Polska

Najlepsze atrakcje w Ustroniu

Ustroń

1. Leśny Park Niespodzianek

Park został otwarty w 2002 roku i liczy sobie 15 hektarów. Obecne jest tutaj ponad 3.5 kilometra tras spacerowych. Park jest położony na terenie starodrzewia bukowego na południowym stoku Równicy. Miejsce to jest nastawione przede wszystkim na rekreację, ale i edukację odwiedzających. Park jest szczególnie interesujący dla studentów zootechniki i kierunków leśnych.

Na terenie parku można obcować z żyjącą swoim rytmem przyrodą poprzez głaskanie, karmienie oraz podziwianie zwierząt. Obecne są tutaj m. in. żubry, jelenie, daniele, muflony. Głównymi atrakcjami parku są: stacja ptaków drapieżnych i sowiarnia, które są obsługiwane przez wysoko wykwalifikowanych sokolników. Możliwe jest obserwowanie z bliska myszołowów, jastrzębi oraz orłów. Szczególnie interesująca może być obserwacja ptaka odlatującego z rękawicy sokolnika, przelatującego nad głowami zwiedzających i wracającego na polecenie opiekuna.

W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej obecne są trofea łowieckie oraz liczne eksponaty, których zwiedzanie odbywa się przy odgłosach dźwięków lasu. W tym miejscu wyświetlany jest również film o tematyce łowieckiej. Dodatkowo dla wszystkich odwiedzających jest dostępne miejsce na odpoczynek oraz punkt gastronomiczny oferujący ciepłe dania. Dla najmłodszych gości jest dostępna aleja z ruchomą ekspozycją, plac zabaw oraz wspaniałe miejsca widokowe.

2. Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym

Pijalnia Wód mieści się w nowoczesnym budynku będącym perełką tutejszej architektury. Pod przeszkloną piramidą znajduje się źródło Zygmunt. Woda jest zaliczana do wód miękkich o pH=6, 6. Jest bogata w wapń oraz wodorowęglany.

Przed budynkiem pijalni jest obecna fontanna, z której tryska najprawdziwsza solanka o bardzo cennych dla zdrowia właściwościach. Korzystanie z pijalni jest w pełni bezpłatne.

3. Kościół Jezusa Króla Wszechświata

W 1992 roku między jarami i drzewami została wybudowana drewniana kapliczka, w której msze święte były odprawiane głównie dla turystów i kuracjuszy. Od 1995 roku istniał w tym miejscu ośrodek duszpasterski. Ze względu na istniejące coraz większe zapotrzebowanie lokalnej społeczności podjęto starania o budowę nowego kościoła. Parafianie udali się z pielgrzymką do Jana Pawła II, który udzielił im pasterskiego błogosławieństwa oraz poświęcił tablicę pamiątkową, która wskazywała miejsce wmurowania Kamienia Węgielnego. Jako gest wyróżnienia papież podarował kościołowi kamień węgielny wyjęty z grobu św. Piotra. Prace budowlane, wykończeniowe oraz malarskie postępowały bardzo szybko. Obecne są w nim sprowadzone z Norwegii organy piszczałkowe. Na wyjątkową uwagę zasługuje monumentalna figura Chrystusa Króla Wszechświata, ołtarz tysiąca róż poświęcony Matce Boskiej, galeria aniołów na balustradzie chóru, rąbek rajskiego ogrodu na suficie oraz wiele wspaniałych malowideł.

4. Muzeum Ustrońskie

Muzeum znajduje się na terenie dawnej huty Klemens. Od 2009 roku jest obecne na Szlaku Zabytków Techniki. Pośród zbiorów znajdują się liczne eksponaty związane z historią miasta oraz dotyczące tradycji przemysłowych. Budynek pochodzi z 1800 roku i jego forma nie zmieniła się przez wieki. Jest jednym z najstarszych murowanych obiektów na terenie Ustronia. Pierwotnie służył jako siedziba dyrekcji huty Klemens i był nieco skromniejszy niż w dzisiejszych czasach. W 1844 roku dobudowane zostały dwa duże pomieszczenia od strony zachodniej oraz postawiono dodatkowe piętro. Działalność muzealna została uruchomiona w 1986 roku. Wystawy pokazują wybrane aspekty z historii Ustronia. Na ekspozycjach przedstawiona jest również historia uzdrowiskowa miasta. Szczegółowo wyjaśniona jest zasada działania niezmiernie popularnych tutaj kąpieli żużlowych oraz borowinowych. Dodatkowo jest przedstawione wyposażenie ustrońskich dawnych łazienek. Pośród eksponatów znajdziemy zabytkowe herby Komory Cieszyńskiej oraz Albrechta Kazimierza.

Obecna jest również wystawa poświęcona przemysłowej historii miasta. Znajdują się tu eksponaty z działu hutnictwa, kuźnictwa oraz odlewnictwa. Szczególnie interesujące są odkuwki od samochodów Polonez i Fiat oraz dokumenty i fotografie wykonane w zakładach metalurgicznych w XIX i XX wieku.

Jednak największym hitem muzeum jest wystawa etnograficzna. Przedstawione są tu wspaniałe stroje ludowe noszone w Ustroniu. Obecne są tutaj wspaniałe koronki i hafty pochodzące z XIX wieku. W muzeum można podziwiać piękną, cieniutką haftkę klockową, wykwintną igłową koronkę, haft Richelieu. Mieści się tutaj również największa na Śląsku Cieszyńskim kolekcja ręcznie zdobionej bielizny.

Warto zwiedzić również przyległy do muzeum skansen rolniczo-przemysłowy. Obejrzeć można tutaj dawne sprzęty rolnicze, krzyże cmentarne wykonane w XIX wieku w hucie Elżbieta i młoty sprężynowe. Duże wrażenie na zwiedzających robi rekonstrukcja kuźni wiejskiej, w której regularnie odbywają się pokazy sztuki kowalskiej oraz odnowiona lokomotywa z wagonem kolejki wąskotorowej z Cegielni w Nierodzimiu.

5. Kolej Linowa Czantoria

Nowoczesna kolej linowa ze wspaniałym widokiem na panoramę Ustronia. Obiekt jest czynny przez cały rok. Krzesełka mają funkcję zwalniania przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kolejka oferuje wjazd na wysokość 851m n. p.m. Zimą jest tu umiejscowiona najdłuższa trasa narciarska w Beskidach.