Polska

Najlepsze atrakcje we Wrocławiu

Wrocław

Usytuowany malowniczo nad Odrą, ponad tysiącletni Wrocław jest obecnie stolicą województwa dolnośląskiego. Jest to niezwykle ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Wrocław ma niezwykłą, długą i zawiłą historię a tereny, na których obecnie się znajduje były zasiedlane już w czasach starożytnych.

Miasto oprócz niezwykłej historii posiada także wiele miejsc wartych zwiedzenia, obejrzenia. Zniszczeniom wojennym nie uległy zbytnio dawne zabudowania, dzięki czemu po dziś dzień możemy je oglądać. Oprócz zabytków i innych miejsc naznaczonych wspaniałą historią, warto także obejrzeć powstające co rusz to nowe atrakcje, mające na celu przyciągnąć do miasta jeszcze więcej turystów.

Nie da się ukryć, że we Wrocławiu na ulicach grasują od pewnego czasu….krasnoludki! Małe figurki skrzatów opanowały miasto, znaleźć możemy je w zupełnie nieoczekiwanych miejscach, jest ich bowiem kilkaset i z każdym rokiem przybywa coraz to więcej nowych! Poszukanie krasnali jest arcyciekawą rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Specjalnie dla najmłodszych i ich rodziców wytyczono trasę wycieczkową szlakiem krasnoludków, dzięki której podczas poszukiwania tych małych rzeźb turyści odwiedzają najciekawsze miejsca we Wrocławiu, oglądają zabytki i zapoznają się z historią miasta. Warto w Centrum Informacji Turystycznej zaopatrzyć się w mapkę z oznaczonymi miejscami występowania krasnali, aby móc je wszystkie znaleźć!

katedra świętego Jana

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Kiedyś był jedną z kilku małych wysepek na Odrze, które rzeka utworzyła w tym miejscu. W IX wieku wyspę zasiedliło plemię Ślężan, a w X wieku władanie nad nią przejęli Piastowie. Odnogę Odry oddzielającą Ostrów Tumski od stałego lądu zasypano na początku XIX wieku. W tym miejscu znajdziemy wspaniałe zabytki architektury. Wymienić można między innymi wspaniale odbudowaną po zniszczeniach wojennych gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela a także niezwykłą kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Jest to dwukondygnacyjny, zbudowany z cegieł kościół halowy. Odwiedzić warto Muzeum Archidiecezjalne, w którym od ponad stu lat gromadzone są zabytki sztuki sakralnej, miedzy innymi słynna Księga Henrykowska z XIII-XIV wieku zawierająca pierwsze zdanie napisane w naszym ojczystym języku (dokument ten w roku 2015 został wpisany na Listę Pamięć Świata UNESCO).

zebry w zoo

Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się wrocławski Ogród Zoologiczny, Zaistniał on w świadomości wielu Polaków dzięki emitowanemu w telewizji programowi „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadzili Hanna i Antoni Gucwińscy, zarządzający ogrodem. Do dzisiejszego dnia wrocławskie zoo pozostaje największym pod względem liczby zamieszkujących je zwierząt ogrodem zoologicznym w naszym kraju. Jest to również najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Na jego terenie znajdziemy zarówno dawne, zabytkowe zabudowania (np. słoniarnia, baszta niedźwiedzi czy pawilon małp, jak również bardzo nowoczesne pawilony, takie jak Afrykarium. Jest to unikatowy na skalę światową kompleks zabudowań, w których przedstawiono najróżniejsze ekosystemy związane z przyrodą wodną Afryki.

fontanna

We Wrocławiu warto skierować swe kroki ku Staremu Miastu, którego centralnym punktem jest rynek. Ma on blisko 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce, ale i w całej Europie. Najważniejszą budowlą na Rynku jest bez wątpienia Stary Ratusz, wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Ten noszący cechy stylu zarówno gotyckiego jak i renesansowego budynek stanowi unikat w skali europejskiej. Jest to budowla dwukondygnacyjna, trójtraktowa, oparta na planie prostokąta, z równie prostokątnym aneksem budynku rady i ławy oraz z dobudowaną kwadratową wieżą o imponującej wysokości 66 metrów. W podziemiach Ratusza funkcjonuje po dziś dzień Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych.

Zabytkowy Ratusz otoczony jest przez ładne odrestaurowane kamienice, które zostały ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Spośród nich wyróżnia się całkowicie odmienny stylem modernistyczny wieżowiec, zbudowany wedle projektu Heinricha Rumpa w roku 1930 w południowo-zachodniej części Rynku.

W roku 2000 r. na pl. Gołębim, znajdującym się w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna „Zdrojem”, (ku czci ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego). Fontanna stanowi miejsce wytchnienia i ochłody w czasie upalnych dni dla wszystkich przebywających na Rynku. Warto rozejrzeć się po nim i odwiedzić którąś z modnych restauracji bądź kawiarni, a także udać się do księgarni lub licznie tu ulokowanych sklepików z pamiątkami i pocztówkami.

kamieniczki

Koniecznie też musimy zwrócić uwagę na dwie pełne uroku, złączone ze sobą kamieniczki pochodzące z XV wieku. Gotycko-renesansowy Jaś jest mniejszy, natomiast Małgosia większa i bardziej efektownie ozdobiona w stylu barokowym. W przeszłości zamieszkiwali je duchowni opiekujący się ołtarzem stojącego tuż obok kościoła świętej Elżbiety.

