Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Beskidzie Żywieckim

trasy rowerowe beskid żywiecki

Wypad na rowerowy rajd w górach wydaje Ci się przeznaczony tylko dla zaawansowanych rowerzystów? Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli jesteś średniozaawansowanym cyklistą, możesz wybrać się na rowerową wycieczkę w góry. Najważniejsze to umieć znaleźć miejsca, które dostarczą adrenaliny, ale nie są zbyt wymagające. Takie  trasy rowerowe oferuje Beskid Żywiecki. Jakie są najlepsze trasy rowerowe Beskid Żywiecki?

Beskid Żywiecki to drugie co do wielkości (po Tatrach) pasmo górskie w Polsce.  W górach można znaleźć wiele tras, na których poradzą sobie średnio wytrenowani rowerzyści, nie posiadający specjalistycznych rowerów. Można znaleźć  bardziej przystępne trasy, które gwarantują niesamowite doznania i spektakularne widoki. W Beskidzie Żywieckim znaleźć można trasy, które spokojnie pokona rodzina z dziećmi.

Najlepsze trasy rowerowe w Beskidzie Żywieckim

1. Rajcza – Nieledwie – Milówka – Rajcza

Trasa liczy 23 kilometry i rozpoczyna się przed Urzędem Gminy w Rajczy. Trasa wiedzie głównie asfaltową drogą o małym ruchu samochodowym. W Soli mijamy Kaplicę Najświętszej Marii Panny i jedziemy charakterystyczną dróżką z płyt ażurowych, wiodącą mocno pod górę. To najtrudniejszy fragment tego odcinka. Podjazd ma około dwa kilometry długości. Jednak w trakcie podjazdu można się zatrzymać i podziwiać niesamowite widoki Beskidu Żywieckiego. Po wjechaniu  na górę, rozpocznie się niemal 6km zjazd przez całą Nieledwie aż do Milówki. Za Urzędem Gminy wjeżdżamy na trasę prowadzącą wprost do Rajczy.

2. Trasa Rycerzowa

To trasa bardzo ciekawa pod względem widokowym. Liczy sobie ponad 23 kilometry. Trasę zaczynamy w Ujsołach, kierujemy się ulicą do Soblówki. Po dojeździe do Soblówki kierujemy się zielonym szlakiem na Przełęcz Przysłop.  Trasa co prawda rozpoczyna się podjazdami, ale piękne widoki rekompensują wysiłek. Szlak w większości biegnie szutrowymi drogami w lesie, aż do przełęczy Kotarz. Stąd prowadzi leśna ścieżka, która biegnie na Małą Rycerzową. Stąd rozciąga się wspaniała panorama na Beskidy i Małą Fatrę. Te piękne widoki sprawiają, że wysiłek się opłaca.

3. Transgraniczy pas pasterski

Trasa liczy 20 kilometrów i wiedzie dawnym szlakiem pasterskim. Rozpoczyna się w centrum Soblówki, przy dawnej osadzie pasterskiej. Wiedzie przez Rycerzową I Muńcole. To właśnie tu owce pasą się od stuleci. Stado z Soblówki liczy 600 owiec. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany i przyjemny do przejechania.

W Beskidach Żywieckich znaleźć można wiele tras, które przypadną do gustu miłośnikom jazdy po szosie. Tu najlepszym punktem będzie Rajcza, w której co roku startuje wyścig szosowy dla amatorów. Trasa wyścigu liczy około 90 kilometrów. Na trasie czeka podjazd pod przełęcz Kotelnica. Niewielki odcinek trasy biegnie po słowackiej stronie Beskidu. Na trasie znajduje się 10 podjazdów. Podczas wycieczki przejeżdżamy przez takie miejscowości jak Milówka, Skalite czy Zwardoń. Wśród miłośników szosowej jazdy, popularny jest podjazd w okolicy Mlada Hora. Startuje on z Rajczy. Wiedzie przez Ujsoły i Danielki. Jest to trasa z wieloma podjazdami.

Beskidy stwarzają warunki do całorocznej turystyki rowerowej. Wielu miłośników jednośladów przyjeżdża tu jesienią czy wczesną wiosną. Dobrze przygotowane trasy i szlaki rowerowe dostarczają turystom aktywnego wypoczynku. Piękne widoki i krajobrazy wynagradzają poniesiony trud. W Beskidzie Żywieckim znaleźć można trasy zarówno dla miłośników szosowego kolarstwa, jak i zjazdów typu MTB. Jednak również niewprawieni rowerzyści znajdą szlaki mało wymagające, które dostarczą im niezapomnianych przeżyć.