Europa

Najpiękniejsze wyspy w Chorwacji – top 10

Chorwacja od dekad jest jednym z ulubionych celów wakacyjnych podróży wśród Europejczyków i nie tylko.

Wspaniały klimat, zabytki i pyszne jedzenie to tylko część atrakcji, które czekają tutaj na turystów. Państwo otoczone jest również przez dziesiątki wysp, a bogata oferta wycieczkowa sprawia, że można je odwiedzić niemal w każdej chwili.

Oto najpiękniejsze z nich.

1. Palagruža

Palagruža to skaliste wzniesienie nad szafirową wodą. Wyspa jest tym bardziej malownicza, że na jej szczycie znajduje się imponująca latarnia morska o wysokości ponad 90 metrów.

2. Kornati

Chorwacki archipelag Kornati składa się z ponad 150 wysp. Ubogie w roślinność wyspy są wyludnione i przypominają widoki z Księżyca. Jest to jednak wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku, którzy uwielbiają uprawiać trekking, mając wokół piękne widoki

3. Wyspa Rab

Wyspa Rab nazywana jest często wyspą szczęścia. Szeroka plaża nad Adriatykiem wielokrotnie była uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Cechą charakterystyczną wyspy jest duża ilość roślinności, co czyni ją jedną z najbardziej zielonych wysp chorwackich.

4. Wyspa Krk

Wyspa Krk jest jedną z największych wysp położonych na Morzu Adriatyckim. Znajduje się na niej wspaniała starówka pełna zabytków, a z kolei wybrzeże pokrywają rozległe plaże żwirowe i atrakcyjne promenady.

5. Wyspa Mljet

Wyspa Mljet położona jest na zachód od Dubrownika, ma niewielu mieszkańców i zachwyca bogatą florą. Okala ją krystalicznie czysta woda Adriatyku, a okolice te świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych.

6. Wyspa Lošinj

Wyspa Lošinj uchodzi za najbardziej romantyczną wyspę chorwacką. Wszystko za sprawą niesamowitych widoków, jakie oferuje podróżnym. Piękne zatoki, niebieska woda i zielone wzgórza kontrastują tutaj z pastelowymi domkami zbudowanymi na skałach.

7. Korčula

Korčula jest jedną z najpopularniejszych wysp chorwackich. Podobno to właśnie tutaj urodził się słynny Marco Polo. W jednym z najlepiej zachowanych miasteczek średniowiecznych nad Adriatykiem znajduje się muzeum poświęcone słynnemu podróżnikowi.

8. Pag

Pag to prawdziwie rajska wyspa, którą nieraz doceniły magazyny podróżnicze z całego świata. Życie tutaj toczy się wolniej niż dookoła, lazurowa woda pięknie komponuje się z jasnymi skałami, a dookoła królują gaje oliwne i winnice.

9. Wyspa Brac

Wyspa Brac ma w ofercie mnóstwo atrakcji. Jedną z nich jest słynna zatoka Lovrecina, która znajduje się tuż obok klasztoru. Warto również odwiedzić wykutą w jaskini pustelnię z XVI wieku. Ponadto jest to miejsce idealne dla amatorów nurkowania oraz tych, którzy uwielbiają całymi dniami relaksować się na pięknych plażach.

10. Wyspa Hvar

Wyspa Hvar nie bez powodu nazywana jest królową chorwackich wysp. Słynie nie tylko z pięknych widoków i szerokich plaż, ale również z pól lawendowych, winnic i gajów oliwnych.