Polska

12 Najpiękniejszych Miast w Polsce 2023

Ludzie uwielbiają podróże, a za najczęstsze ich kierunki obierają zagraniczne miejscowości. Paryż z fantastyczną wieżą Eiffela, Madryt z fenomenalnym Pałacem Królewskim czy Rzym z legendarnym Koloseum – to miejsca na pewno piękne, niemniej jednak bardzo oczywiste. Tymczasem jednak również nasz kraj obfituje w miejscowości, które potrafią zachwycić, a które z całą pewnością zasługują na odwiedzenie. Przeczytaj o najpiękniejszych miastach w Polsce, a być może staną się one Twoją inspiracją na podróże w 2023 roku. Zwłaszcza wiosną i latem, kiedy to przyroda będzie dodatkowo zwiększała ich atrakcyjność.

1. Wrocław

zachód słońca we Wrocławiu

Obowiązkowym punktem do zwiedzenia na polskiej mapie turystycznej jest Wrocław, który zachwyca swoim wyglądem, a który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem – tak wśród turystów, jak i osób szukających miejsca do życia. Stolica Dolnego Śląska to miejsce urokliwe i ciekawe, a zarazem nowoczesne. Imponujący budynek ratusza, Plac Solny, klimatyczne Stare Miasto, ale i wiele zabytków z całą pewnością przyciągają. Samo miasto posiada zresztą mnóstwo innych atrakcji, w tym również te nowocześniejsze, jak Hala Stulecia czy najwyżej położony w Polsce punkt widokowy na miasto – Sky Tower.

2. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych, najbardziej zadbanych i romantycznych miejsc w naszym kraju. Zlokalizowany tuż nad Wisłą, wyglądem przypomina miejsce z bajki. Na wzgórzu miasta osadzony został przepiękny zamek, natomiast w jego okolicach nie brakuje malowniczych wąwozów, które znakomicie sprawdzą się w roli miejsc na pierwszą (lub każdą kolejną) randkę. Całe miasto ma nietypowy klimat, który z całą pewnością potrafi zachwycić.

3. Zwierzyniec

Zwierzyniec słynie przede wszystkim ze swojego nietypowego, niemniej jednak bardzo atrakcyjnego zlokalizowania. Z każdej strony otoczony jest lasami, a w jego najbliższej okolicy znajdują się również stawy Echo. Nie ma więc tutaj problemu z tym, by wolne chwile w czasie zwiedzania spędzić na łonie natury (lub uczynić z niej główny jego punkt). W samym centrum miasteczka znaleźć można przepiękny, barokowy kościół, a tuż obok – budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej. W mieście mnóstwo jest atrakcji, a każda z nich pasuje do klimatu tego właśnie miejsca.

4. Chełmno

Chełmno to oficjalna stolica zakochanych – i nie jest to określenie wymyślone przez nas, a oficjalna jego nazwa. Zastrzeżona i chroniona patentem. Nie bez powodu patronem tej właśnie miejscowości jest św. Walenty. Samo miasto jest stworzone z myślą o parach – posiada nawet wytyczoną trasę spacerową właśnie dla nich, dywany kwiatowe w kształcie serc (na Plantach) czy… Festiwal Piosenki Miłosnej. Samo to miejsce można jednak docenić dzięki świetnie zachowanym średniowiecznym fortyfikacjom oraz fantastyczniej architekturze, która zachwyca nie tylko 14 lutego.

5. Supraśl

Powstała w 1500 roku miejscowość Supraśl niegdyś była osadą z zabytkowym klasztorem, postawionym z inicjatywy prawosławnych mnichów. Zachował się on do dziś, a w tym momencie całe to miasto uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Nie tylko dzięki licznym kościołom i pałacom, ale też wielu innym atrakcjom i fenomenalnemu, naturalnemu otoczeniu.

6. Szydłów

Szydłów to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w całym kraju. Najbardziej imponujące mogą się w nim okazać świetnie zachowane mury obronne, które je otaczają. Nie są one jednak jedynymi pozostałościami po dawnych czasach. Fortyfikacje, bramy miejskie oraz ruiny zamku to tylko niektóre z nich. Historia Szydłowa sięga zresztą XII wieku – dopiero w XIV roku został on jednak przekształcony w obronną warownię. Dziś jest świetnym miejscem dla turystów, nie tylko z Polski.

7. Sandomierz

Choć to miasto dość niedoceniane, Sandomierz jest szalenie malowniczą miejscowością, położoną na siedmiu wzgórzach Niziny Nadwiślańskiej. W średniowieczu uchodził on za jedno z najważniejszych miast w naszym kraju. Punktem centralnym w Sandomierzu jest zamek z wieżą z 1480 roku. Zachwyt może też wzbudzić trasa turystyczna, rozciągająca się w podziemiach tej miejscowości (aż 12 metrów pod ziemią).

8. Gdańsk

Z racji swojego usytuowania, Gdańsk jest jednym z najmniej typowych, a przez to i najbardziej atrakcyjnych miast w całej Polsce. Od zawsze był też stolicą handlu – a dawne bogactwo widać jest w nim na każdym kroku. Zabytkowa starówka, stare spichlerze, XIV-wieczny żuraw portowy to tylko wisienki na torcie mnóstwa fantastycznych atrakcji, z którymi można się tu zapoznać. To z pewnością punkt obowiązkowy dla każdego z turystów chcących zwiedzić nasze państwo.

9. Kraków

Tysiąc lat polskiej historii zamkniętych w jednym miejscu? To definicja Krakowa – miasta kultury, sztuki i fenomenalnych widoków. Zobaczyć tu można wiele imponujących zabytków, w tym świetnie wyglądający gmach Sukiennic, Wieżę Ratuszową, Kościół Mariacki, ale też oczywiście legendarny Wawel. To tylko kilka z wielu atrakcji, które zachwycają, ale też po prostu czynią z Krakowa miejsce, które warto odwiedzić.

10. Łagów

Choć Łagów to nieduże miasteczko, z całą pewnością jest miejscem o świetnym potencjale w kontekście turystyki – głównie ze względu na usytuowanie. Położone jest na terenie Rezerwatu Przyrody nad Jeziorem Trześniowskim, pomiędzy dwoma jeziorami. Nad miejscowością rozpościera się Zamek Joannitów, który został wzniesiony w połowie XIV wieku, a który obecnie pełni rolę hotelu i kawiarni. Zwiedzać można zaś wieżę, z poziomu której widać całą panoramę miasta. Miasteczko nie bez powodu określane jest jako perła Ziemi Lubuskiej.

11. Trzebiatów

Trzebiatów to jedno z mniej oczywistych, niemniej jednak znakomitych miejsc do odwiedzenia w Polsce. Aż cztery średniowieczne kościoły, pałac oraz potężny, gotycki kościół z wieżą widokową to tylko niektóre z atrakcji, które czekają w nim na turystów. To miasto, które czaruje – mimo, że nie jest zbyt wielkie.

12. Reszel

Miasto położone na terenie historycznej Barcji, a zatem Reszel, zamyka nasze zestawienie. To malownicze i zlokalizowane na Warmii miasteczko zachwyca bogactwem zabytków, ale też bardzo jednolitą architekturą, w której wszystko doskonale ze sobą współgra.