Najlepsze trasy rowerowe na Śląsku
Jeśli marzysz o aktywnych wakacjach – turystyka rowerowa jest dla Ciebie. Przy rosnących obecnie cenach paliw, jazda na rowerze jest tańszą alternatywą na spędzenie ciekawych wakacji. W Polsce z roku na rok przybywa tras rowerowych. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zapakowanie sakw rowerowych i wyjazd na rowerową eskapadę. W okolicach Śląska jest wiele malowniczych tras rowerowych. Oto najlepsze trasy rowerowe Śląsk.
Decydując się na turystykę rowerową, warto wybierać specjalnie przygotowane szlaki rowerowe. Ich zadaniem jest bezpieczne poprowadzenie turysty po danym obszarze. Jakie szlaki rowerowe na Śląsku są polecane i warte przejechania?
Najlepsze trasy rowerowe na Śląsku
1. Wiślana Trasa Rowerowa
Jest to projekt, którego założeniem jest połączenie gór z morzem. Szlak zaczyna się w Wiśle, a jej śląski odcinek kończy się w Dankowicach. Śląska Wiślana Trasa Rowerowa liczy 79 kilometrów. Jest bardzo przyjazna dla rowerzystów, choć momentami wymagająca. Prowadzi głównie alejkami i szutrowymi drogami. Trasa jest dość płaska i łatwa. Mimo nielicznych trudności, poradzą sobie z nią nawet dzieci. Przy Wiśle jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać, by odpocząć. Szlak obfituje w piękne widoki Beskidu Śląskiego.
2. Szlak Orlich Gniazd
Najbardziej znany szlak w województwie śląskim. Jest to najstarszy szlak rowerowy w Polsce, który łączy Kraków z Częstochową. Szlak liczy 178 kilometrów i jest przeznaczony dla średniozaawansowanych rowerzystów. Na szlaku podziwiać można liczne średniowieczne zamki, które zwane są Orlimi Gniazdami. Miały chronić granice państwa polskiego za czasów Kazimierza Wielkiego. Momentami Szlak Orlich Gniazd jest wymagający. Mimo, że wiedzie po drogach asfaltowych, to jednak często drogi są piaszczyste i kamieniste. Dlatego też warto odpowiednio przygotować rower. Jednak piękne widoki wynagradzają wszelkie trudy.
3. Leśno Rajza
Jest to szlak rowerowy, który liczy 90 kilometrów i wiedzie głównie po lasach. Wiedzie on przez powiat tarnogórski i lubliniecki. To rekreacyjny szlak rowerowy, prowadzący po terenach leśnych. Bardzo dobre leśne drogi i w większości brak ruchu samochodowego czyni Leśną Rajzę przyjazną dla dzieci oraz mniej zaawansowanych rowerzystów. Warto zaznaczyć, że Leśno Rajza ma wiele wariantów wycieczek rowerowych. Dzięki temu w dowolnym miejscu można zacząć wycieczkę, by zrobić pętle. Najlepiej wyprawę rozpocząć udając się nad Jezioro Chechło-Nakło.
4. Żabie Doły
Jest to zespół krajobrazowy, który położony jest na granicy trzech miast: Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich. W Żabich Dołach można przejechać pętlą Szlaku Zabytków Techniki. Trasa liczy 149 kilometrów i łączy industrialne zabytki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trasa rozpoczyna się w Gliwicach. Wiedzie głównie drogami miejskimi, a także duktami leśnymi. Trasa przeznaczona dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Można jednak stworzyć z niej kilka małych pętli, które są mniej wymagające. Trasa wycieczki przebiega przez 16 dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii obok aż 19 zabytków techniki.
5. Żelazny Szlak Rowerowy
Liczący 55 kilometrów szlak, poprowadzony jest wzdłuż nieużywanych lub zamkniętych liniach kolejowych. Jest to nowy polsko-czeski szlak, który jest bardzo malowniczy i wykorzystuje historie kolejowego dziedzictwa. 34 kilometry trasy wiodą przez Polskę, 21 kilometrów przez Czechy. Jednak nie musimy przejeżdżać całego szlaku, możemy przejechać tylko polski odcinek.
Śląsk wbrew pozorom może być bardzo malowniczy. W tym województwie można znaleźć wiele ciekawych tras rowerowych, które mają głównie historyczne znaczenie. Dlatego też warto odwiedzić Śląsk na rowerze, by poznać historie i aktywnie spędzić czas.