Tuż za bramą, która łączy oba budynki, znajdował się niegdyś należący do parafii kościół. Do dnia dzisiejszego zachowała się łacińska sentencja, wyryta na bramie. Przetłumaczyć ją można jako „Śmierć bramą życia”. Jak głosi jedna z legend w jednym z grobowców na cmentarzu pochowana została nieuczciwa sprzedawczyni sukna, która podobno z premedytacją oszukiwała swych licznych klientów. Po śmierci jej duch zaczął każdego dnia nękać sprzedawców wystawiających swe towary na rynku. Duch zniknął dopiero po tym, gdy zwłoki nieuczciwej handlarki zostały wygrzebane z ziemi i następnie spalone…

Większa kamieniczka – zwana Małgosią – to obecnie siedziba Towarzystwa Miłośników Wrocławia; mniejsza – czyli Jaś, był dawniej domem sztuki. Miał tu swoją pracownię wrocławski grafik i rzeźbiarz Eugeniusz Get-Stankiewicz. Fasada kamieniczki ozdobiona jest pełnymi wdzięku, zmuszającymi do refleksji dziełami artysty.

Warto będąc w stolicy Dolnego Śląska odwiedzić tak zwaną Dzielnicę Czterech Wyznań. Jest to część Starego Miasta, która obejmuje swym zasięgiem ulice: Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Znajdziemy tu zlokalizowane blisko siebie cztery świątynie różnych wyznań: kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski, sobór prawosławny a także synagogę. W Dzielnicy Czterech Wyznań zostały wytyczone dwie ścieżki turystyczne: kulturowa i historyczna, pozwalające poznać walory i dzieje tego niezwykłego miejsca. Znajdziemy tu również doskonałą bazę hotelową a także liczne klubokawiarnie, galerie i kluby muzyczne.

Panorama Racławicka
Barbara Maliszewska / Wikipedia

Tym, co od wielu lat przyciąga turystów do Wrocławia i stanowi cel licznych szkolnych wycieczek, jest niewątpliwie „Panorama Racławicka”. Ten olbrzymi obraz, mający wymiary 15 na 120 metrów, namalowany został w latach 1893-1894 przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Przedstawia on bitwę, która miała miejsce pod Racławicami w czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. Dzieło umieszczone zostało w specjalnie wybudowanej rotundzie, gdzie poprzez zespolenie rozmaitych zabiegów malarskich (takich jak specjalna perspektywa) oraz technicznych ( sztuczny teren, oświetlenie, zaciemnione, kręte podejście), widzowie mogą uczestniczyć w niecodziennym, unikatowym, jedynym w swoim rodzaju spektaklu złudzeń.

hala stulecia

Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska? Oprócz liczących kilkaset lat zabytków dobrze byłoby zapoznać się również z nieco nowszymi arcydziełami architektury. Jednym z nich jest bez wątpienia monumentalna Hala Stulecia. Wybudowana została zbudowana w latach 1911-1912 aby uczcić bitwę pod Lipskiem, w której wojska pruskie pokonały Napoleona. Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł dwudziestowiecznej architektury, nie tylko w Polsce. Jest to wczesnomodernistyczna kopułowa konstrukcja żelbetowa, pierwsza tego rodzaju na świecie, zaprojektowana przez wybitnego architekta Maxa Berga. Pod ogromną kopułą może się pomieścić 10 tysięcy osób. W roku 2006 Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a historię jej powstania przybliża zwiedzającym Centrum Poznawcze – stała multimedialna wystawa.

Tuż obok Hali znajduje się Pawilon Czterech Kopuł, wybudowany w latach 1912-1913 wedle projektu Hansa Poelziga. Przed laty mieściła się tu wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych a obecnie pełni swą pierwotną funkcję – czyli wystawienniczą. W zmodernizowanym budynku możemy oglądać jedną z najbogatszych w kraju i zarazem najciekawszych jakie zgromadzono, kolekcję polskiej sztuki współczesnej.

fontanna
Piotr Walczak & Konradr / Wikipedia

Przy samej Hali Stulecia, w malowniczym Parku Szczytnickim, znajduje się jedna z największych w Europie, fontanna multimedialna. Jej powierzchnia wynosi ponad hektar. W fontannie zainstalowane zostały nowoczesne dysze, z których tryskająca woda przyjmuje kształty gejzerów, mgiełek oraz piany. Dzięki temu, że woda osiąga wysokość około czterdziestu metrów tworzy się specyficzny ekran wodny o olbrzymiej powierzchni, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych. Przepięknym wodnym widowiskom towarzyszą różne rodzaje muzyki – zarówno klasyczna, jak i współczesna. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, widowiska zsynchronizowane są z starannie dobraną muzyką, spektakularnym oświetleniem oraz multimedialnymi animacjami.

Hydropolis
Jacek Halicki / Wikipedia

Kiedy już o nowoczesności mowa, nie sposób nie wspomnieć o najnowszej atrakcji, z jakiej zasłynął nie dawno Wrocław. W mieście wybudowano Hydropolis – czyli wrocławskie centrum edukacji ekologicznej. Jest to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów edukacyjnych w Europie oraz jedyne takie miejsce w naszym kraju, gdzie obserwować możemy wszelkie spotykane na naszym globie oblicza wody. Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej, który wybudowany został w 1893 roku i zajmuje powierzchnię czterech tysięcy metrów kwadratowych. Na zwiedzających – tych najmłodszych jak również i na ich rodziców – czeka około 70 interaktywnych urządzeń oraz niebywale ciekawych multimedialnych instalacji. Wystawa podzielona została na dziewięć stref tematycznych, które przedstawiają wodę w różnych ujęciach. Hydropolis, to miejsce, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Poprzez świetną zabawę zwiedzający mogą poznać nieznane dotąd ciekawostki dotyczące tego, co wbrew pozorom może wydawać się nam oczywiste – czyli wody. Mimo ogromu prezentowanych na ekspozycjach wiadomości ani przez moment nie możemy się tu nudzić.