europa

10 Najpiękniejszych Wysp Europy

azory
Zzory

Wyspy od lat atakują wyobraźnię pisarzy, twórców filmowych i turystów, obiecując zupełną izolację w rajskich warunkach, odmienną roślinność i faunę, a często także niespotykany nigdzie indziej koloryt lokalny. Oto dziesięć najpiękniejszych wysp europejskich.

1. Azory

Azory to aż dziewięć wysp wulkanicznych znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. Są uznawane za najpiękniejsze wyspy należąca do Europy za sprawą wielu zatok, bujnej roślinności, skalistych urwisk i imponujących widoków.

2. Formentera

Formentera znajduje się niedaleko Ibizy. Można tutaj odpoczywać na szerokich i piaszczystych plażach, które okalają gęste lasy sosnowe. Z kolei krystalicznie czysta woda spotyka się tutaj z jasny piaskiem, który pod wpływem wiatru formuje kształtne wydmy.

3. Lofoty

Lofoty to malowniczy archipelag znajdujący się w pobliżu północnego krańca Norwegii. Baśniowe wyspy zapewniają piękne widoki o każdej porze roku. Latem można tutaj cieszyć się słońcem w nocy, a zimą na niebie często pojawia się zorza polarna.

4. Gozo

Gozo to wyspa maltańska znajdująca się w archipelagu o tej samej nazwie. W przeciwieństwie do Malty turyści nie uświadczą tutaj zgiełku i hałasu typowego dla bardzo turystycznych miejscowości. Można za to podziwiać piękną naturę i zwiedzać w zupełnej ciszy.

5. Porquerolles

Porquerolles to wypsa położona na Morzu Śródziemnym w pobliżu wybrzeża francuskiego. Jej zdecydowana większość ma status parku narodowego i jest pod ochroną. Dzieje się tak, ponieważ znajduje się tutaj mnóstwo endemicznych i rzadkich roślin.

6. Colonsay

Colonsay jest częścią Hebrydów Wewnętrznych, a więc należy do Szkocji. Połączenie wysokich klifów, dziewiczych plaż, rzadkich gatunków zwierząt i roślin skutkuje unikalną urodą i atmosferą.

7. Wyspy Cies

Wyspy Cies często nazywane są galicyjskimi Karaibami. Słynna plaża Rodas urzeka piaskiem o odcieniu prawdziwych pereł, a w związku z tym, że wyspa ma charakter rezerwatu, ilość osób, które mogą ją dziennie odwiedzić, jest limitowana.

8. Stromboli

Włoska wyspa Stromboli to nic innego, jak czynny wulkan, którego szczyt wystaje ponad ciemnoniebieską wodę. Ze względu na swój nietypowy charakter wyspa często nazywana jest Latarnią Morza Śródziemnego.

9. Belle-Île-en-Mer

Belle-Île-en-Mer to francuska wyspa, która położona jest nieopodal wybrzeża Bretanii. Codziennie kursuje tutaj prom z Lorient, a spokojny tryb życia wiosek rybackich to gwarancja udanego wypoczynku.

10. Sao Migel

Sao Migel jest najsłynniejszą wyspą Azorów. Mówi się, że jest jedną z najbardziej atrakcyjnych wysp Starego Kontynentu. Można tutaj odwiedzić wulkaniczny krater, liczne zatoki, a nawet wielorybie safari.