Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Białymstoku

trasy rowerowe białystok

Jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pozwala nie tylko utrzymać szczupłą sylwetkę, ale również prawidłowy poziom cholesterolu i utrzymuje sprawność serca na wysokim poziomie. Stąd też duże zainteresowanie turystyką rowerową. Aktywny wypoczynek pozwala nie tylko odpocząć i się zrelaksować, ale również poznać najbliższą okolicę. W Białystoku jest wiele ciekawych tras rowerowych, które warto przejechać.

Ścieżek rowerowych w Białystoku wciąż przybywa. Jednak, aby zrobić sobie dłuższą wyprawę warto wyjechać poza miasto. W okolicach nie brakuje ciekawych tras rowerowych, prowadzących wśród malowniczej przyrody. Za nim wyruszymy na wycieczkę, warto dokładnie przejrzeć trasę, którą pojedziemy. Pamiętajmy również, aby mierzyć siły na zamiary. Na początek nie warto wybierać tras długich i wymagających. Jakimi trasami warto przejechać?

Najlepsze trasy rowerowe w okolicach Białegostoku

1. Szlak rowerowy „Przez Puszczę Knyszyńską” (odcinek Białystok – zalew Czapielówka)

Odcinek liczy blisko 50 kilometrów. Trasa przeznaczona dla rowerzystów średniozaawansowanych. Nie jest wymagająca, ale lepiej, by nie była to pierwsza trasa rowerowa otwierająca sezon rowerowy. Ten fragment funkcjonuje również jako szlak lokalny, prowadzący z Białegostoku przez Królowy Most i Supraśl do Czarnej Białostockiej. Jest to trasa prowadząca przez lasy, jednak prowadzi dobrymi gruntownymi drogami. Trasa jest dosyć płaska, dlatego poradzą sobie na niej nawet dzieci – oczywiście po wcześniejszym przygotowaniu do wyprawy. Szlak rozpoczyna się na wschodnich przedmieściach Białegostoku i prowadzi w kierunku Puszczy Knyszyńskiej. Na trasie warto zobaczyć kamienną cerkiew i kaplicę. Najciekawszym puntem szlaku jest Supraśl, w którym znajduje się Muzeum Ikon.

2. Pętla rowerowa Białystok-Supraśl-Białystok

Trasa licząca 37 kilometrów. To jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w okolicach Białegostoku. To małowymagająca trasa, którą z powodzeniem mogą przejechać rodziny z dziećmi. Wiedzie głównie po asfaltowych drogach. Supraśl to urokliwe miasteczko, w którym pełno jest budowli z XIX wieku. Lato to dobra pora roku na wycieczkę, gdyż w Supraśli znaleźć można plażę miejską, a także boisko do koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej.

3. Trasa rowerowa Białystok – Narwiański Park Narodowy  – Łochów

To długa trasa, którą lepiej rozłożyć na dwa dni. Liczy 204 kilometry. Ale jest bardzo urokliwa. Trasa raczej dla zaawansowanych rowerzystów. Wymaga odpowiedniego przygotowania. Prowadzi głównie przez asfaltowe drogi, mało jest odcinków gruntowych. Jednak jeśli takie się zdarzają są one dobrze przygotowane pod turystykę rowerową.

4. Szlak Światowida

Trasa dosyć krótka, wynosząca 18 kilometrów. Jest to trasa łącząca Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Szlak ma charakter pętli, dzięki czemu jest przeznaczony nawet dla początkujących rowerzystów. Bardziej zaawansowani mogą skorzystać z innej drogi powrotnej, przez Pańki, Rogowo, Choroszcz. Trasa obfituje w piękne widoki. Na jej końcu podziwiać możemy panoramę rozlewiska Narwi. Przez większość drogi, szlak prowadzi nowowybudowaną ścieżką rowerową. Nazwa szlaku wzięła się od pomnika Światowida, który znajduje się w pobliżu wsi Krupniki.

Miasto Białystok może być punktem początkowym ciekawych wycieczek rowerowych. W okolicach znajduje się wiele malowniczych terenów, które warto zobaczyć i odwiedzić. Każda z mijanych miejscowości ma swoją ciekawą historię. Trasy wokół Białegostoku nie są wymagające i przeznaczone są dla turystów średniozaawansowanych. Warto jednak pamiętać, aby przed każdą wyprawą przygotować odpowiednio rower. Na wycieczkę oprócz butelek z wodą i przekąski, lepiej zabrać zestaw naprawczy.