Polska

Najlepsze Atrakcje w Ustrzykach Dolnych i Okolicy ⛰️

Ustrzyki Dolne
źródło: Wikipedia

1. Muzeum Historii Bieszczad

Osoby zainteresowane bogatą historią Bieszczad powinny udać się do położonego niedaleko Ustrzyk dolnych muzeum w Czarnej Górze. Muzeum jest prywatne, a jego właścicielami są Rafał i LeAnn Dudka. Mieści ono przedmioty z XIX i XX wieku związane z tym regionem. Mimo niewielkiej powierzchni budynku zgromadzono tu imponującą ilość eksponatów (ponad 2000). Wystawa jet podzielona tematycznie. Obecne są pamiątki z okresu I i II wojny światowej, zbiory nieśmiertelników, butelek, guzików oraz przedmioty codziennego użytku takie jak narzędzia kowalskie, rolnicze oraz wiele innych. Podziwiać również można zbiory tablic, głównie z okresu PRLu, a także monstrancje, cerkiewne krzyże, bagnety i topory.

Po obiekcie oprowadzają właściciele, którzy w wyczerpujący i interesujący sposób opowiadają o obecnych tu eksponatach. Celem muzeum jest ochrona przedmiotów mających wartość historyczną oraz przede wszystkim funkcja edukacyjna. Obiekt jest wpisany do rejestru muzeów prowadzonych przez Departament Dziedzictwa Kuturowego.
W muzealnym sklepiku można kupić mapy, czasopisma, bieszczadzką literaturę oraz lokalne przetwory.

2. Muzeum Młynarstwa i Wsi

Ustrzycki młyn powstał w 1925 roku i był przeznaczony przede wszystkim do produkcji białej mąki, która w tamtych czasach była znacznie droższa od jej razowej siostry. Budynek w dobrym stanie przetrwał czasy wojny oraz przynależność do Związku Radzieckiego. Obecne w młynie muzeum jako jedyne w Polsce daje możliwość poznania kompletnych linii służących do czyszczenia i mielenia zboża w młynach z nowoczesnym napędem.

W ramach wystawy prezentowane są XIX wieczne maszyny. Najcenniejszym eksponatem obecnym w muzeum jest gniotownik walcowy. Urządzenie to należy do najstarszych w Europie.
Warto również zwrócić uwagę na odsiewacze ramowe oraz mlewniki walcowe. Wizyta w muzeum umożliwia uzmysłowienie sobie jak wielki postęp na przełomie XIX i XX wieku poczyniło młynarstwo. W tym miejscu odbywa się wiele wydarzeń plenerowych takich jak np. Święto Chleba

3. Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior

Lokalny mikrobrowar powstał w 2013 roku. W tym miejscu znajduje się również sklep z regionalnymi produktami, trzypoziomowa sala Ursa Maior Gallery z domem aukcyjnym, galeria sztuki, w której obecne są prace lokalnych artystów i sala degustacyjno-konferencyjna. W budynku zastosowano liczne rozwiązania oszczędzające energię m. in. panele słoneczne, umożliwiające pozyskanie energii niezbędnej do ogrzewania wody oraz produkcji piwa, a także ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Z galerii Ursa Maior widoczna jest część produkcyjna browaru, co umożliwia obserwację na bieżąco procesu powstawania piwa.

W tym miejscu można skosztować świeżych regionalnych piw, wziąć udział w koncertach, imprezach, pokazach filmowych oraz nabyć wyroby i książki lokalnych twórców.

4. Cerkiew w Równi

Cerkiew powstała w XVIII wieku. Do 1951 roku pełniła funkcję świątyni greckokatolickiej. Po wysiedleniu polskiej ludności przez Ukraińców budynek odgrywał rolę magazynu. Jednak większość eksponatów przetrwała w bardzo dobrym stanie i obiekt został wpisany na listę zabytków. W 1972 roku budynek został przekazany kościołowi łacińskiemu.
Nad ołtarzem można podziwiać wielki barokowy krucyfiks podarowany przez bp. Józefa Tokarczuka. Obok zachował się cmentarz cerkiewny z zachowanymi niektórymi nagrobkami.

5. Zapora w Solinie

Najwyższa w Polsce tama, która spowodowała spiętrzenie wód Sanu i Solinki i przyczyniła się do powstania sztucznego zbiornika o największej w naszym kraju pojemności. Jezioro ma 22km2 powierzchni oraz bardzo skomplikowaną linię brzegową. Przyczyniło się to do nieznacznej zmiany bieszczadzkiego klimatu. Poprzez absorbcję ciepła przez jezioro roczna amplituda temperatur jest wyższa.

Zwiedzając wnętrze zapory można obejrzeć krótki film objaśniający mechanikę budowli oraz procesy, które w niej zachodzą. Pierwszy przystanek podczas zwiedzania z przewodnikiem to hala maszyn. Mieszczą się tutaj elementy prowadzące do 4 hydrozespołów. Widać również ogromny dźwig do konserwacji tych urządzeń oraz nastawnię z lat 60-tych.
Najniższa galeria jest umiejscowiona 6 metrów pod jeziorem, co kilka metrów są widoczne urządzenia pomiarowe nieustannie mierzące ciśnienie, wilgotność, temperaturę oraz naprężenie betonu. W dolnej galerii co 5 metrów znajduje się odwiert, z którego powoli sączy się woda mineralna.

6. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Linia kolejowa została wybudowana w 1872 roku przez władze Cesarstwa Austriackiego i łączyła Stróże z przejściem granicznym w Krościenku. Z czasem jednak traciła na znaczeniu i w 2013 roku została zamknięta. W 2015 roku postanowiono przywrócić jej świetność i stała się najdłuższą w Polsce trasą drezyn rowerowych. Trasa ma około 47 kilometrów.

Najważniejsza stacja mieści się w miejscowości Uherce Mineralne, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia drezyn. W sezonie wyprawy rozpoczynają się również w Ustrzykach dolnych. Podczas wycieczki przewodnik opowiada interesujące fakty o mijanych miastach, a przy ważniejszych atrakcjach są planowane postoje. Kolej ta jest uznawana za najbardziej malownicza w Polsce.