AfrykaCiekawostki

Najlepsze ciekawostki geograficzne o Afryce

afryka

Zaskakująca i tajemnicza – oto Afryka widziana oczami po raz pierwszy przybywających do niej turystów. Ze względu na swoją wielkość – to drugi największy kontynent świata – i wiele części kraju, do których trudno dotrzeć, Afryka nadal jest krajem do odkrycia w swojej różnorodności geograficznej, przyrodniczej, przebogatej fauny i ludzkiej życzliwości odnajdywanej nawet w najbiedniejszych krajach tego kontynentu. Oto najlepsze ciekawostki geograficzne o Afryce:

1. Na terenie Afryki znajduje się Morze Czerwone – najcieplejsze i najbardziej zasolone morze na świecie, które przyciąga turystów możliwością podziwiania fantastycznego podwodnego świata raf koralowych zamieszkiwanych przez około 60 tysięcy gatunków zwierząt i 25 tysięcy gatunków ryb. Z tego też względu rafy nazywane są lasami tropikalnych oceanów.

2. Wśród zaskakujących faktów dotyczących geografii Afryki jest występowanie w jego części opadów śniegu, który nie kojarzy się z panującym na większości tego kontynentu suchym i gorącym klimatem. Zaśnieżony jest jednak w najwyższych swoich partiach masyw wulkaniczny Kilimandżaro, którego najwyższym szczytem jest góra Kibo. Cały masyw wulkaniczny w tym rejonie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictw UNESCO jako Park Narodowy Kilimandżaro.

3. Jednym z największych zbiorników wodnych w Afryce jest jezioro Czad, które niestety w ostatnich latach coraz bardziej się zmniejsza. Według badań amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, w ciągu 40 lat powierzchnia jeziora zmniejszyła się o 95 procent, a zmiany klimatu i dramatycznie wysokie zapotrzebowanie na wodę pitną mogą spowodować wkrótce całkowite jego wyschnięcie.

4. Choć Afryka jest drugim największym kontynentem świata, to ma najkrótszą na świecie linię brzegową. Wiele zatok jej krajów rozciąga się bowiem poza linię brzegową.

5. Ciekawym, choć jednocześnie mocno niepokojącym zjawiskiem obserwowanym na kontynencie afrykańskim, jest rozrost pustyni Sahary liczący sobie obecnie około pięćset metrów miesięcznie. Zjawisko to spowodowane jest szkodliwością działań ludzkich, utratą naturalnej wilgotności gleby, wymieraniem roślinności, a także wzrostem populacji na małych obszarach administracyjnych.

6. Klimat Afryki jest gorący, a na większości obszaru tego kontynentu – tropikalny. Pasy stref klimatycznych na terenie tej części świata są rozłożone symetrycznie po obu stronach równika. Im bliżej równika, tym większa panuje w nich wilgotność. Najwięcej opadów notuje się co roku na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej. Najmniej opadów jest w strefach zwrotnikowych: na Saharze, gdzie pada raptem około 20 mm rocznie i w okolicach Morza Czerwonego, gdzie średnia temperatura w lipcu przekracza 35 stopni Celsjusza.